Logo Cestydoprirody.cz

Vybavení pro skialpinismus a freeride - všechno nové?

19.February 2016
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Andreas Lecher
Pomoc při rozhodování o nákupech vybavení pro zimní sporty.
Jako vždy i tentokrát jsme se dali námahu, abychom se rozhlédli po vybavení pro zimní sezonu 2015/216 a vyzkoušeli, co je nového na trhu. Malý výběr toho nejlepšího a zajímavého vám snad pomůže dopracovat se k správnému rozhodnutí.
Hlavní foto článku
Granatenkogel, Autor:Mariozott, Zdroj: CC

Alpenverein Edelweiss CZ vám jako každoročně přináší překlad článků z časopisu Bergauf (časopis Alpenvereinu), které jsou zaměřeny na zimní vybavení pro skialpinismus a freeride. Vzhledem k rozsahu byly rozděleny na více dílů.

Tipy k nákupu lyží

Existuje mnoho nových výborných produktů, u nichž nenastaly žádné velké technické revoluce. V podstatě se prosazují trendy posledních let: Neexistují jediné lyže, které by neměly Tip-Rockera v nějaké myslitelné variantě. Většinou jsou v kombinaci s lehkým Teil-Rockerem (Co je Rocker najdete v článku ZDE).
Ale i tak se dá nějaký trend zpozorovat: Všichni výrobci se snaží konstruovat svoje modely, aby byly co nejkomfortnější. A to se jim taky velmi dobře daří.

Na co je nutné při nákupu brát zřetel?

Délka Rockera

Čím je délka Rockera na špici lyže větší, o to bude na sněhu délka hrany ležící na tvrdém podkladu kratší. Efektivní délka hrany ležící na sněhovém povrchu je relativně krátká – a proto se na lyžích dá jet obratně a hravě. Lopata Rockera v kombinaci s její šířkou zajišťuje dobrý vztlak v měkkém a hlubokém sněhu a jízdní vlastnosti silně orientované na komfort. Kdo chce jezdit sportovně a k tomu správně rychle upřednostní krátký Rocker. K tomu by neměly být v tomto případě konce lyží příliš měkké, protože při lehkém záklonu to brzdí.

Symetrické Tip/Tail Rockery

Dá se na nich jet velmi hravě, mají nevýhody na velmi tvrdém a ledovém podkladu, protože na něm reagují většinou „neklidně“.

Délka lyží

V podstatě platí tělesná délka +/- 5 cm. Méně zkušení lyžaři se rozhodnou pro kratší variantu, u zkušených může být také tělesná délka + 10 cm.

Šířka lyží- dobré je, to co se líbí!

Závodní: Nové modely, pouze málo opravdu nového. Redukce váhy se odehrává v dimenzích, které nestojí za zmínku. Zajímavé jsou modely výrobců, které jsou vhodné pro závodění, většinou přibírají na váze kolem 200– 300 g/pár, ale proto jsou také skutečně vhodné pro sjezd.

Klasické lyže s šíří cca 80– 85 cm v prostředku se předvedou, když jde o strmý velmi tvrdý nebo ledovatý terén. Většina modelů pro freeride na túrách (tourenfreeride) může s nimi, co se tohoto týče, držet lehce krok. Nižší váha může být u trochu užších lyží dalším argumentem pro.
Většinou jezdí klasické lyže nejlépe při mírných a středních rychlostech a jsou předurčeny pro krátké a střední oblouky – správná klasika.

Nové lyže pro freeride na túrách (tourenfreeride) se staly ještě lehčími a vykazují při všech jen trochu myslitelných podmínkách senzační sjezdové vlastnosti. K tomu mají výhodu, že vztlak v prachovém a měkkém sněhu je výrazně větší. Proporcionálně k tomu stoupá významně radost ze sjezdu.
Když se jede středně rychle až hbitě, nechají se při tom s těmito lyžemi vychutnat také delší oblouky.

TOP-lyže pro freeride na túrách (tourenfreeride) (sportovní-rychlé) jsou vzhledem k jejich náročné konstrukci většinou trochu těžší, proto můžeme očekávat jasně lepší sjezdový výkon. Také při špatném sněhu se jede s těmito modely nejlépe. Kdo tedy chce mít bezpodmínečně radost ze sněhu, neměl by se bát vléci nahoru více váhy.
Správně rychlé, dlouhé oblouky, jedno nebo druhé baví a poskytuje množství radosti ze sněhu!
Tip: Aby jízda přinášela opravdu radost, vyplatí se především technicky málo zdatným lyžařům na začátku zimní sezóny několik hodin nebo jeden den být mimo sjezdovku a sbírat výškové metry. Takto získaná rutina se dá velmi snadno využít při sjezdech na túrách, získá se síla ve stehnech a získá se na pocitu jistoty. Když k tomu ještě přibude podpora profesionála (učitele lyžování nebo horského průvodce), je to ještě více vidět.

Tipy pro nákup obuvi

S Haganem a Salomonem existují na trhu bot ještě další dva výrobci. Atomic a Movement jsou zastoupeni s devíti lehkými modely, zbývající výrobci ukazují mnoho nových modelů a zlepšení v přizpůsobení tvaru noze a zlepšení sjezdového výkonu. Opravdu dobrá bota pro skialpinismus je model KHIÖN od Dynafitu. U LaSportivy jsou zde dva modely, které by bylo dobré mít, a které jsou kompaktibilní s TECH-vázáním a také s TR2 od Trabu.

Správná velikost bot

Lůžko nohy vnitřní boty by mělo být o 5 mm delší než noha. Teplem přizpůsobitelná bota nabízí ještě jedno plus v přizpůsobení boty noze. Malé rozdíly velikosti mezi levou a pravou nohou tím mohou být vyrovnány. Při koupi bot je nejlepší procházet se v obchodě hned se správnými ponožkami a se zapnutými botami a to nejméně 10 – 15 minut – dobrý pocit zpravidla nezklame.

Správné padnoucí tvar

Pro všechny nohy lze nalézt rozdílné tvary a šířky „kopyt“. Proto jednoduše vyzkoušet a dbát na pocit při nošení. Je-li nárt příliš vysoko, pomůže často tenká vložka mezi skořepinou a vnitřní botou. U problémových nohou se doporučuje profesionální úprava bot.

Orientace na výstup nebo sjezd

Závisí v první řadě na tom, co se plánuje. Modely pro sjezd jsou těžší, nabízejí ale významně lepší držení, a tím lepší přenášení síly především při těžkých sněhových podmínkách nebo v náročném terénu. Hodí se proto obzvláště pro méně lyžařsky zkušené lyžaře. Je-li rozhodující nepatrná váha, potom hraje nízká váha první housle, při čemž se musí trochu počítat s horšími vlastnostmi při sjezdu. Rozhodující ale je, aby se shodovala charakteristika lyží a bot. Top alpinistické lyže a bota pro rychlé lyžování jsou jako pizza a kečup – takže zapomeňte.

Co se děje v sektoru vázání?

Více nebo méně zůstalo vše při starém. Zlepšení u Fritschi, pár gramů méně u race-modelů a Dynafit pracuje u série Radical s rotační přední čelistí pro větší bezpečnost a konstantní uvolňovací hodnoty. U Haganu je optimalizovaná verze rámového vázání pro děti a Contour přináší pro děti lehký adaptér. U KingPinu od firmy Marker byly minulou zimu u několika málo vázání problémy s uvolněním kolíků na přední čelisti. Toto ale již bylo odstraněno.

Články o vybavení ze sezóny 2014/2015 naleznete ZDE

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
před 3 měsíci

Super článek! Skialpinismus a freeride je mým velkým koníčkem. Nedávno jsem sháněla nové vybavení, hlavně jsem potřebovala nějaký pořádný batoh, kam se vejde všechno a bude pohodlný. Nakonec jsem narazila na https://www.naturehikecz.cz/, kde mají i spoustu dalšího vybavení a jsem za to moc ráda, protože výběr je zde opravdu velký.

Petrule
před 9 měsíci

Tak to i my právě všechnu tu výbavu nakupujeme na stránkách jako je tato zde – https://www.biginzerce.cz a to hlavně proto, že tam jsou o dost lepší ceny, logicky když je to bazar a to je něco, co nám opravdu velice imponuje :) No, mrkněte se sami a uvidíte to na vlastní očiska.

Daniel
před rokem

Moc rád jsem si přečetl tento článek, protože se o alpskou turistiku aktivně zajímám a chtěl s tím konečně v létě začít – snad bude možné kvůli covidovým opatřením vyrazit za hranice naší republiky. Jinak vybavení si myslím, že už vše mám, akorát si pak před cestou budu muset sehnat nějaké jídlo :-) Objednávám pravidelně přes internetový obchod https://www.farmauivusky.cz/ a jsem z jejich produktů nadšen.

Ivulí
před rokem

Děkuji moc za všechny tyhle super rady, já jsem si nedávno na internetu také hledala nějaké ty rady na to, jak se třeba vybavit na hory a s kombinací vašeho webu a tohoto – https://www.bezvarady.eu/ jsem dokázala zjistit, co to všechno obnáší a jak moc komplexní ta příprava je… Děkuji tedy moc za objasnění a mějte se hezky… Třeba se někdy i potkáme :)

Jirka
před rokem

Já jsem si třeba kvůli skialpinismu pořídil pro některé možná velice netradiční výbavu (pro mne je to však nutnost). Jsem totiž od mládí kuřák, ale v Alpách jen tak nenajdete trafiku s tabákem jako ve městě, koupil jsem si tedy vaporizér (konkrétně tento https://www.va-pax.cz/…rizery/pax2/ ) a jsem nadšen z toho, že si s sebou mohu vzít 100 ml náplně a vystačí mi to na celý výlet.

KamSsa1 .
před 2 lety

To já jsem fanoušek zejména hoské turistiky v létě, a tak nepořebuji výbavu do nějakých extrémních podmínek. Dostačuje mi proto naprosto dokonale outdoor výbava z https://armik.cz/ , která je za dobré ceny a navíc skvěle funkční.

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK