Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Schwarzkogel

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Juraj Nagy
Fotografie
Vrchol Schwarzkogelu
Obtížnost: střední
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ano
Délka trasy: 5.78km
Nadm. výška:
Nadm. výška:
Popis trasy:

Schwarzkogel (3016 m n. m.) je nenápadná, lehce přístupná třítisícovka. Popsaná cesta v průběhu celého výstupu nabízí vynikající výhledy nejdříve na ledovec Rettenbachferner, později na množství blízkých i vzdálenějších vrcholů a při sestupu pěkné pohledy do údolí na Sölden a usedlost Hochsölden. Zvláštností této cesty je i skutečnost, že prakticky celá vede v zimě hojně využívaným lyžařským terénem, mezi mnoha (v létě kromě dvou na konci cesty nefunkčními) lanovkami a vleky, takže nabízí možnost „zažit“ turistiku v silně „civilizované“ oblasti, ale v období jejího „letního spánku“. Na jedné straně vidíme neblahé důsledky proměny přírody v objekt lidské zábavy, na druhé straně vidíme, že i taková oblast nám dokáže poskytnout jak nádherné panorama, tak i krásné, zachovalé zákoutí jezera Schwarzsee, dokonce při troše štěstí můžeme narazit i na stádo kamzíků.

Tato cesta se svou délkou a obtížností hodí buď jako odpočinková trasa nebo jako první cesta na rozchození a aklimatizaci. Její obtížnost je jenom mírná, převýšení směrem nahoru „nestojí za řeč“ – můžeme vyrazit i s trochu odrostlejším dítětem, které je zvyklé chodit po přírodě.

Cestu začneme na parkovišti u Rettenbachfer­neru, kam se můžeme dovézt autobusem ze Söldenu, případně autem po placené ledovcové silnici. Už z parkoviště vidíme nad silnicí kostel na Rettenbachjochu, který bude naší první krátkou zastávkou. Od kostela pod sebou vidíme v údolí serpentiny ledovcové silnice, před sebou ve svahu první část naši cesty, za sebou máme hezký výhled na ledovec Rettenbachferner.

Po krátké spojce se vrátíme zpátky na silnici, po které pošlapeme asi 800 m. Následně po zdolání několika serpentin překonáme zhruba stejnou vzdálenost pěšinkou ve skalnatě-travnatém svahu souběžně se silnicí. Na křižovatce se stezkou od silnice se vybereme doleva, přímo do svahu nahoru. Několikrát přetneme zpevněné cesty, později jdeme po jedné z nich mezi sutí nahoru pod protilavinovými zátarasy svahu Schwarzkogelu až do sedla mezi Schwarzkogelem a Schwarzseekogelem. Pod sebou máme pleso Schwarzsee. Od parkoviště k sedlu trvá cesta 1:10 – 1:30 hod.

V sedle zabočíme vlevo a šlapeme po cestě pro auta v suťovém svahu přímo nahoru na hřeben k horní stanici zimní lanovky, kde opět zabočíme vlevo a více-méně po hřebeni po skalách a skalních plotnách dojdeme za 20 – 30 min k vrcholovému kříži. V případě dobré viditelnosti máme z vrcholu krásnou panoramatickou vyhlídku na vrcholky vnitřního Ötztálského údolí, Stubaiských Alp a v dálce zahlédneme i Dolomity. Za bezvětří je taky velice fotogenický pohled na jezero Schwarzsee a v něm se odrážející protilehlý vrchol Rotkogel (2947 m n. m.).

Z vrcholu se musíme stejnou cestou vrátit do sedla a pokračovat dále po břehu jezera do sedla mezi Rotkogelem a Schwarzseekogelem a ve svahu Rotkogelu. Za 0:45 hod dorazíme k chatě Rotkogelhütte (2666 m n. m.). Z chaty po zpevněné silnici se za 0:45 hod dostaneme na horni stanici lanovky Giggijochbahn, kterou se můžeme svézt dolů až do Söldenu nebo pokračovat dále pěšky a za dalších 0:15 dorazit do Hochsöldenu, odkud máme několik možností sestupu, částečně po asfaltových silnicích, částečně po pěšinkách v travnatém svahu a v lese do Söldenu za cca 1:00 – 2:00 hod

Alternativní sestup vede z Rotkogelhütte na Rettenbachalm (2158 m n. m.) nejdříve přímo dolů svahem, později serpentinami za 1 hod, dále po stezce zpočátku souběžně s ledovcovou silnicí až na parkoviště u mýtné brány (0:15 hod, tady jsme mohli nechat ráno auto a odvést se na začátek cesty autobusem), případně ještě dále svahem do Söldenu za 1 hod.

Cesta se dá zpestřit výstupem na vrchol Rotkogel od chaty Rotkogelhütte (1 hod nahoru, 0:45 hod dolu).

Parkování:

Rettenbachferner, Sölden, parkoviště u mýtné brány na ledovcovou cestu nad Söldenem

Občerstvení:

Rettenbachferner, Rotkogelhütte, Hochsölden

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

K lanovce Giggijochbahn 3:00 – 3:30 hod, Do Söldenu 4:00 – 5:30 hod

Čísla map:

Kompass WK 43 Ötztaler Alpen

AV 30/5 Ötztaler Alpen, Geigenkamm (Weg)

Odkazy:

Panorama (bohužel, zimní) z vrcholu Schwarzkogel na www.alpen-panoramen.de Kliknutím na tlačítko „Beschriftung ein/aus“ se zapne zobrazení popisů vrcholů.

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

11. 8. 2009

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 9.86km
Pěší turistika, délka 5.24km
Skialpy, délka 15.69km
Via ferrata, délka 2.52km
Via ferrata, délka 13.92km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK