Logo Cestydoprirody.cz

Kam vyšlapat na dovolené v srdci Ötztálského údolí?

4.July 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Juraj Nagy
Údolí Ötztal je nejdelším alpským údolím Rakouska, vrcholy kolem jejího závěru jsou "střechou Tyrolska". Není divu, vždyť najdeme tady více jak 250 "třítisícovek" a z prvních sedmnácti nejvyšších vrcholů Rakouska leží plných 13 v této oblasti. Centrální část je hojně navštěvována jak horolezci tak i vysokohorskými i "obyčejnými" turisty. K tomu přispívá i velice dobrá dostupnost a dopravní obslužnost.
Hlavní foto článku
Wikimedia Commons, autor: Siegele Roland

V tomto článku se zaměřím hlavně na tu poslední část návštěvníků – na „obyčejné“ turisty, kteří nenosí sebou horolezecké a ledovcové vybavení, nechtějí ani lézt po kolmých stěnách ani se vyhýbat ledovcovým trhlinám a přesto by rádi zažili výstupy, které jim poskytnou zážitek, který v České Republice ani na Slovensku zažít nemohou. Túry, na které se tady odkazuji, jsou zvládnutelné každému zkušenějšímu turistovi s dobrou kondičkou. Potřebné vybavení jsou jenom vhodná obuv (určitě pevnější jako na terény v ČR, určené alespoň pro terén B/C), jistota chůze a absence strachů z výšek a závratí.

Technická složitost tras je srovnatelná s tatranskými přechody přes sedla a na vrcholy, ale nedosahují obtížnosti hřebene Roháčů. Přesto je důležité nic nepodcenit a nepřeceňovat svoje síly. Nesmíme zapomenout, že v této oblasti se budeme pohybovat často i o 1000 m výše, jak v Tatrách a denní absolutní převýšení může dosáhnout málem 2000 m. Toto může i citlivějších osob přivodit problémy, výškovou nemoc, kterou není radno odbýt typickým „To přejde!“. Mnohem lepší je nastudovat, jak se v tomto případě zachovat a i případně túru bez váhání přerušit a co nejrychleji sestoupit níže.

Je rozumné si na výšky postupně zvykat a zpočátku udělat 1–2 túry pod 3000 m n. m., případně okořeněné vyvezením se autobusem a/ nebo lanovkou do výše nad 3000 m, tam krátce pobýt a sledovat, jak na to reaguje náš organizmus. Pořadí zde uvedených túr je, samozřejmě, pouze doporučené.

Dovolenou můžeme začít docela pohodovou panoramatickou stezkou z ledovců do Ventu , která nám za dobrého počasí ukáže velkou část toho, kam všude se můžeme v průběhu dovolené podívat a vyšlapat. O výhledy nebudeme mít nouzi ani na dalších túrách. Popsané trasy jsou charakteristické právě dalekými výhledy. Bude pro nás zajímavé sledovat, jak se mění výhled na stejné objekty z různých stran.

Další den už můžeme vyšlapat na první třítisícovku, na Schwarzkogel Je to stále ještě poměrně bezproblémový a relativně krátký trek. Pokud vlastníme Ötztal kartu, po ukončení cesty se můžeme ještě ze Söldenu vyvézt lanovkou na vrchol Gaislachkogel (3056 m n. m.) s vyhlídkovou plošinou.

Delší a mnohem namáhavější je – i když zústaneme celý den těsně pod třítisícovou výškou – přechod z horského přechodu/sedla Timmesjoch na chatu Brunnenkogelhaus (a následný sestup do Söldenu) Tato trasa je z větší části pravá, plnohodnotná vysokohorská hřebenovka.

Rozhodně bychom neměli vynechat ani okruh z Ventu na Wildes Mannle (3019 m n. m.) a chatu Breslauer Hütte (2844 m n. m.). I když je to jenom středně náročná trasa s jediným krátkým málo náročnějším úsekem, procvičíme si jistotu svého kroku v rúzných terénech, užijeme si jak krásných výhledů, tak i pomoc řetězů. Taky máme možnost sledovat následky práce ledovce z bezprostřední blízkosti.

Z Ventu můžeme udělat několik kratších i delších výletů kombinováním alternativ popsaných u okružné trasy přes tři vysokohorské chaty a třítisícovku Urkundholm (3140 m n. m.)

Když už budeme mít své nohy rozchozené, můžeme začít s těžšími výstupy na další třítisícové vrcholy:

Na závěr si můžeme nechat náročný a dlouhý přechod z Obergurglu do Ventu přes sedlo Ramoljoch (3189 m n. m.) s návštěvou chaty Ramolhaus (3005 m n. m.). V průběhu této cesty budeme mít úchvatné pohledy na ledovce a vrcholy nejdřív v údolí Gurgler Tal (hlavně na dlouhý splaz ledovce Gurgler Ferner) a hlavním hřebeni Ötztálských Alp, v sedle a po přechodu na druhou stranu hřebene v údolí Venter Tal a v okolí Wildspitze.

Budeme-li potřebovat zařadit odpočinkový den, můžeme vyrazit se podívat na nejvyšší Tyrolský vodopád Stuibenfall , vysoký 159 metrů a navštívit vesničku pravěkého muže Ötziho, Ötzidorf (leží u přístupové cesty k vodopádu).

Jako místo ubytování pro centrální část Ötztálského údolí je velice vhodné městečko Sölden. Dají se zde najít pokoje i apartmány za výhodnou cenu, z většiny z nich je za max. několik minut dostupná autobusová zastávka všech linek: do Ventu, do Obrgurglu/na sedlo Timmelsjoch i na ledovce Rettenbachferner a Tiefenbachferner. Vhodné ubytování si můžeme vybrat buď přímo na oficiálních stránkách, ale i na „ubytovacích“ servrech www.Interhome.cz, www.tiscover.at nebo například i česky na www.limba.cz.

V případě pobytu delším než tři dny – hlavně bez auta – doporučuji si pořiďit Ötztal Kartu. Dá se koupit na 3, 7 nebo 10 dnů v cenách (rok 2013, dítě/dospělý):

3 dni 24/49 EUR, 7 dnů 35/69 EUR, 10 dnů 43/87 EUR

I když se to zdá hodně, může ušetřit docela dost peněz. Je v tom zahrnuta veškerá autobusová doprava v údolí, mikrobusy Huben – Längenfeld – Gries a Umhausen – Niederthai a 30% slevy na 4 „Hütten-Taxi“; dále věškeré lanovky, vstupy na koupaliště, jednodenní půjčení kola a několik různých vstupů, např do výše doporučovaného Ötzidorfu. Přesnější popis naleznete zde Mnoho ubytovacích partnerů poskytuje tuto kartu zdarma, ale předpokladám, že většina turistů z České Republiky ušetří výběrem ubytování více, jak je cena karty :-).

Dalším mým tipem je návštěva AquaDomu v Längenfeldě – je to tak trocha jiný, unikátní aquapark. Najdete tady 8 bazénů s léčivou termální vodou různé teploty, vodou mořskou, vířivky, plavecký bazén, dětské atrakce. Otevřeno mají až do noci, takže není žádný problém po těžkém celodenním treku si nechat odpočinout a zregenerovat unavené tělo. Informace najdeme v českém jazyku zde

Pro majitele Ötztal Karty je potěšitelné, že je v ceně jeden 3-hodinový (na regeneraci plně postačující) vstup zdarma.

Poslední typ je pro lidi, kteří se chtějí na dovolenou vybrat bez auta, s využitím vlaku a autobusu a použijí vlakové spojení už z Vídně. Pokud máte možnost, zajděte si na Slovensko a tam na některém nádraží si kupte jízdenku CitiStar z Bratislavy do stanice Ötztal . Slovenské dráhy mají jinak nasmlouvané ceny s Rakouskými drahami a proto nás kombinace jízdenku z ČR do Vídně a zpět s jízdenkou z Bratislavy do Ötztalu vyjde znatelně levněji. V případě cesty z Ostravy pro tři lidi se dá ušetřít více jak 3000Kč!

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Martina
před 26 dny

Super tip na výlet nebo možná klidně i dovolenou. My teď právě s manželem hodně přemýšlíme nad tím, že bychom si v létě půjčili obytné auto a někam vyrazili. Firmu na pronájem obytného auta už se nám najít povedlo, tuto: https://www.reslgroup.cz/…bytnych-vozu a teď přemýšlíme kam vyrazit. Tuto destinaci si určitě někde poznačím, díky za tip. :)

Marian
před 3 měsíci

To zní dost zajímavě. Mockrát díky za tip. Co mě ale teda zaujalo asi nejvíc je ten aquapark, o kterém píšete. Už dlouho jsem v žádném nebyl a toto zní skvěle. Na druhou stranu je ale pravda, že takový malý aquapark jsme si minulý rok udělali u nás na zahradě. Jedná se teda jen o jeden přelivový bazén od https://www.albixon.cz/…y/prelivove/ ale na vykoupání to bohatě stačí. :)

Lukáš
před 5 měsíci

Magda: Je pravda, že UAE je opravdu zajímavá země, ale bohužel ne každý se tam má možnost dostat. Já tam teda jednou byl a byl to pro mě zážitek na celý život. Jen tak mimochodem, pokud se tam taky chystáte, tak je dobré se před odletem nechat očkovat. Není to nijak nákladné a zabere to chvíli. Mně očkování na dovolenou zařídilo toto očkovací centrum Praha – https://www.ockovani-zahranici.cz/

Magda Horká
před 9 měsíci

No to my zásadně nejezdíme na dovolenou blíž než 1000 km. Možná to tam je tak krásné jak popisujete, ale mně by se tam nechtělo už jen z tohoto principu. Manžel je podnikatel a tak mě vždy vezme někam, kde je to opravdový luxus. Naposledy do Abu Dhabi https://www.cklub.cz/…aty/abu-zabi. To takové Rakousko strčí hravě do kapsy.

Tobiáška
před 11 měsíci

Dětem jsem koupila na dovolenou do Alp nové turistické boty a aby se nám kočička doma na hlídání nenudila, dostala za manželovy prémie kočičí stromy z https://www.caskrmeni.cz/…cici-stromy/. Je pravdou, že ta atrakce stála několik desítek tisíc korun, ale on na to manžílek za pár dní zase vydělá. Je to ajťák.

Ivulínek
před rokem

Tak to my se snažíme dostávat nejen do nějakých srdcí hor, ale kamkoliv, hlavně proto, aby nám ty naše srdce jednoho dne nedosloužily :D Hodně si o tom můžete přečíst třeba zde – https://www.panlekar.cz/…-a-co-s-tim/ na tomto webu, kde popisují to, jak třeba takový infarkt poznat a co s tím :)

Valounek
před rokem

Jo, tam je to super. Souhlasím. Byli jsme tam pár let zpátky a hezky jsme si to okolí prochodili. Jen krosny, nějaké vybavení na kempován z www.naturhikecz.cz a výšlapy. :) Takže taková čundrácká idylka, akorát v 21. století. :) Kdo by nad tímhle místem přemýšlel, rozhodně doporučuji. Není to nic náročného. :)

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

V okolí najdete

Lezecký park "Klettergarten" (0.08km)
Lezecký park "Klettergarten" (0.08km)
Lezecký park "Klettergarten" (0.70km)
Lezecký park "Klettergarten" (0.70km)
Lezecký park "Klettergarten" (1.33km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK