Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Obergurgl - Ramolhaus - Ramoljoch - Vent

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Juraj Nagy
Fotografie
Pohled z vystupu na Ramoljoch na Ramolhaus, v pozadí ledovec Gurglerferner, foto: Ingrid Nagyová
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 15.18km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Tato vysokohorská trasa patří mezi klasické přechody v Ötztálském údolí. Spojuje dvě větvě údolí, Gurgler Tal a Venter Tal a zároveň dvě nejvýše položené vesnice s kostelem v Rakousku – Obergurgl (1930 m n. m.) a Vent (1890 m n. m.). Překonáme i asi nejvýše položené horské sedlo oblasti průchodné na obě strany značkovaným chodníkem bez přechodu ledovce, sedlo Ramoljoch (3189 m n. m.).

Přechod sice nevede nikde přímo po ledovci, zato nám nabízí opravdu úchvatné, bez ledovcové turistiky snad nejhezčí možné pohledy na ledovce celého závěru Gurgler Talu a jeho bočních údolí. Cesta ze sedla Ramoljoch navíc vede v bezprostřední blízkosti ledovce Spiegelferner a máme možnost si jej prostudovat jak „padá“ od vrcholu Hinterer Spiegelkogel až po jeho morénu, vidíme výsledky jeho činnosti, trhliny, propady – můžeme se cítit jakona naučné stezce, bohužel bez vysvětlujících tabulek. A za dobrého počasí k ledovcům jako třešničku na dortu dostaneme panorama na jedné straně sedla od Stubaiských Alp po Karles Spitze, na druhé straně vrcholy kolem Wildspitze až po Fluchtkogel.

Cesta začíná na otočce autobusu (konečná zastávka) v Obergurglu. Pokračujeme dál ven z obce podle směrových šípek na „Beilstein“ a Ramolhaus. Po překročení říčky Gurgler Ache zakrátko přijdeme na rozcestí, kde se dáme vpravo nahoru po Ramolweg a nadvakrát docela příkře vystoupáme několik desítek výškových metrů. Poté se cesta „narovná“ a pokračujeme jen velice mírně stoupajíce v travnatém svahu. Po 1:10 hod se znovu setkáváme s cestou, která od poslední rozbočky pokračovala rovně po vrstevnici a až na závěr „nabrala“ v serpentinách veškeré námi už překonané převýšení (a v tomto kurzu pokračuje dál nahoru jako „Archeologická okružní stezka“). Touto spodní cestou můžeme přijít jako alternativou taky, ale dle mého názoru je vrchní cesta příjemnější, poskytuje trochu lepší výhledy a náročnější výstup je hned na začátku, později prakticky až pod Ramolhaus je to příjemná, jen mírně se zvedající cesta bez těžkostí… Časově jsou obě cesty stejně dlouhé.

Od křižovatky cest se za chvíli dostaneme ke Küppelealm (2303 m n. m.), neobývané rekonstrukci bývalého salaše na místě, kde osídlování pastýři bylo prokázáno už 2500 let zpátky. Od chatky postupujeme stále dál ve svahu. Velkou část cesty vidíme před sebou náš první cíl – chatu Ramolhaus (3006 m n. m.) postavenou na skalnatém výběžku nad údolím. Tuto skálu musíme na konci zespodu obejít a potom po serpentinách vystoupat k chatě. Cesta až sem trvá 3,5 – 4 hodiny. U chaty si můžeme udělat příjemnou pauzu a občerstvit se s výhledem na hory Gurgler Talu a splaz ledovce Gurgler Ferner.

Z chaty nejdříve po dobrém chodníku v kamenech a suti nabereme několik desítek výškových metrů a přijdeme k zbytkům plochého ledovce, dnes už vlastně jenom firnového pole. Můžeme pokračovat buď po značce po malém hřebínku bez sněhu, nebo přímo firnovým polem podle tyčového značení – není třeba žádné ledovcové vybavení, ani mačky. Po překonání tohoto úseku zabočíme vlevo a šikmo nahoru ve skále vyjdeme na sedlo Ramoljoch (3189 m n. m.). Poslední úsek výstupu je zabezpečený ocelovými lany a stupy (viz fotogalerii), ale je dobře zvládnutelný. Od chaty Ramolhaus trvá výstup hodinu.

Ze sedla máme za vhodného počasí krásné výhledy na obě strany – na hory a ledovce v obou údolích, navíc máme kousek od sebe a pod sebou ledovec Spiegelferner. Je to vhodné místo k odpočinku a svačině.

Dále pokračujeme několika serpentinami v suti, později traverzem ve svahu překročíme několik sněhových polí a bočním karem ledovce dorazíme na rozbočku s chodníkem směrem k chatě Martin Busch Hütte. My pokračujeme rovně, stále v karu, ke konci už v trávnatě-kamenném svahu až k terénnímu zlomu, kde chodník začne v početních serpentinách prudce klesat. Pod sebou vidíme nejdříve kaňon říčky Venter Ache, usedlost Rofenhof a za chvíli i samotný Vent. Sejdeme k salaši Ramolalm (2215 m n. m.) a odtud už lesem sestoupíme do Ventu, prakticky přímo ke konečné zastávce autobusu. Od sedla do Ventu trvá sestup asi 3,5 – 4 hodiny.

Upozornění: Cestu jsme absolvovali na přelomu léta. Na jeho začátku bude sněhových polí víc a budou delší, navíc je třeba počítat i s možností, že sedlo může být ještě pod sněhem. Podobně i za delšího špatného počasí. Kvůli vysoké nadmořské výšce může být nejvyšší část cesty za chladného počasí bez slunce namrzlá a v tom případě může být výstup do sedla velice nepříjemný. Na druhé straně koncem léta a na podzim může být cesta od sedla Ramoljoch prakticky bez sněhu.

Parkování:

Obergurgl, Zwieselstein, Sölden – v každém případě je třeba použít autobus. Dobré spojení do obou koncových míst je ze Söldenu a Zwieselsteinu.

Občerstvení:

Ramolhaus, Vent

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

8 – 9 hod

Čísla map:

Kompass WK 43 Ötztaler Alpen nebo WK 042 Inneres Ötztal-Gurgler Tal-Venter Tal-Pitztal

Alpenverein 30/1 Ötztaler Alpen, Gurgl (Weg)

Odkazy:

Panorama od Ramolhausu ve vysokém rozlišení na www.alpen-panoramen.de (kliknutím na tlačítko [Beschriftung ein/aus] se dá zapnout/vypnout zobrazení popisků vrcholů)

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

18.8.2009

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 14.32km
Pěší turistika, délka 5.24km
Skialpy, délka 15.69km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (0.52km)
Vrchol (1.92km)
Vrchol (2.28km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK