Logo Cestydoprirody.cz

Co je nového? - vybavení pro skialpinismus a freeride - 2014/2015

3.December 2014
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Andreas Lercher
Kdo už nyní přemýšlí o koupi nového vybavení – lyžích, botách a vázání, ten možná najde ve zde prezentovaném výběru pomoc pro svoje rozhodování.
Hlavní foto článku
Foto: Bergauf 05/2014 , Autor: A. Lercher

Alpenverein Edelweiss CZ vám přináší první část překladu článku z časopisu Alpenvereinu Bergauf 05/2014, který je zaměřen na zimní vybavení pro skialpinismus a freeride. Originál článku v němčině naleznete ZDE.

Přehled všech novinek

Lyže

Zde zůstává mnohé u „starého osvědčeného".

Tip Rocker – lyže bez něj si snad nelze představit. Najdete ho ve všech délkových variantách podle obliby.

Tail Rocker se naproti tomu zdá být na postupu u všech výrobců. Při tom převažují u modelů pro skialpové túry a freeride na skialpových túrách tzv. Light Rockery ( nepatrná délka rockerů a ne příliš silně výrazná). U čistých freeriderů se naproti tomu najde výrazný Tail Rocker.

Symetrické Tip/Tail Rockery se jedou hravě, odpouštějí chyby, nejsou zcela tak „jedovaté“ ,ale nejsou vhodné pro ty, kteří jsou fanoušci rychlosti.

Komfort se také zapíše velkými písmeny: S mnohými modely se lehce zatáčí, při všech sněhových podmínkách jsou dobře ovladatelné, jsou také pro technicky málo zkušené lyžaře.

Lehké modely pro všechny druhy skialpinismu jsou rovněž na postupu, aniž by se musely vzdát odpovídajících sjezdových vlastností. Umožňuje to materiál, a tím je carbon.

vybrání lyží se toho změnilo nejvíce. U mnoha modelů se posouvá nejširší místo na lopatě dál dozadu (směrem ke středu lyže). To působí pozitivně na jízdní chování v těžce sjízdném sněhu a vztlak zůstává takový jaký má být.

Boty

FISCHER nabízí vakuovou techniku ve skialpinistickém segmentu. Skořápka boty se přitom přitiskne na nohu jako druhá kůže, takže otlaky a/nebo puchýře patří tímto do minulosti.
SCARA má u svého nejlehčího modelu nový fixační systém vyvinutý pro sjezdový modus. Ten se automaticky aktivuje, když se zacvakne pata boty v „bakně“.
Lehký jako peří je nový Racer od DYNAFITu.

Vázání

Nová Tech-vázání nabízejí ATK, HAGAN, FRITSCHI a MARKER.
Při tom MARKER jde svojí vlastní cestou u patních automatů a boduje s vynikajícím komfortem obsluhy.
Nové, neuvěřitelně lehké Race-vázání přináší DYNAFIT.

Správná výbava pro mě

Úplně nejvíce pomáhá při výběru výbavy správné ohodnocení svého lyžařského umění. Sportovní modely nebo ultralehké modely určené pro přesnou jízdu vyžadují solidní sjezdařskou úroveň, když nemá požitek z jízdy přijít zkrátka. Kdo chce jezdit ve velké rychlosti, potřebuje hmotu lyže a solidně vystavěný model. Délka lyží je odvislá od lyžařského umění, oblibě terénu a poloměru zatáček. Pro krátké poloměry a mírnou rychlost mají smysl lyže v délce těla nebo trochu kratší. Pro méně technicky zkušené může být délka lyží o 10 cm kratší než je výška těla a to v kombinaci s některými velmi dobře zatáčejícími a na komfort zaměřenými lyžemi. Kdo rád proplouvá prašanem, potřebuje vztlak a ten je prokazatelně také závislý na ploše lyže. Lyže smějí být tedy trochu delší! Při dobré tělesné kondici je faktor požitku na lyžařské túře větší. V tomto případě může být model trochu těžší, s lepším provedením sjezdu. Nebo se rozhodnete pro lehčí model, pak díky tomu snad zdoláte více výškových metrů.

Boty musí padnout! U nich se většinou vyplatí specialista, který nohu proměří a může nabídnout odpovídající padnoucí modely. Při zkoušení bot se má zůstat v botě minimálně 10 –15 minut a procházet se v nich. Forma se dá optimalizovat s termicky formovatelnou vnitřní botou. Lyžařsky méně zkušení potřebují pořádnou oporu – neměli by proto každopádně hledět jen na minimální váhu.

U vázání rozhoduje obslužný komfort a/nebo váha. Ve specializovaných obchodech vám při zkoušení jistě pomohou.

Shrnutí: Lyžařská úroveň, kondice, oblíbený terén a jízdní styl, to všechno dohromady je rozhodující. 700 g lyže, 2 400 g vázání a freeriderové boty rozhodně k sobě nepasují. V tomto případě je potřeba specializovaný obchod.

Jednotlivé modely lyží, vázání a bot pro skialpinismus a freeride na sezónu 2014/2015 vám představíme brzo v dalších článcích.

Pokud chcete kupovat starší modely, tak najdete přehled vybraných modelů v článcích z loňského roku.

Předchozí články o vybavení na sezónu 2013/2014:

Obecně o výběru vybavení

Závodní skialpové lyže

Vybavení pro klasický skialpinismus, díl I.

Vybavení pro klasický skialpinismus, díl II.

Vybavení pro freeride na skialpových túrách a čistokrevný freeride, díl I.

Vybavení pro freeride na skialpových túrách a čistokrevný freeride, díl II.

Boty pro skialpinismus

Vázání pro skialp a freeride

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Petrule
před 5 měsíci

Musím říci, že mám vaše články opravdu rád. Jsou lehké na čtení, uvolňující a plné informací. Jen by mě zajímalo, měli už jste možnost někdy na vašich výpravách využít udělátka vytisknuté 3d tiskárnou? Já jsem si totiž z https://eshop.sharplayers.cz/ jednu koupil a úplně jsem tomu propadl. Naprostý fanatik. Dost se o to teďka zajímám, tak mě ta otázka přišla vhodná. Děkuji předem.

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK