Logo Cestydoprirody.cz

Česká vlajka v Ladaku

22.April 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: PEDAS
Tříbarevný symbol naší státnosti. Na kolika místech se už objevil! Bíločervená vlajka s modrým klínem se třepotala na obou zemských pólech, na pól „třetí“ Mt. Everest byla vynesena v roce 1991. A byly stovky a tisíce jiných sportovních úspěchů, kdy česká vlajka hrdě stoupala vzhůru. Nejvýše vystoupala v roce 1972, kdy ji na palubě kosmické lodi na Měsíc přivezl Eugene Cernan, americký potomek Čechů a Slováků.
Hlavní foto článku

Tento článek není o Alpách, ani o klasické turistice, ale zážitky jsou to, co si z cest do přírody doneseme až domů. Toto je jeden zážitek z míst, kam se chce vydat spousta z nás a nám se to povedlo.

Zdobí sídla českých zastupitelství ve více než 130 zemích světa. Zdobí i místa méně nápadná. Jedním z nich je Diskit. Malá vesnice schovaná hluboko v náručí Himálaje, v severozápadní Indii. O pár kilometrů dále už je zakázané území, kam turisté nesmí. Většina tedy končí zde, v odlehlém koutu Ladaku alias Malého Tibetu. Nad vesnicí se rozkládá buddhistický klášter z patnáctého století. Dostanete se sem přes nejvýše položené autem sjízdné sedlo Khardung-la (5606 m).

foto Právě Diskit gompa je jedním z míst, kde v roce 2006 občanské sdružení M.O.S.T. z Ostravy započalo svůj projekt „Kmotrovství na dálku“. Díky podpoře ochotných českých kmotrů mohlo v následujících letech studovat za přijatelnějších podmínek více než 100 malých mnichů ve třech klášterech. Právě na těchto místech se udržuje původní forma tibetského způsobu vzdělávání, jak tomu bylo před okupací „Střechy světa“ v r. 1959. Nyní je tradiční výuka spojena s moderními prvky tak, aby byla srovnatelná se stáním školstvím.

Projekt kmotrovství se posléze rozšířil na podporu vzdělávání malých tibetských uprchlíků a velmi starých Tibeťanů. Dnes sdružení M.O.S.T. pomáhá díky štědrosti českých dárců 250 lidem.

Při vjezdu do kláštera si můžete za vrátnicí povšimnout nenápadné budovy. V malé předzahrádce stojí stožár (či spíše stožárek) a na něm plápolá česká vlajka. V roce 2008 zde po dva týdny pobývaly dobrovolnice sdružení při svém půlročním monitoringu míst české pomoci (nejen) v Himálajích. Svou „misii“ označily praporem, který se mnichům tak zalíbil, že si ho ponechali. Přečkal tu už několik tuhých zim. Vítá každého návštěvníka. Vlál zde i v roce 2010, kdy při červencovém pobytu J.S. dalajlamy navštívilo klášter přes 15 000 Tibeťanů, Ladačanů, zahraničních turistů.

Pokud chcete zjistit více údajů, navštivte stránky www.protibet.org nebo si vyžádejte informace na info@protibet.org. Přidejte se k české pomoci Tibeťanům!

Příběhy z cest

Podělte se také se svými zážitky a příběhy z cest do přírody. Stačí v pravé části stránky kliknout na „Napište článek“.

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK