Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Hangerer

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Juraj Nagy
Fotografie
Pyramida Hangereru od vodopádu Rotmoos v Zirbenwaldu
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 14.32km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Hangerer (3020 m n. m.) je hezký pyramidový vrchol, relativně jednoduše dostupný z Obergurglu. Po celé výstupové cestě a z vrcholu máme výhledy na ledovec Gurglerferner, na rozsochu Ramolkamm s majestátním trojvrcholem Ramolkogelu, později i na ostatní ledovce a vrcholy v hlavním hřebeni Ötztálských Alp a v dálce i na Stubaiské Alpy.

Cesta začíná na otočce autobusu v Obergurglu. Už z tohoto místa máme výhled na cíl naši cesty, na ostrý vrchol Hangereru. Přejdeme obcí podle častého značení směrem k Davidshütte a Zirbenwald. Za koncem obydlené části půjdeme dál zpevněnou cestou až po Davidshütte (0:40 hod), odkud zpočátku ještě širokou cestou, později už jenom zřetelnou pěšinou ve svahu nad kaňonem potoků Gurgler Ache a Rotmoos Ache, přejdeme zajímavý chráněný limbový les Obergurgler Zirbenwald, kde se nachází mnoho limb starších 300 let. Nenecháme si ujít ani možnost podívat se zblízka na vodopád Rotmoos Wasserfal, kde si můžeme udělat fotografii vodopádu „střeženého“ vrcholem Hangerer.

Za chvíli končí stromy a pokračujeme pouze v travnatém svahu až po rozcestí se širokou zpevněnou silnicí, po které za chvíli dojdeme přes most na chatu Schönwieshütte (2270 m n. m.), ležící v údolí pod Hangererem. Cesta sem z Obergurglu trvá asi 1:20 – 1:30 hod. Alternativně můžeme vynechat limbový les a přijít z Obergurglu přímo po zpevněné silnici za cca 1 hod.

Od chaty krátce po zpevněné cestě, pak zabočíme vlevo a travnatým, zpočátku poněkud podmáčeným (naštěstí na několika místech prkny „zpevněným“ a nad vodu vyvýšeným) chodníkem spodní části údolí, později mírně skalnatějším svahem se dostaneme na hřeben vedoucí až na vrchol. Jihozápadní stranou tohoto hřebene nabíráme výšku, až dojdeme nad malé sedlo, nad kterým začíná „vrcholová skála“ a kde chodník zatáčí vpravo do suťově-kamenného pole. Na další cestě traverzem a serpentinami střídavě jdeme sutí, kameny, přelézáme balvany a překonáváme sněhové pole.

V této části cesty doporučuji věnovat pozornosti i dění nad sebou, protože skály nad chodníkem jsou místem výskytu kamzíků a navíc jsou plné nestabilní suti a kamenů. V průběhu našeho výstupu za mlhy se najednou ozvala nedaleko nás pořádná rána – spadl ze skály kámen asi velikosti lidské hlavy a kutálel se po už absolvované části chodníku. Když jsem se podíval nahoru, viděl jsem vykukovat zvědavou hlavu kamzíka, jak nás pozoroval z kraje skály nějakých 20–25 metrů nad námi. Když se vybral pryč, jeho kopyta shodila docela dost – ale už jenom nesrovnatelně menších – dalších kamenů. Podobně může suť a kamení uvést v pohyb i déšť nebo tající sníh.

Ze Schönwieshütte na vrchol vyšlapeme za 2:00 – 2:30 hod podle kondice. Z vrcholu máme krásný výhled na jednu stranu na blízké vrcholy hlavního hřebene Ötztálských Alp a na jejich ledovce, na druhou stranu na rázsochu Ramolkamm, hlavně na tři vrcholy Ramolkogelu. V dálce vidíme i Stubaiské Alpy. Taky si můžeme prohlédnout celou cestu z Obergurglu na chatu Ramolhaus a sedlo Ramoljoch. Bohužel, při naši návštěvě jsme kvůli mrakům sice viděli skoro celý výhled, ale vždy jenom v částech ve výsecích, kde se mraky zrovna rozestoupily.

Z vrcholu se vrátíme stejnou cestou na Schönwieshütte (1:30 hod) a dále zpátky po zpevněné silnice kolem mezistanice lanovky na vrchol Hohe Mut až do Obergurglu za další necelou hodinu. Pokud nám nedělá problém vydat pár EUR za lanovku nebo používáme Ötztálskou kartu, můžeme se vyvézt z mezistanice lanovkou na Hohe Mut, odkud jsou velice působivé pohledy hlavně na nedaleké ledovce a jejich daleko do údolí vybíhající splazy. Samozřejmě je velice dobře vidět přes údolí taky náš dnešní hlavní cíl – horu Hangerer.

Alternativně můžeme sestup spojit s výšlapem na Hohe Mut pěšky. Kousek za chatou Schönwishütte, hned za mostem přes Rotmoosache zabočíme ze zpevněné cesty vpravo a přejdeme kolem jezera. Za malou chvilku si musíme dát pozor, abychom na blízké rozbočce vybrali cestu vedoucí svahem vzhůru směrem na Hohe Mut a ne rovně údolím. Traverzujeme svah a na další rozbočce tras zabočíme vlevo. (Pokud bychom tuto odbočku minuli, nic se nestane, i tím směrem se dostaneme na další rozbočce na cestu vedoucí na Hohe Mut, dokonce časově to bude jenom o málo delší.) Po několika větších serpentinách dorazíme za 1 hod od chaty Schönwieshütte k vrchní stanice lanovky a k restauraci/salaši Hohe Mut Alm. Jsme na široké holi – vrcholu hory Hohe Mut (2653 m n. m.),

Z vrcholu podle značení směr Obergurgl sejdeme traverzem a několika serpentinami až na jinou zpevněnou cestu, po které pokračujeme dál až na asfaltovou silnici, kde se kousek před stanicí lanovky napojíme na původně popsanou sestupovou cestu. Sestup až do Obergurglu bude trvat asi 1:30 hod. (Na mapě je zaznačená tato alternativní návratová cesta.)

Parkování:

Obergurgl centrum, u kostela – placené, Obergurgl u lanovky Festkogelbahn – bezplatně

Občerstvení:

Shönwieshütte, Hohe Mut

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

5:50 – 6:30 hod na Hangerer a přímo zpět do Obergurglu, 7:20 – 8:00 hod i s výstupem na Hohe Mut

Čísla map:

Kompass WK 43 Ötztaler Alpen nebo WK 042 Inneres Ötztal-Gurgler Tal-Venter Tal-Pitztal

Alpenverein 30/1 Ötztaler Alpen, Gurgl (Weg)

Odkazy:

Panorama z vrcholu Hangerer ve vysokém rozlišení na www.alpen-panoramen.de (kliknutím na tlačítko [Beschriftung ein/aus] se dá zapnout/vypnout zobrazení popisků vrcholů)

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

cervenec 2011

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 15.18km
Pěší turistika, délka 5.24km
Skialpy, délka 15.69km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK