Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Hoher Nebelkogel 3211 mnm, Hochstubaihütte

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Juraj Nagy
Fotografie
Hochstubaihütte, foto: Tomáš Nagy
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 11.36km

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Vlastní cesta na Hochstubaihütte, jednu z nejvýše položených chat v Rakouských Alpách, začíná na salaši Fiegl Gasthaus (1956 m n.m.). Ze Söldenu se sem dá dostat pravidelním minibusem (s Ötztal Kartou zdarma) nebo pěšky za cca. 2 hod.

Začneme stoupat travnatým svahem serpentinami přímo nahoru. Dojdeme k rozcestí s možnou návratovou cestou, odkud půjdeme dál nahoru. Terén postupně přechází v kamenistý až suťový. Po 1:10h dojdeme k plesu Seekarsee (2655m n.m.). Stále nahoru po suti a skalách, po dalších 40-ti minutách se ocitneme před nouzovým bivakem ve výši 2874 m n.m. a otevře se nám výhled na další, i v létě částečne zamrzlé, ledovcové jezero zajímavého pravidelného tvaru, Oberer Seekarsee.

Od bivaku po cestě střídavě v kamenném a firmovém poli traverzujeme údolí, až se po 50-ti minutách dostaneme k ocelovým lanem zajištěné cestě, kterou se, částečně po skalních „schodech“ vyšlapeme až do sedla s rozbočkou. Odtud konečně uvidíme jeden z cílů – chatu.Zde odbočíme na pěšinku vlevo směr Hoher Nebelkogel. Prakticky po hřebeni po kamenech a plotnách dojdeme za cca 15 min k vrcholovému kří­ži.

Na vrcholu je vhodné místo na odpočinek s vychutnáním si nádherného výhledu jak na Ötztálské, tak i na Stubaiské Alpy, které máme jako na dlani. Taky vidíme větší část jak výstupové, tak i sestupové cesty.

Stejnou cestou se vrátíme k rozbočce a pokračujeme vlevo k chatě (asi 10 minut). V případě mlhy nebo špatné viditelnosti je složité najit cesu od rozbočky k chatě. V tomto případě se můžeme zkusit orientovat podle zvuků naftového generátoru :-) a jít po hřebenové plošině po firnovém poli a kamenech přimo za zvukem.

Cesta k chatě od Fiegl Gasthaus i s výstupem na Hoher Nebelkogel se dá (bez vetších přestávek) absolvovat za 3,5 hod, bez výstupu na vrchol za 3 hod.

Cesta dolů začíná hned za chatou a vede stejně jako výstup po skále, firnových a kamenných polích. Charakter terénu je dobře vidět na fotkách z galerie. Postupne sestupujeme kolem dvou menších jezírek až se za hodinu a půl dostaneme k většímu jezeru Laubkarsee (2681 m n.m.). Dále klesáme až k rozcestí s výstupovou cestou na Söldenkogel a zakrátko dorazíme k rozbočce, kde se můžeme vydat na mírně klesající cestu v travnatém svahu k výchozímu bodu výletu – Gasthausu Fiegl. Doporučuji však jít dále směrem ke Kleblealm (1983 m n.m.). Časově, vzdálenostně i výškově jsou si oba směry rovnocenné, ale Kleblealm představuje ukázku staré usedlosti s vlastní kapličkou a umožňuje nahlédnout, jak se v těchto oblastech žilo před rozvojem turistiky. Rozhodně stojí za to věnovat mu pár minut pozornosti.

Sestup od Hochstubaihütte ke Kleblealmu i Gasthaus Fiegl trvá cca. 2,5–3hod.

Ať se rozhodneme cestu ukončit ve kterémkoliv místě, můžeme využít „odvoz“ na začátku vzpomínaným výletním autobusem, který má zastávku i u Kleblealm. Jinak musíme počítat ještě s přibližně 1,5–2 hod dlouhým sestupem do Söldenu (a cca 700 výškovými metry klesání).

Popsaná cesta vede do méně navštěvované oblasti na hranici Ötztálských a Stubaiských Alp, přitom se relativně snadno dostaneme výrazně nad 3000 m n.m. Odměnou jsou za vhodých podmínek daleké výhledy a možnost pozorovat pozůstatky ledovcové činnosti (morény, plesa, kamenná pole). Charakterem je to středně těžká až těžká vysokohorská cesta, trasa je z větší části dobře udržovaná, bez přechodu ledovců, ale s přechodem četných firnových polí. Není třeba žádného zvláštního vybavení (mačky, cepín), ale dobré boty a nepromokavé vysoké návleky (kvůli prvnímu úseku v ráno mokré trávě) vřele doporučuji. Taky je třeba počítat s možností, že ve vrcholových partiích může být stezka namrzlá a skály značně kluzké i v létě. Značení je na většině cesty vynikající, při návštevě r. 2011 byla nově přeznačena a i za hodně snížené viditelnosti se dalo dobře orientovat – s výjimkou vrcholového úseku od sedla k chatě a začátku sestupové trasy, kde může být zhoršená orientace za mlhy.

Parkování:

Sölden

Možnost koupání:

Seekarsee a Laubkarsee – ale vzhledem k teplotě vody jenom pro otužilce :-)

Občerstvení:

Gasthaus Fiegl, Hochstubaihütte, Kleblealm

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

6–7 hodin podle podmínek a kondice

Čísla map:

Kompass WK 43 Ötztaler Alpen

WK 042 Inneres Ötztal-Gurgler Tal-Venter Tal-Pitztal

Alpenverein 31/1 Stubaier Alpen, Hochstubai (Weg)

Odkazy:
Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Perkulka
před rokem

Do Alp vyjedeme s přítelem příští týden. Už se nemůžu dočkat. Chceme do Rakouska, protože to je od nás nejlblíž. Pojedeme autem s přítelem a budeme postupně projíždět Alpská města. Jsme oba očkovaní, ale projistotu si bereme i samotesty, které jsem koupila tady: https://rouska-velkoobchod.cz/…ty-cov19-c7/. Snad kdyžtak bude stačit, když si test uděláme sami.

 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 13.85km
Pěší turistika, délka 5.24km
Skialpy, délka 15.69km
Via ferrata, délka 13.92km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (0.06km)
Vrchol (0.15km)
Vrchol (0.27km)
Vrchol (0.46km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK