Logo Cestydoprirody.cz

výstup na Lenkstein (3236m.n.m) it (Sasso Lungo)

4.September 2015
Velikost písma: A A A Tisk Autor: batlicka
Po roce jsme se zase vydali na pětidenní letní dovolenou do Vysokých Taur k našim rakouským sousedům. Našimi cíli byly dvě hory v oblasti Venedigergruppe, výška obou těchto hor přesahovala 3000 metrů. V tomto článku bych se s vámi podělil o zkušenosti, zážitky a čas cesty. Jelikož nemám rád dlouhosáhlé popisování cesty, budu hodně stručný, ale doufám, že věcný. Výstup na tyto 2 oddělené hory popíšu ve dvou oddělených článcích.
Hlavní foto článku
vrcholové foto na Lenksteinu
galerie >

Na vrchol Lenkstein vedou 2 výstupové turistické značky. První z italské strany, podle nás méně náročná, zato mnohem delší, podle rozhovoru s jednou italskou dvojicí, nezvladatelná na 1 den, potřebujete min. 2 dny, zmíněná dvojice to šla na 3 dny. My jsme si vybrali druhou výstupovou cestu, výchozí bod parkoviště u Patscher Hütte. Knižní průvodci tuto trasu z rakouské strany uvádí taktéž jako dvoudenní, my jsme to s našim pohodovým tempem stihli za 1 den.

Na výchozí parkoviště poblíž chaty Patscher Hütte jsme dorazili kolem 18:00. Na cestě vedoucí k této chatě je potřeba zaplatit jednorázové míto 5 euro, nikoho už potom nezajímá kolik dní se v údolí zdržíte. Krajina v údolí opravdu překrásná, cca 300 m od Patscher Hütte je velké parkoviště a široký horský potok. Silnice je určená pouze pro turisty, takže v noci naprostý klid a ticho. První den jsme spali pod přístřeškem z plachty. Druhý den nám trochu otrnulo rozdělali jsme si na parkovišti stany. Ani jednu noc nebyl problém s chatařem. Na parkovišti byla sice nějaká cedule, bohužel už hodně poznamenaná časem. Naše němčina nám nepostačila na rozluštění.

Na tůru jsme vyrazili opět brzy ráno cca v 5 hodin. Cesta vede údolím, postupně stoupá, až na rozcestník u základů staré Barmer Hütte. V mapě vydavatelství Compass je závěr stoupání z údolí na chatu vyznačen jako zajištěný úsek, nicméně, pár lan tam je, ale nejsou naprosto potřeba. Stará Barmer Hütte byla zničena lavinou před více jak sedmdesáti lety. Nová Barmer Hütte (otevřená od konce července do poloviny září) se nachází cca 30 min. chůze z rozcestí. Pokud se budete při chůzi údolím pozorně dívat, můžete si všimnout tu a tam podivných hromádek starých desek…Od rozcestníku u staré chaty pokračuje cesta mírným traverzem, který je zakončený strmým stoupáním do sedla mezi vrcholky Fennereg (3123m.n.) a Rosshorn (3068 m.n.m). Závěrečný úsek tohoto stoupání je zajištěný lany a vede cca 15 metrů po stěně, poté přes skalní soutěsku. V této části je stezka dost exponovaná a lana opravdu oceníte. Zajímavé je, že v mapě tento úsek není vůbec značený jako zajištěný. Ze sedla vede stezka pod vrcholem Fennereg dále kousek přímo po ostrém hřebeni a pokračuje kamenitou stěnou až na hlavní hřeben Lenksteinu. Chodníček kamenitou stěnou je pravdu „drsný“ pod váma až 100 metrů hloubka. Na mnoha místech byste ocenili lana, ale žádná tam nejsou. Po výstupu na hlavní hřeben Lenksteinu pokračuje stezka po úbočí hřebene, závěr stezky vede po ostrém hřebeni až na vrchol. Cesta po ostrém hřebeni je hodně exponovaná, ale po předchozích zážitcích vás už nezaskočí.

poznámky: Vrátili jsme se ve 20:15. Zajímavé je, že 80% cesty je vyskládané jako tatranský chodník. Na Taury opravdu nezvylklé. Převýšení 1550 metrů. Po výstupu na hlavní hřeben Lenksteinu se vrchol zdá ještě minimálně hodinu cesty, nás to málem odradilo, ve skutečnosti to nezabere více jak 30 min. Pokud nedosáhnete vrcholu Lenksteinu, můžete alespoň zdolat Fennereg, je opravdu kousek z turistického chodníku a velmi dobře přítupný.

Naše časy bez přestávek: parkoviště > Barmer Hütte (3:15), Barmer Hütte > hlavní hřeben Lenksteinu (4:00), hlavní hřeben Lenksteinu > vrchol (00:25) Zpět: vrchol > Barmer Hütte (2:45), Barmer Hütte > parkoviště (2:30)

Pokud vám přišel článek k užitku, napište do komentářů.

Souřadnice na zmíněné parkoviště u Patscher Hütte: 46°55'41.0"N 12°13'40.1"E (46.928052, 12.227797) Doporučuji udělat si odpočinkový výlet kolem jezera Obersee na italsko-rakouské hranici. Je škoda nevyjet si do 2000 metrů autem a ještě k tomu po cestě, která je zdarma.

Reklama:

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

V okolí najdete

Vrchol (2.55km)
chaty Alpenverein (2.87km)
Vrchol (2.99km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK