Logo Cestydoprirody.cz

Vybavení pro skialpinismus a freeride - všechno nové?

19.February 2016
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Andreas Lecher
Pomoc při rozhodování o nákupech vybavení pro zimní sporty.
Jako vždy i tentokrát jsme se dali námahu, abychom se rozhlédli po vybavení pro zimní sezonu 2015/216 a vyzkoušeli, co je nového na trhu. Malý výběr toho nejlepšího a zajímavého vám snad pomůže dopracovat se k správnému rozhodnutí.
Hlavní foto článku
Granatenkogel, Autor:Mariozott, Zdroj: CC

Alpenverein Edelweiss CZ vám jako každoročně přináší překlad článků z časopisu Bergauf (časopis Alpenvereinu), které jsou zaměřeny na zimní vybavení pro skialpinismus a freeride. Vzhledem k rozsahu byly rozděleny na více dílů.

Tipy k nákupu lyží

Existuje mnoho nových výborných produktů, u nichž nenastaly žádné velké technické revoluce. V podstatě se prosazují trendy posledních let: Neexistují jediné lyže, které by neměly Tip-Rockera v nějaké myslitelné variantě. Většinou jsou v kombinaci s lehkým Teil-Rockerem (Co je Rocker najdete v článku ZDE).
Ale i tak se dá nějaký trend zpozorovat: Všichni výrobci se snaží konstruovat svoje modely, aby byly co nejkomfortnější. A to se jim taky velmi dobře daří.

Na co je nutné při nákupu brát zřetel?

Délka Rockera

Čím je délka Rockera na špici lyže větší, o to bude na sněhu délka hrany ležící na tvrdém podkladu kratší. Efektivní délka hrany ležící na sněhovém povrchu je relativně krátká – a proto se na lyžích dá jet obratně a hravě. Lopata Rockera v kombinaci s její šířkou zajišťuje dobrý vztlak v měkkém a hlubokém sněhu a jízdní vlastnosti silně orientované na komfort. Kdo chce jezdit sportovně a k tomu správně rychle upřednostní krátký Rocker. K tomu by neměly být v tomto případě konce lyží příliš měkké, protože při lehkém záklonu to brzdí.

Symetrické Tip/Tail Rockery

Dá se na nich jet velmi hravě, mají nevýhody na velmi tvrdém a ledovém podkladu, protože na něm reagují většinou „neklidně“.

Délka lyží

V podstatě platí tělesná délka +/- 5 cm. Méně zkušení lyžaři se rozhodnou pro kratší variantu, u zkušených může být také tělesná délka + 10 cm.

Šířka lyží- dobré je, to co se líbí!

Závodní: Nové modely, pouze málo opravdu nového. Redukce váhy se odehrává v dimenzích, které nestojí za zmínku. Zajímavé jsou modely výrobců, které jsou vhodné pro závodění, většinou přibírají na váze kolem 200– 300 g/pár, ale proto jsou také skutečně vhodné pro sjezd.

Klasické lyže s šíří cca 80– 85 cm v prostředku se předvedou, když jde o strmý velmi tvrdý nebo ledovatý terén. Většina modelů pro freeride na túrách (tourenfreeride) může s nimi, co se tohoto týče, držet lehce krok. Nižší váha může být u trochu užších lyží dalším argumentem pro.
Většinou jezdí klasické lyže nejlépe při mírných a středních rychlostech a jsou předurčeny pro krátké a střední oblouky – správná klasika.

Nové lyže pro freeride na túrách (tourenfreeride) se staly ještě lehčími a vykazují při všech jen trochu myslitelných podmínkách senzační sjezdové vlastnosti. K tomu mají výhodu, že vztlak v prachovém a měkkém sněhu je výrazně větší. Proporcionálně k tomu stoupá významně radost ze sjezdu.
Když se jede středně rychle až hbitě, nechají se při tom s těmito lyžemi vychutnat také delší oblouky.

TOP-lyže pro freeride na túrách (tourenfreeride) (sportovní-rychlé) jsou vzhledem k jejich náročné konstrukci většinou trochu těžší, proto můžeme očekávat jasně lepší sjezdový výkon. Také při špatném sněhu se jede s těmito modely nejlépe. Kdo tedy chce mít bezpodmínečně radost ze sněhu, neměl by se bát vléci nahoru více váhy.
Správně rychlé, dlouhé oblouky, jedno nebo druhé baví a poskytuje množství radosti ze sněhu!
Tip: Aby jízda přinášela opravdu radost, vyplatí se především technicky málo zdatným lyžařům na začátku zimní sezóny několik hodin nebo jeden den být mimo sjezdovku a sbírat výškové metry. Takto získaná rutina se dá velmi snadno využít při sjezdech na túrách, získá se síla ve stehnech a získá se na pocitu jistoty. Když k tomu ještě přibude podpora profesionála (učitele lyžování nebo horského průvodce), je to ještě více vidět.

Tipy pro nákup obuvi

S Haganem a Salomonem existují na trhu bot ještě další dva výrobci. Atomic a Movement jsou zastoupeni s devíti lehkými modely, zbývající výrobci ukazují mnoho nových modelů a zlepšení v přizpůsobení tvaru noze a zlepšení sjezdového výkonu. Opravdu dobrá bota pro skialpinismus je model KHIÖN od Dynafitu. U LaSportivy jsou zde dva modely, které by bylo dobré mít, a které jsou kompaktibilní s TECH-vázáním a také s TR2 od Trabu.

Správná velikost bot

Lůžko nohy vnitřní boty by mělo být o 5 mm delší než noha. Teplem přizpůsobitelná bota nabízí ještě jedno plus v přizpůsobení boty noze. Malé rozdíly velikosti mezi levou a pravou nohou tím mohou být vyrovnány. Při koupi bot je nejlepší procházet se v obchodě hned se správnými ponožkami a se zapnutými botami a to nejméně 10 – 15 minut – dobrý pocit zpravidla nezklame.

Správné padnoucí tvar

Pro všechny nohy lze nalézt rozdílné tvary a šířky „kopyt“. Proto jednoduše vyzkoušet a dbát na pocit při nošení. Je-li nárt příliš vysoko, pomůže často tenká vložka mezi skořepinou a vnitřní botou. U problémových nohou se doporučuje profesionální úprava bot.

Orientace na výstup nebo sjezd

Závisí v první řadě na tom, co se plánuje. Modely pro sjezd jsou těžší, nabízejí ale významně lepší držení, a tím lepší přenášení síly především při těžkých sněhových podmínkách nebo v náročném terénu. Hodí se proto obzvláště pro méně lyžařsky zkušené lyžaře. Je-li rozhodující nepatrná váha, potom hraje nízká váha první housle, při čemž se musí trochu počítat s horšími vlastnostmi při sjezdu. Rozhodující ale je, aby se shodovala charakteristika lyží a bot. Top alpinistické lyže a bota pro rychlé lyžování jsou jako pizza a kečup – takže zapomeňte.

Co se děje v sektoru vázání?

Více nebo méně zůstalo vše při starém. Zlepšení u Fritschi, pár gramů méně u race-modelů a Dynafit pracuje u série Radical s rotační přední čelistí pro větší bezpečnost a konstantní uvolňovací hodnoty. U Haganu je optimalizovaná verze rámového vázání pro děti a Contour přináší pro děti lehký adaptér. U KingPinu od firmy Marker byly minulou zimu u několika málo vázání problémy s uvolněním kolíků na přední čelisti. Toto ale již bylo odstraněno.

Články o vybavení ze sezóny 2014/2015 naleznete ZDE

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
KamSsa1 .
před 8 měsíci

To já jsem fanoušek zejména hoské turistiky v létě, a tak nepořebuji výbavu do nějakých extrémních podmínek. Dostačuje mi proto naprosto dokonale outdoor výbava z https://armik.cz/ , která je za dobré ceny a navíc skvěle funkční.

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK