Logo Cestydoprirody.cz

Elbrus 2017 - Kavkazský sen

12.September 2017
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Leoš Bařina
Jsou to tři roky od mého prvního beskydského doteku, prošel jsem kolem Gerlachovského kříže, až na plotnu se jménem Mont Blanc. Co dál? Někde vzadu proletěla hlavou číslice 5642 – Elbrus. Šílenost, zvědavost, návnada, strach, zkouška? Co z toho člověk může zažít? Není toho na amatéra jako já příliš? Spousta otázek, bez odpovědi. Na Blancu jsem zažil své a říkal si, zpomal. Jenže po pár týdnech jsem cítil, že by to mohlo jít ještě výš, ke snu, který se nakonec změnil v poznání sebe sama, v poznání, které se pokusím popsat. Ano, podařilo se mi dojít až na samotný vrchol Evropy, tolik diskutabilní svou polohou, Elbrus.
Hlavní foto článku
Vrchol Elbrusu

Příprava, parťáci, expedice Nápad pokusit se zdolat Elbrus přišel pár dní po Blancu, v loňském podzimu. Ihned se ke mně přidal Jaroš a koncem roku i Luky. Tentokrát příprava nezačala jen fyzickým drilem, ale bylo potřeba najít agenturu, která by nám vytvořila co nejlepší podmínky k úspěchu. Na tom jsme se hned na začátku shodli. Žádné hrdinství, ale jistotu jsme volili. Na trhu je spousta lákadel a odkazů na to, jak vám téměř každý zajistí vyjít na západní vrchol masivu. Přes tuhle džungli nabídek jsme se nakonec rozhodli pro agenturu Mirka Hrada CK Expedice. Po krátkém setkání a prezentaci, jsme usoudili, že to je správná volba. V lednu tedy začíná nejen kolotoč administrativních věcí spojených s cestou, ale i fyzická příprava. Každý se připravuje individuálně. Já ke svému kondičnímu plánu zařazuji i zimní výstup na Rysy, Hauseck, pár jarních treků v Rakousku, až po nevydařený výstup na Schrankogel s Jarošem. V této chvíli zbývá jen pár dnů do našeho odjezdu a mně se zdá, že načasování formy jsem neodhadl. Uvidíme. Začíná odpočítávání.

Praha – Moskva – Čeget Sobota, neděle

Konečně je sobota 1.7.2017 a celá parta devíti horských nadšenců se potkává na pražském letišti. Mirek – vedoucí expedice Parta z Kilimandžára – Radek s Verčou, Radek II a Zdeněk Rebelové – Tom, Jaroš, Luky, Bari Seznamovací podání rukou, jedna Plznička a letíme. V Moskvě přistáváme o půlnoci a do osmé ranní čekáme na spoj do Mineralnych vod. Po dlouhé noci blouděním po terminálu, konečně nastupujeme do letadla za doprovodu vokálů chlapečka na sedadle před námi, což oceňuje i cestující sedící vedle mě usrknutím z naší whisky. Dosedáme v 10 h a mikrobusem se další tři hodinky řítíme nekonečnou silnicí do kempového městečka Čeget, které nám poskytne do úterý azyl.

Nepovedená aklimatizace Pondělí

Na dnešní den je plán jasný. Lanovkou do třech tisíc a výstup na horu Čeget 3450m. Ráno na lehko balíme batohy a vyrážíme do parného dne. Jsme téměř první u sedaček, jen nejdřív musíme dát přednost místní gardě, která má asi cvičení, říkáme si. Po necelé hodině, známe odpověď. Vyjíždíme do horní stanice lanové dráhy. Vpravo kavárnička a pár turistů. Procházíme krátkým ledovým polem a postupujeme vzhůru, kde se nám ukazuje hřeben hory. Po 100 m nám cestu zkříží dva ozbrojení vojáci a nekompromisním NĚT nám vzkazují, že dnes na vrchol nedojdeme. Ani ruble nezaberou. Rozhodujeme se tedy strávit den pendlováním mezi vojáky a kavárničkou, abychom se aspoň trochu nadýchali nadmořské výšky. Při jednom sestupu nás míjí skupinka turistů a ptá se mně, jestli jsem z Brazílie. Ano, při prvním pohledu na mě je zřejmé, že jsem jižanský typ. Od té chvíle se ze mě stává Leuš….

Base camp 3700 m Úterý

Přichází konečně den, kdy se přesouváme z útulného srubu na masiv Elbrusu. Všichni jsme už natěšeni. Retro kabinkou stoupáme do mezistanice, kde přeskakujeme na proslulou jednosedačku připomínající řetízkáč a s batohy na klíně to s námi hází až do stanice Mir. Tady absolvuji můj první seskok a vzhlížím ke světoznámým barelům. Říkám tomu Barell rock. A za nimi, pod azurovou oblohou, se na nás smějí dva mohutné vrcholy Elbrusu – Východní a Západní. Oba vzbuzují respekt. Vypadají tak blízko, na dotek, ale zdání klame, o čem se za pár dní máme přesvědčit. Jdeme se ubytovat, obhlídnout tábor a seznámit se s kuchyní, ve které se budeme tlačit s ruskou expedicí. Nedá nám to a jdeme udělat výzvědnou túru na Pryiut 4050m. Západní vrchol vypadá jako snadný cíl, ale dvě velké skály, něco jako brány, a na nich plakety těch co se nevrátili, jsou jasným varováním. Děláme první fotky a vracíme se k Miru, kde je horní hospůdka. Příjemná obsluha, pivko, čiburek a spacák uzavírají dnešní slunečný den.

Pastuchovy skály – 4700 m Středa

Dnešní den je jasný, vyjít Pastuchovy skály a tím se aklimatizovat. V noci řádila bouřka. Mlha a vítr se přenesli i do středečního rána a tak vyrážíme připraveni na již zimní podmínky. Po Pryiut nám to šlape docela dobře. Za ním začínají tolik nepříjemné Pastuchy. Je to otevřený prostor, něco jako jednostěnná průrva. Začínám měnit vrstvy oblečení a doplňovat energii. Do toho se snažím pořizovat fotky. Tím se stávám pomalým, ale mně to nevadí. Jdu si své, což někteří později nepochopí. Ve 4350 m dáváme pauzu schováni v samotném skalním komplexu. Za jedním takovým útvarem objevujeme žlutý stan. No ti lidi si museli v noci užít. Co nás znepokojuje ovšem víc, je zdravotní stav Lukyho. Začíná se motat a mumlá nesouvislá slova. Po dohodě s Mirkem sestupuje do základního tábora. Ostatní dopíjí čaj a pokračují ve strmém stoupání, které už dává každému zabrat. Po třech hodinách jsme ve 4700 metrech. Odměnou nám je i v mrazu jasná obloha a krásné fotky těch dvou krasavic. Já se docela vydal a smekám před skupinkou z Kilimandžára. Po oddechu jdeme dolů a v horní hospůdce se občerstvujeme, každý co potřebuje. Večer Mirek vede meeting. Hodnotí dosavadní průběh expedice a k jednotlivcům vyjadřuje svůj názor na způsob výstupu. Nebudu zde zmiňovat hodnocení k ostatním, ale pouze k mému samotnému. Po Lukášovi mně věří nejmíň a doporučuje mi vzít si pomoc ve formě ratraku (rolby), která by mi ušetřila síly. Můj názor, jakým způsobem chci dosáhnout vrcholu, je od samého začátku všeobecně znám a přes tuhle kritiku (nebudu zacházet do detailu) rozhoduji se jít s Tomem a Jarošem celou cestu, tedy z base campu. Na druhou stranu, oceňuji Mirkovu upřímnost a jeho slova, která vychází ze zkušeností. První pochybnost.

Odpočinek Čtvrtek Tento den je ve znamení regenerace a volného programu. Po snídani nás vítá sluníčko a vypadá to na krásný den. Trošku nás mrzí, že nejdeme dnes. Síly ovšem na to určitě nejsou. Přes doporučení odpočívat, naše rebelovská skupinka se rozhoduje vyzkoušet práci v týmu a trénujeme výstupové tempo. Do horní hospůdky ladíme krok a domlouváme taktiku. Ač to možná vypadá legračně, později tenhle nácvik bude rozhodující. V hospůdce dáme čaj a jdeme k našim barelům. Vaříme kávu a sedáme na provizorní lavičku. Sluníčko se tak opírá, že někteří jsou v krátkém triku. K Tomovi si sedá děvče v kožichu, vypadá vyčerpaně a něco chce. Tom odmítá komunikovat. V tomto krásném dni, tábor žije přípravami. Suší se věci, kontroluje výstroj. A většina pokukuje směrem vzhůru. Poslední porada před výstupem, který naše skupina ve složení Tom, Jaroš a já začne v 0:30h. Poslední kontrola batohů a jdeme spát. Samozřejmě neusneme.

Vrcholový den Pátek – 7.7. Budík o půlnoci nemusí ani řvát do ticha. Nikdo z nás nespí. Převaluji se od osmi hodin večer. Přemýšlím, jestli ty moje zatracené lezecké mačky vydrží. Na tomhle nechci vše zazdít. Vstáváme, a jsme zvědaví, jak je venku. Vypadá to dobře. Nefouká, zima se dala čekat. Jsme připraveni a v 0:30 skutečně s mačkami na nohách začíná náš výstup za svitu čelovek. Nemůžeme sejít z cesty, protože lemujeme dálnici, kterou vytvořily ratraky. U Pryiutu (už potřetí) dáváme čaj a začíná vítr se sněhem. Pokračujeme v našem tempu do půlky Pastuchových skal a já nasazuji mojí oblíbenou péřovku. Není na co čekat. Silný vítr v otevřeném prostoru podpořen sněžením nás zpomaluje. Kolem projíždí ratrak s naší výpravou. Mají čekat. Za chvíli další rolba a další. Na Pastuchy (4700m) se dostáváme po třech hodinách. To už svítá, ale nic nevidíme, protože k tomu všemu se přidává mlha. Posílám domluvenou sms Mirkovi, ale žádná odpověď. Vyrážíme sami směrem k zapadlému ratraku. V tomto strmém stoupání začínáme dohánět expedice, které nás předjely rolbami. Cítím se dobře a pravidelným tempem se dostávám před Jaroše. Tom je na tom nejlíp a udává tempo o pár metrů před námi. U zapadlého ratraku (5100m) dáváme pauzu a já posílám druhou sms našemu vedoucímu. Nic. Po další dávce čaje pokračujeme sami. Nevíme, kde se nachází druhá skupina, zda vůbec pokračuje. Do sedla (5300m) předbíháme výrazně pomalejší skupiny. To už ale je mráz, vítr, sníh a mlha v plné parádě. Jsme rádi, že vidíme další praporek, který značí cestu. Spousta lidí to otáčí. Červený sníh a zvratky, někteří malátní vstupují do svahu mimo cestu, ovlivněni výškou a počasím. Gajdové mají co dělat. Tento dlouhý traverz docela slušně odtáhnu s Jarošem dýchajícím mi na záda. Tom je někde vpředu, ale vždy počká. Začíná stoupání zajištěné fixním lanem a proti nám sestupuje Mirek se Zdeňkem. Tomáš s nimi mluví. Když nás minou, oznamují nám, že jdou dolů a nahoře jsou oba Radkové a Verča. Dozvídáme se, že Luky otáčel na Pastuchách. Nedá se nic dělat, i tohle je Elbrus. Zdeněk na mě v tom větru křičí, že k vrcholu je to už jen hodinu od konce lan. Dodá mi to energii, rozloučíme se a šplháme dál. To lano se zdá být nekonečné. Vůbec nevím, jakým terénem postupuji, jaký má sklon. Prostě nic. Jen se snažím, abych měl mačky zařezané v pevném sněhu. Konečně lano končí a svah se mírní. Opět praporky. Tuším závěrečnou plotnu. Potkáváme za chvíli oba Radky a Verču, kteří míří z vrcholu dolů. Gratulujeme jim a přejeme šťastný návrat. Po 10 minutách a nikdy nekončící cestě z praporků zpomaluji. Psychicky začínám trpět. Nevidím konec a jen jdu. Dochází mě Jaroš a při dalším odpočívání se mě ptá, jestli to chci otočit. Jsem psychicky tak dole, že mě vyčerpává i nepatrná gestikulace. Poprvé mě napadá myšlenka, jestli budu mít dost sil na návrat. Buší to ve mně. Jsem někde v 5620m. Přesto jasným gestem dávám znamení, že tady nekončím. Postupujeme výš. Od nosu mi létá lepkavá zmrzlá tekutina, šátek přes obličej zamrzlý hleny, mlžící se brýle. Tohle prostě už nevnímám. Pomalým krokem a čím dál častějšími zastávkami najednou vidíme vrcholový chodník ke kameni označující místo, kde výš už to prostě v Evropě nejde. Symbolicky společně s Jarošem přicházíme k tomuto kamenu a zvedáme ruce nad hlavu. Je pátek 7.7.2017, 9:26h místního času, Jaroš, Tom a já se objímáme na nejvyšším bodě Evropy v tom bílém pekle a je nám jedno co kolem nás řve za hrůzu. Tentokrát mám emoce už tady. Chce se mi ukápnout slzu, ale nejde to. Vyčerpaný, ale vnitřně posílen se snažím o pózování před foťákem. Je tak silný mráz a vítr, že focení nechávám na jiných. Z původní nachystané choreografie jsem rád, že jakžtakž stojím a zkouším se tvářit, že jsem vrchol zdolal v pohodě. Tyhle těžké podmínky nás nutí se dlouho nezdržovat. Pořídíme důkazy a po 15 minutách za doprovodu Mirka, který na nás počkal, začínáme sestupovat. Mlha je hustá a o slovo se hlásí únava. Do toho mě začnou bolet kolena, starý evergreen, a i kotníky od stažených maček. V sedýlku mezi vrcholy, se pokouším upravit řemen mačky a za pět minut tohoto jindy nepatrného úkonu mi na ruce zamrzá srst jako na modré jedličce v Mrazíkovi. Mirek nás popohání, ale říkám si proč?. Horší to být už nemůže. Sám hledá v mlze cestu. Přesto rychle ubíráme z nadmořské výšky a já u ratraku dokonce začínám i utíkat. Tahle rychlá regenerace vlastního těla díky sestupu do nižších poloh, je první poznání z horolezeckých výprav, které jsem jen doposud četl. Úžasné. Na Pastuchách zahazuji mačky a zvedám v euforii ruce nad hlavu. Vím, že od Pryiutu je to jen kousek do horní hospůdky a i když je mráz, vnitřně oslavuji. Vychutnávám si těch pár stovek metrů. Hlavou mi letí spousta myšlenek, myslím na všechny kolem mě. Na dobré i zlé. Zase chci ronit slzy, ale nejde to. Nechápu, proč. Jsem neuvěřitelně unaven, ale zároveň nabitý. Do hospody vrazíme kolem 14h. První přípitek s vrcholovým pivem je spíše symbolický, protože se mi chce jen sedět a odpočívat. Za hodinku a půl už se cpeme do spacáků, je nám stále zima. Do dalšího rána už z něj nevylezeme. Jaroš má omrzlé čtyři prsty, zřejmě od nevinného focení na vrcholu. Já mám omrzlé rty. Zase. Později se dozvídám, že Zdeněk byl 50m od vrcholu, ale tělo řeklo dost. Až v tuto chvíli, v posteli barelu, si uvědomuji, čeho jsme dnes dosáhli. Horší den jsme si nemohli vybrat. Byl to ten den, kdy na plaketách Pryiutu mohla být navěšena nová jména. My tam, ale mezi nimi nebudeme.

Sobotní ráno balíme a cestujeme zpět do Čegetu. Do tepla. Na cestu svítí sluníčko a vypadá to na krásný výstupový den. Večer proběhne již pořádná oslava a všichni si to vychutnáváme. Ještě v neděli se procházíme Nalchikem a expedici končíme pondělním návratem domů.

Doslov Jsem rád za tuhle výpravu. Bezva tým, úžasnou zemi. Elbrus mi otevřel nejen bránu k samotnému vrcholu, ale hlavně mi pomohl v sobě odhalit doposud nepoznané poznání těla, síly a vůle.

Poděkování patří Mirkovi, za skvěle zorganizovanou expedici. Smekám před výkonem životních partnerů Verči a Radka, stejně tak druhého Radka, že to i v takových podmínkách dali. Ještě víc se, ale klaním Zdeňkovi, protože otočit 50m pod vrcholem, vyžaduje obrovskou sílu udělat takové rozhodnutí. Zdeňku, máš můj velký respekt. Lukáši, škoda, ale víme co za tím bylo a stejně tě čekají další kopce. Tomáši, nebýt tvého motoru a prošlapávání cesty vzhůru, tak bychom se motali ještě teď. Skvělý parťák. Jaroši, kamaráde… jen my dva víme, co nás nahoru dostalo. Nechtěl jsem být zmrzlý Šmoula a ty jsi mi v tom moc pomohl i za cenu omrzlých prstů. Díky. Díky všem!!!

Je čas další výzvy……ještě nemám dost.

Bari

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
REAL USA PASSPORTS FOR SALE ht
před rokem

REAL USA PASSPORTS FOR SALE https://timesaverholdings.com/ WhatsApp: +14086864759 / timesaverholdings@gmail.com BUY USA/UK/CANADA PASSPORTS- APPLY FOR FAST SERVICES IN REGISTERED PASSPORTS, SCAN-ABLE DRIVERS LICENSE, DATABASE REGISTERED ID CARDS, SOCIAL SECURITY NUMBER CARD(SSN), GMAT, IELTS, SSN, DIPLOMAS, UTILITY BILLS, VISAS, USA GREEN CARD, RESIDENTS PERMIT, BUY REGISTERED DOCUMENTS ONLINE etc. All These With Fast Shipping At https://timesaverholdings.com/ WhatsApp: +1 (408) 868 64759/ timesaverholdings@gmail.com Buy Driver’s License Online/Buy Real And Fake Documents online/Buy USA driver’s licen­se/DRIVING LICENSE/Apply For Real And Fake Passport/Buy Fake Driver’s License for sale/FAKE DOCUMENTS ONLINE/Buy SSN for sale/

Welcome to TIMESAVER HOLDINGS CONTACT US https://timesaverholdings.com/ WhatsApp: +14086864759 Email: timesaverholdings@gmail.com https://timesaverholdings.com/contact-us/

We produce genuine registered documents which are legally used and we also produce Fake or Novelty documents which are just use for camouflage and can not be use legally, these types of document (Fake Documents) are not important so we produce on high demand and order, We also work with agents from top embassies within the world who have all our clients information processed from within and have everything authenticated in the supposed database system.So everything we do regarding the production of a Genuine Passport, Drivers License,SSN, ID Cards, Birth Certificate, Visa, PR, Diplomas and many other documents are genuine and all the real documents that can be legally used.

ABOUT REGISTERED DOCUMENTS

  1. Real documents are registered in the national database and contain all the applicant’s vital information.
  2. Genuine documents comply with all the legal requirements imposed by authorities. They can be used for border crossings and other cases involving scanning procedures.
  3. With real ID cards or driver’s licenses, you can apply for renewal when needed.
  4. Genuine documents will cost more because they need to be registered according to the official requirements.
  5. With all registration issues in mind, production of real documents takes longer.

ABOUT FAKE DOCUMENTS

  1. Fake documents are not registered in any system. They are issued to a person for camouflage purposes only.
  2. Although they do look like government-issued ones, false documents shall not be scanned by data-reading machines as your personal information is not going to show up.
  3. You cannot apply for renewal if your ID card or driver’s license hasn’t been registered previously.
  4. As no paperwork is required for producing fake documents, they are priced much lower.
  5. In most cases, your false document will be ready in a matter of days

website: https://www.timesaverholdings.com website: https://www.timesaverholdings.com website: https://www.timesaverholdings.com website: https://www.timesaverholdings.com website: https://www.timesaverholdings.com website: https://www.timesaverholdings.com

CONTACT US https://timesaverholdings.com/ WhatsApp: +14086864759 Email: timesaverholdings@gmail.com https://timesaverholdings.com/contact-us/

Buy Fake Documents Online | Easy Documents Online, buy-fake-documents…Buy fake documents online, with us, we guarantee with best quality and client satisfaction, we sell from passports online.Buy Fake Documents Online – Counterfeit Documents |Buy fake documents online, Real passport for sale, Buy real ID …Buy Uk passport, Fake Uk driving license, False Canadian passport, Buy US fake ID card online, Buy novelty USA documents, Fake Frech passport online, Buy Real & Fake Documents – Buy Fake Documents Online …We Are Producers And Quality Sellers Of Real And Fake Documents. We Process And Produce Documents That You Can Use To Travel And Work In Any Part World ‎Buy Legit Passports Online Buy Real And Fake Documents Online,Buy Real and Fake … Buy Real And Fake Documents Online,Contact Us For Counterfeit Money Buy Real and Fake Documents Online Buy Real and Fake Documents Online, IELTS, RESIDENT PERMIT ,ID CARD, DRIVERS LICENSE, VISA, BIRTH CERTIFICATES, Diplomas SSN, SIN,Buy Real & Fake Passports online, Legit Documents Online |Buy Real& Fake Legit Documents online at Legit Global Docs. We deal in Passport, Driving License, ID Cards and Other Immigrants Documents at affordable princes Buy Genuine Documents | Real and Fake Identity Documents …Buy Real Documents Online | Buy Fake Documents Quality Services Of Buy Real And Fake Documents Online.We Process And Produce Real & Fake Documents Online That You Can Use To Travel And … Best buy fake documents online,buy fake documents online“Passport online, Fake Passports Online.buy fake documents onlinebuy documents online,buy fake passport online,fake documents online free,buy passport online,buy real fake documents review,valid documents online,buy new identity documents,buy real and fake passport online,buy real documents online,buy real and fake passport online,fake documents online,buy real fake documents ,fake documents for sale,buy fake passport online,buy passport online,buy fake currency online Buy Passports online,Buy Real And Fake Documents Online,Buy fake documents online, where can i buy fake passport, buy real fake passports, buy real and fake passport online, fake passport online maker, genuine passports for sale, purchase passport online, buy uk driving licence online, buy real driving license uk, buy eu driving licence without test, quickest way to get driving licence, fake bulgarian driving licence, buy real driver’s license, buy fake english driving licence, fake uk driving licence, buy genuine driving licence, buy driving licence dvla, fake drivers license online, fake driving licence, fake driver’s license, quickest and easiest way to get bike licence, fastest way to get a full uk driving licence, buy fake id online, scannable fake id, fake id maker online, birth certificate online, apply for birth certificate online, i’ve lost my birth certificate, birth certificate prices, full birth certificate uk, how do i get a copy of my birth certificate uk, instant bachelor’s degree, buy degree from any university, buy a degree uk, verifiable degree, fake degree from real university, fake college diploma maker, buy a degree from a real university, fake diploma high school, fake diplomas that look real, fake certificates online, fake certificate maker, best fake money, where can i buy counterfeit money, buy fake notes online, buy undetectable counterfeit money, buy counterfeit money, high quality counterfeit money for sale, buy fake money that looks real.Buy Real And Fake Documents Online]Buy Real And Fake Driver’s License Online]Buy Real And Fake Passports Online]Buy Driver’s License Online]Buy 100% Fake Bank Notes]Buy AUSTRALIAN DRIVER’S LICENSE AND I.D CARD]Buy British passport online ]Buy real ID card online]Buy Fake Driver’s Licen­se]Buy German Passport online] Buy SSN]Buy US Passport online]Buy ID Card Online]Buy Fake Documents Online] Buy registered documents online]Buy real documents online]Buy registered passports online]Buy Fake Counterfeit Money Online

buy real and fake documents https://timesaverholdings.com/…e-documents/ buy real passport online https://timesaverholdings.com/…port-online/ apply for real visa online https://timesaverholdings.com/…visa-online/ buy real driver's license online https://timesaverholdings.com/…ense-online/ buy residents permit https://timesaverholdings.com/…ent-permits/ buy verified ielts online https://timesaverholdings.com/…elts-online/ buy counterfeit money online https://timesaverholdings.com/…rfeit-money/ buy real and fake documents https://timesaverholdings.com/…e-documents/ buy real passport online https://timesaverholdings.com/…port-online/ apply for real visa online https://timesaverholdings.com/…visa-online/ buy real driver's license online https://timesaverholdings.com/…ense-online/ buy residents permit https://timesaverholdings.com/…ent-permits/ buy verified ielts online https://timesaverholdings.com/…elts-online/ buy counterfeit money online https://timesaverholdings.com/…rfeit-money/ buy real and fake documents https://timesaverholdings.com/…e-documents/ buy real passport online https://timesaverholdings.com/…port-online/ apply for real visa online https://timesaverholdings.com/…visa-online/ buy real driver's license online https://timesaverholdings.com/…ense-online/ buy residents permit https://timesaverholdings.com/…ent-permits/ buy verified ielts online https://timesaverholdings.com/…elts-online/ buy counterfeit money online https://timesaverholdings.com/…rfeit-money/ buy real and fake documents https://timesaverholdings.com/…e-documents/ buy real passport online https://timesaverholdings.com/…port-online/ apply for real visa online https://timesaverholdings.com/…visa-online/ buy real driver's license online https://timesaverholdings.com/…ense-online/ Contact emails .........time­saverholdings@gma­il.com WHATSAPP .........+1(408)686–4759 buy residents permit https://timesaverholdings.com/…ent-permits/ buy verified ielts online https://timesaverholdings.com/…elts-online/ buy counterfeit money online https://timesaverholdings.com/…rfeit-money/ buy real ssn online https://timesaverholdings.com/…-ssn-online/ buy real ssn online https://timesaverholdings.com/…-ssn-online/ buy real ssn online https://timesaverholdings.com/…-ssn-online/ buy real ssn online https://timesaverholdings.com/…-ssn-online/ buy real ssn online https://timesaverholdings.com/…-ssn-online/ APPLY FOR REAL AND FAKE DOCUMENTS ONLINE https://timesaverholdings.com/ APPLY FOR REAL AND FAKE DOCUMENTS ONLINE https://timesaverholdings.com/ APPLY FOR REGISTERED DOCUMENTS ONLINE https://timesaverholdings.com/ APPLY FOR REAL DRIVERS LICENSE ONLINE https://timesaverholdings.com/ APPLY FOR REAL ID CARDS ONLINE https://timesaverholdings.com/ APPLY FOR US DRIVER’S LICENSE https://timesaverholdings.com/ APPLY FOR REAL AND FAKE DRIVER’S LICENSE https://timesaverholdings.com/ APPLY FOR SSN ONLINE https://timesaverholdings.com/ BUY REAL PASSPORTS, DRIVER'S LICENSE AT https://timesaverholdings.com/ ID CARDS (whatsapp: +14086864759) SOCIAL SECURITY NUMBER CARD (SSN card) RESIDENTS PERMIT, VISA, WORK PERMIT, CITIZENSHIP DOCUMENTS, IELTS, GMAT, NEBOSH, TOEFL, NIN, SIN, marriage certificate Buy undetectable counterfeit money online At timesaverholdings documents, we produce original passports, driver's licenses, SSN cards, identity cards, visas, stamps and other documents for the following countries:USA, UK, Australia, Belgium, Brazil, Finland, France, Great Britain, Ireland, Italy, Netherlands, Norway, Austria, Sweden, Switzerland, Spain, Great Britain, USA and some others. We offer you one of the best services in the world. Most customers have experienced our true and outstanding service.

CONTACT US

Contact emails .........time­saverholdings@gma­il.com

WHATSAPP ............+14086864759

Our website.......... https://timesaverholdings.com

https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com

BUY COUNTERFEIT MONEY ONLINE THAT LOOKS REAL | BEST FAKE MONEY FOR SALE https://timesaverholdings.com/…rfeit-money/ whatsapp: +14086864759 / timesaverholdings@gmail.com Counterfeit Money For Sale | Buy Fake Money Online To begin with, there is a prevalent view that without money, you can’t be glad and happy with your life without limit. In all honesty, money runs the world, giving us opportunities or making us subject to other individuals or conditions. Let’s be honest, each thing we use in our regular day to day existence has its cost, and now and then we simply need money to manage the cost we inquire. The most ideal approach to keep away from financial hardships is to buy fake money from a dependable provider.

Here in our counterfeit store, we know the cost of financial autonomy, and it is much lower than you may suspect. Also, With our undetectable top-notch fake money for sale, you can carry on with your best life and increment your spending limit with almost no limits. Buy counterfeit money cheap.

In addition, if you believe that fake money for sale is not ordinarily utilized, you’re surely mixed up. There are a large number of counterfeit money for sale flowing all through the world consistently. Much of the time, individuals can’t decide if they have real or fake money for sale in their pockets. You can even get one out of a bank, without it being detected. Buy fake money now and enjoy delivery straight to your doorsteps.

Welcome to TIMESAVER HOLDINGS CONTACT US https://timesaverholdings.com/ WhatsApp: +14086864759 Email: timesaverholdings@gmail.com https://timesaverholdings.com/contact-us/

What Makes Us Stand Out In This Business Firstly, We are the most driving producers and providers of top Grade A counterfeit money for sale or buy fake money with 20 Years of Experience and Trust. Therefore, you can utilize our Fake Money That looks real in anyplace without a trace or being detected even by the best counterfeit money machines detectors or pens worldwide. Here at our Counterfeit store, we have taken the printing of best fake money as a craft and our fundamental priority. All things considered, every one of our counterfeit money for sale can be utilized freely in Hospitals, Walmart, ATM, Shops, Casinos, Purchase of Cars, Rents, Loans, Pharmacies, Shopping, Investment, and Filling Stations. To buy fake money online or get counterfeit money for sale simply get in touch with us and put in your order now. Buy Fake Money That Looks Real So, with us now around you can get Counterfeit Money for sale online, get Fake Money For Sale or fake money that looks real from us. Your dependable and trusted supplier of undetectable fake money or buy fake money that looks real.

Once more, We are the best and Unique producers of the best Fake Money That Looks Real, Counterfeit Money For Sale, Fake Money For Sale. With over a billion of our bills coursing far and wide. Certainly, When it comes to fake money for sale or where to buy fake money, We offer just unique Best and Top quality counterfeit money for sale. We additionally print and sell Grade A banknotes of more than 52 different currencies worldwide. Here is your opportunity to be a mogul. We produce our fake money consummately which makes it undetectable and Indistinguishable to the eye and to the touch. Buy counterfeit money online cheap.

Counterfeit Money For Sale Online Likewise, we send in different sizes all discrete and safe. Also, all of our counterfeit money for sale carries every one of holograms and watermarks and pass the light detector test with ease. Lastly, We will deliver the fake money straight to your home without the impedance of customs. We have a Huge amount

prepared in stock. EUROS, DOLLARS, POUNDS, AND OTHER CURRENCY. Counterfeit Money For Sale Why Should You Buy Counterfeit Money From Us? Firstly, if you have been looking for where to buy counterfeit money online? Then you’ve definitely come to the right place. Also, We can guarantee you the best quality undetectable counterfeit money that looks real, your security and safety when you buy fake money from our counterfeit store. Below are our security features we use in our craft.

Hologram Stripes with perforation, Reflective glossy stripe, Microprinting, UV Ink, Watermarks, Raised Printing, Eurion constellation, Security Thread, Matted surface, See-through number, barcode, and serial numbers, Pen test Passed, Dimension and thickness same as that of original bills, Different serial numbers. All our fake money also pass the 8-point counterfeit detection tests on all machines (ULTRAVIOLET, MAGNETIC INK, METALLIC THREAD, INFRARED, IMAGE, SIZE, THICKNESS, and SERIAL NUMBERS).

Furthermore, The look and feel of fake money for sale are key for trust and recognition in circulation. Before printing a large order of best fake money, we produce prototypes. These can be used to check whether the design and security features integrate perfectly to the customer’s ex­pectations. Also, with us, you are guaranteed a refund in case there is a problem with your package or the notes you receive are not what you expected. Counterfeit Money for sale. Also, have you been in the chase on the best techniques for clearing your commitments, taking care of your bills, buying your dream vehicle or dream house without scarcely lifting a finger?. Certainly, Today is positively your moment of retribution, buy fake money online from our shop (any total ) and get rich overnight. Anyway, our fake money for sale has a life span of 8 months and should not be saved in banks. Buy counterfeit money now from the best producers and distributors of fake money.

Buy fake and real documents online Buy Driver's license online Buy fake and real passports online Buy driver's license online Buy new birth certificate purchase documents online Buy certificates online APPLY FOR USA PASSPORT ONLINE BUY USA PASSPORT ONLINE BUY EU PASSPORT ONLINE APPLY FOR EU PASSPORT ONLINE BUY UK PASSPORT ONLINE APPLY FOR UK PASSPORT ONLINE Buy diplomas online Get new id cards online Original ielts certificates online Buy passport online Buy identity card online Buy driving license online Buy the residence permit online Buy/Get Citizenship Online Buy documents online Buy IELTS without exams Buy TOEFL Buy GMAT

Our website.......... https://timesaverholdings.com

https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com https://timesaverholdings.com

Contact emails .........time­saverholdings@gma­il.com

WHATSAPP ............+14086864759

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Kde se diskutuje

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK