Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Sedlo Timmelsjoch - Brunnenkogelhaus - Sölden

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Juraj Nagy
Fotografie
Brunnenkogelhaus
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 13.85km
Nadm. výška:
Nadm. výška:
Popis trasy:

Cestu začínáme na parkovišti na nejvyšším rakouském silničním horském přejezdu, Timmelsjochu, na hranicích Rakouska a Itálie ve výši 2509 m n. m. Pohodlně se sem dostaneme linkovým autobusem ze Söldenu (s použitím letní Ötztal karty – kterou při delším pobytu v této oblasti vřele doporučuji – zdarma) nebo po placené silnici Timmelsjoch Hochalpenstrasse.

Z parkoviště se vybereme podle směrovek na Brunnenkogelhaus kolem pahorku s malým domečkem. Cesta vede kolem několika zajímavých skulptur. Po dobře viditelné pohodlné pěšince bez velkého převýšení po širokém hřebínku v travnatě-skalnatém terénu. Míjíme několik zajímavých jezírek a po levé straně máme výhled na zatáčky vysokohorské silnici, po které jsme přijeli a postupem času se nám ukazuje stále více a více vrcholů v nejvyšší části Ötztálských Alp. Postupujeme po stále více kamenitém úbočí až po první „pořádný“ částečně zabezpečený výstup, kterým po asi třech hodinách od počátku cesty dojdeme na vrchol ve výši 2968 m n. m. Je to nejvyšší bod celé cesty, kupodivu v mapách nepojmenovaný.

Dále pokračujeme po krásném hřebeni s výhledy do všech stran. Prakticky celou další cestu až po chatu (a za sebou většinu už absolvované části) máme jako na dlani. Při dobré viditelnosti nám bude ihned jasné, proč se tato cesta nazývá také Hochstubai-Panoramaweg.

Postupně zdoláme sedlo Wannenkarsattel (2916 m n. m), Wilde Rötespitze (2966 m n. m.), Rotkogel (2894 m n. m.), Hinterer- (2775 m n. m.) a Vorderer Brunnenkogel (2761 m n. m.) (poznámka: výška obou Brunnenkogelů je v různých mapách zapsána dost odlišně) až po 2 – 2,5 hodinách dojdeme na chatu Brunnenkogelhaus (2738 m n. m.).

Cesta dolů do Söldenu vede serpentinami ve svahu přes Gasthaus Falkner (Brunnenbergalm, 1:20 hod, 1972 m n. m.), případně i přes Stabele Alm (1910 m n. m.) a dále lesem do Söldenu. Tady je více možností ukončení sestupu na místo v obci podle potřeby. Do centra Söldenu se dostaneme z Brunnenkogelhausu za cca 3 –3,5 hod.

Doporučuji se podívat na video ze stránek obce Sölden v odkazech, kde je dobře vidět jak charakter cesty v jednotlivých úsecích, tak i výhledy.

Parkování:

Sölden, Timmelsjoch

Občerstvení:

Timmelsjoch, Brunnenkogelhaus, Gasthaus Falkner, Stabelealm

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

8 – 9 hod

Čísla map:

Kompass WK 43 Ötztaler Alpen nebo WK 042 Inneres Ötztal-Gurgler Tal-Venter Tal-Pitztal

WK 042 Inneres Ötztal-Gurgler Tal-Venter Tal-Pitztal

Alpenverein 31/1 Stubaier Alpen, Hochstubai (Weg)

Odkazy:

Brunnenkogelhaus: http://www.haus-europa.at/…gelhaus.html

„Oficiální“ video obce Sölden o této cestě: http://www.youtube.com/watch?…

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 15.18km
Pěší turistika, délka 5.24km
Skialpy, délka 15.69km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK