Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Vent - Rofenhof - Breslauer Hütte - Urkundholm - Vernagthütte - Hochjochhospitz - Vent

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Juraj Nagy
Fotografie
Pohled na posledni část výstupu na Urkundholm. Vrcholový kříž je v červeném kolečku.
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 26.96km
Nadm. výška:
Nadm. výška:
Popis trasy:

Panoramatická cesta přes tři vysokohorské chaty, starou zemědělskou usedlost, přechod údolím divoké říčky Rofenache korunovaná výstupem na třítisícový vrchol na dosah nejvyššího vrcholů a ledovců Ötztálských Alp. Celá cesta se dá různě kombinovat s uvedenými alternativami podle kondice, počasí nebo jenom (ne)chuti dál šlapat, proto ji budu popisovat a uvádět časové údaje po jednotlivých částech. Okružní cesta je většinou technicky lehká a kondičně střední, jenom výstup z Breslauer Hütte na Urkundholm je těžší.

Vent (1895 m n. m.) – Rofenhof (2014 m n. m.) přes Hangebrücke – Breslauer Hütte (2844 m n. m.), 2:30 – 3 hod

Od spodní stanice lanovky projdeme kolem parkoviště a kapličky přes most na náměstí. Dále se dáme vpravo (můžeme se orientovat podle rozcestníků směr Rofenhof nebo Hochjochhospitz) a stále rovně vyjdeme ven z Ventu na most přes říčku přitékající od Martin-Busch Hütte. Pokračujeme rovně podél druhé říčky, Rofenache. Po chvilce dojdeme na rozcestí, kde se od nás odděluje chodník směrem k Martin-Busch Hütte a Similaunhütte. My se držíme původního směru a po pár minutách se ocitneme u sídla lovce v mezolitu (datováno do cca 7600 před Kristem). Míjíme několik sochařských děl pravidelného sochařského sympozia a stále po širokém a pohodlném chodníku dojdeme za cca 40 minut k visutému mostu přes hluboký kaňon Rofenache. Po jejm zdolání jsme prakticky na usedlosti Rofenhof, kde si můžeme prohlédnout malou kapličku usedlosti.

Další cesta vede přímo nahoru podél potoku – rozcestník je poblíž vchodu restaurace. Po četných serpentinách nabíráme výšku. Tato část cesty jistě potěší milovníky horské flóry výskytem mnoha druhů horské květeny. Po asi 1:30 – 1:45 hod se napojíme na rozcestí s širokou stezkou od Stableinalm, horný stanice lanovky z Ventu. Za dalších cca 30 minut dorazíme na Breslauer Hütte. Tam si můžeme vychutnat panoráma hlavního hřebene Ötztálských Alp i části Stubaiských Alp.

Alternativní výstup z Ventu na Breslauerhütte vede širokou „magistrálou“ od Stublein Alm (2356 m n. m.) a trvá asi 1:30 hod, v případě nepoužití lanovky třeba připočítat ještě cca 0:45 hod za výšlap k horní stanici.

Breslauer Hütte – Urkundholm (3140 m n. m.), 1 hod nahoru, 0:30 – 0:45 hod dolů

Za chatou najdeme rozbočku cest, my se dáme směrem nahoru po značené stezce na Urkundholm. Nejdříve v skalnatě-travnatém svahu, poté po skalách a nakonec po hřebenovém výběžku nad chatou dojdeme až k vrcholovému kříži na Urkundholmu. (Zde bych chtěl upozornit na nesrovnalosti v značení nadmořské výšky tohoto vrcholu – na vrcholovém razítku a některých mapách je uvedeno 3113 m, na jiné mapě 3114 m a na dalších 3140 m. Podobně je to i s oficiálnými materiály z informačních kanceláří a chat. Ptal jsem se na tento problém i horského vldce, věděl o tom, ale ani on nedokázal říct, který údaj je ten správný…)

Před námi se majestátně tyčí vrchol Ötztaler Urkund a dohlédneme i na vrchol Wildspitze. Ať se díváme prakticky na kteroukoliv stranu, stále vidíme úchvatné hory. Bohužel, toto vím jenom z reportáží jiných lidí, nám nebylo dopřáno toto panoráma vidět, protože v čase naši návštěvy po letním sněžení byly vrcholky v mraku a přes ně se jenom občas otevřely velmi omezené výhledy.

Z vrcholu se k chatě musíme vrátit stejnou cestou.

Breslauer Hütte – Vernagthütte (2755 m n. m.), 2 hod

Od chaty traverzujeme několik svahů dobrým chodníkem, přejdeme ledovcovými kary Mitterkar a Platteikar, až přijdeme na úbočí údolí potoka Vernagtbach. Tady prvýkrát zahlédneme Vernagthütte. Do této chvíle jsme šlapali skoro po vrstevnici a mohli jsme nerušeně sledovat výhledy, teď máme před sebou nejdříve mírný sestup úbočím k potoku a následně asi 15-timinutový výšlap po moréně až k chatě.

Alternativně je možné od chaty přímo sestoupit do údolí Rofental a za 2 – 2:30 hod se vrátit do Ventu. V tomto případě sestoupíme zpět až pod morénu a za můstkem přes potok odbočíme na stezku směrem k údolí. (Výstup v opačném směru nám po této cestě zabere asi 3:30 hod.)

Vernagthütte – Hochjochhospitz (2413 m n. m.) 2 hod

Od chaty sestoupíme cca do středu „výstupové cesty“ po moréně a tam na rozbočce odbočíme vpravo směrem k Hochjochhospitz. Po vrstevnici obejdeme masiv Guslarspitzen až kým se nesetkáme se stezkou Deloretteweg od Brandenburgerhaus. Poté serpentinami sestoupíme k chatě Hochjochhospitz.

Alternativou pro kondičně dobře vybavené turisty je přechod mezi těmito dvěma chatami přes Mittlerer Guslarspitze (3128 m n. m.). Vrátíme se kousek pod chatu a na první rozbočce se vydáme po značce a po suťově-skalnaté, lehké až středně těžké stezce dorazíme na vrchol. Odtud po už více travnatém svahu klesáme až na Deloretteweg od Brandenburgerhausu a dále na Hochjochhospitz. Tento přechod trvá 2:15–2:30 hod.

Hochjochhospitz – Vent 1:30 – 2 hod Od chaty údolím (kromě jednoho těžšího, zajištěného úseku) lehkou cestou přímo kolem kaňonu říčky až k Rofenhöfe. Odsud do Ventu můžeme sestoupit buď stejnou trasou, jak jsme přišli ráno nebo kratší po asfaltové silnici.

Poznámka: uvedené časy jsou průměrné z informačních materiálů, mnohé z částí se za dobrých podmínek a bez delších přestávek dají zvládnout znatelně rychleji.

Parkování:

Vent, placené parkoviště pod lanovkou a na začátku vesnice, malé neplacené za placeným pod lanovkou – bývá ráno rychle obsazeno

Občerstvení:

Stablein Alm, Rofenhof, Breslauer Hütte, Vernagthütte, Hochjochhospitz

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

8:30 – 9:30 hod, bez výstupu na Urkundholm 7– 8 hod, při průměrné kondici a bez delších přestávek se trasa dá zvládnout i rychleji

Čísla map:

AlpenVerein 30/1 Ötztaler Alpen, Gurgl (Weg) nebo 30/6 Ötztaler Alpen, Wildspitze (Weg),

Kompass WK 43 Ötztaler Alpen nebo WK 042 Inneres Ötztal-Gurgler Tal-Venter Tal-Pitztal

Kompass WK 042 Inneres Ötztal und Pitztal – Gurgler Tal – Venter Tal

Odkazy:
Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (0.44km)
Vrchol (0.52km)
Vrchol (0.88km)
Vrchol (0.92km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK