Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Nederkogel

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Juraj Nagy
Fotografie
Pohled na Nederkogel ze Söldenu při východu Slunce
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 5.24km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Nederkogel (3163 m n. m.) je nepřehlédnutelný, majestátní, silně dominantní vrchol tyčící se do nebe nad Söldenem, resp. Zwieselsteinem na konci rozsochy Ramolkamm hlavního hřebene Alp. Rozděluje konec Ötztalského údolí na dvě části: na Venter Tal a Gurgler Tal.

Trasa začíná od zastávky autobusu Zwieselstein, Sahnestüberl nahoru přes les několika serpentinami (nebo pozvolně stoupajíc lesem od rozbočky při silnici zhruba v půlce cesty ze Zwieselsteinu k Sahnestüberl) za asi 40 minut dorazíme na Lenzenalm. Tady se vybereme značenou cestou směrem k Nedersee a na Nederkogel.

Nejdříve v řídkém lese, později travnatým, čím dále tím více kamenitým svahem, střídavě pozvolným stoupáním a serpentinami, ale stále po příjemném chodníku dorazíme na rozbočku, kde se můžeme vybrat přímo nahoru nebo si udělat krátkou zacházku k malebnému horskému jezeru Nedersee. Směrem nahoru je nad námi skalnatý svah Nederkogelu, naštěstí výstup vede jednodušší cestou. Na druhou stranu máme možnost vidět části Stubaiských i Ötztálských Alp. Cesta od Lenzenalm k jezeru trvá 1:15 – 1:30 hod.

Od jezera se vrátíme na rozbočku a pomocí mnoha krátkých serpentin vystoupáme v žlabu nejdříve v kamenech, později travnatým svahem, sutí a znovu kamením do sedla mezi Nederkogelem a Mittagskogelem ve výši kolem 2800 m n. m. Cesta žlabem trvá asi 1 – 1:15 hod.

Od sedla v širokém kamenném poli pod hřebenem stoupáme směrem k vrcholovému kříži, který máme stále nad sebou. Cestou často obcházíme nebo přelézáme menší i větší balvany, hledáme nejlepší cestu k následující značce. Naštěstí značkování je udělané dobře, vždy vidíme nejenom nejbližší značku ale i větší část cesty. Toto nám pomáhá, abychom se vyhnuli většímu bloudění z důvodu „posouvání se“ kamenů se značkami, zapříčiněnému povětrnostními vlivy. V nejvyšších partiích musíme počítat i s občasným překonáním menších firnových polí – jde to však bez obtíží. K osmimetrovému vrcholovému kříži dojdeme po krátkém skalnatém hřebínku za 0:45 – 1:00 hod.

Z vrcholů je jeden z nejhezčích a nejširších výhledů z turistickými značkami přístupných vrcholů této části Alp. Před sebou máme větší část Stubaiských a Ötztálských Alp, za dobrého počasí i výhledy mnohem dál. Můžeme pozorovat i některé jiné popisované cíle v oblasti – Hochstubaihütte a Hoher Nedelkogel, Brunnenkogelhaus a celou cestu od Timmelsjochu, Hangerer, Wildes Mannle, Urkundholm, …

Zpátky musíme „stejnou“ cestou, jako nahoru. Píšu schválně v uvozovkách, protože když jsme tam byli my, tak asi nikdo nedokázal v první půlce cesty k sedlu najít stejnou cestu dolů, jakou šel nahoru. Většinu z nás několikrát zavedly „zbloudilé“ značky někam, kde už žádná další značka nebyla a bylo třeba přelézáním kamenů přejít na „další možnou“ značkovanou cestu :-). Proto je dobré si zkusit co nejlépe zapamatovat výstupovou cestu a hlavně směrem dolů hlídat nejenom nejbližší značku ale i další značky, a v případě, že je nevidíme v „původním“ směru, porozhlédnout se i jinými směry. Můžeme si ušetřit čas i zbytečnou námahu.

Celý sestup k Lenzenalmu trvá 2:15 – 2:30 hod, k výchozímu bodu 2:40 – 3 hod.

Cesta k Lenzenalmu je lehká, od Lenzenalmu k Nedersee je zpočátku taky lehká, později ve skalnatější části mírně těžší ale bez sebemenších problémů. Od Nedersee až po vrchol je to pravá vysokohorská cesta: prudký travnatý, kamenitý i suťový svah, kamenné pole, přelézání balvanů, firn – a k tomu velké převýšení a nadmořská výška. Běžně trénovaného turistu, který zná pravidla chůze v takovém prostředí, však nepřekvapí a za vhodného počasí nečiní potíže. V případě deště, sněhu, případně mrazu může být výstup do sedla v žlabu nepříjemně kluzký. Za vynaloženou námahu nám však vrchol za dobrého počasí nabídne opravdu luxusní výhled,

Parkování:

Zwieselstein, restaurace Sahnestüberl, několik míst vedle silnice do Obergurglu u odbočky asfaltky na Lenzenalm

Občerstvení:

Lenzenalm, Sahnestüberl, Obergurgl, Zwieselstein

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

Nahoru: 3:45 – 4:30 hod Nahoru a dolů: 6:30 – 7:30 hod

Čísla map:

Kompass WK 43 Ötztaler Alpen nebo WK 042 Inneres Ötztal-Gurgler Tal-Venter Tal-Pitztal

Alpenverein 30/1 Ötztaler Alpen, Gurgl (Weg)

Odkazy:
Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 15.18km
Pěší turistika, délka 9.86km
Skialpy, délka 15.69km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK