Logo Cestydoprirody.cz

Jištění - jakou pomůckou? - doporučení Alpenvereinu

16.December 2014
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Alpenverein-Bergsport
Alpenverein doporučuje při jištění partnera při sportovním lezení v halách a na venkovních lezeckých stěnách použití poloautomatických lezeckých pomůcek. Především GriGri 2 (Petzl) a Eddy (Edelrid), ale také Smart, ClickUp a Mega Jul jsou v této oblasti bezpečnější alternativou k jistítkům (tzv. kyblík a jeho varianty) - německy "Tuber".
Hlavní foto článku
Foto: Alpenverein-Bergsport

Překlad: Alpenverein Edelweiss CZ

1. Téma
Použití jistících pomůcek při sportovním lezení

2. Položení otázky
„Jakými jistícímii pomůckami mám jistit svého partnera při sportovním lezení v halách a na venkovních lezeckých stěnách? Co Alpenverein doporučuje?

3. Základní vyjádření
„Alpenverein (ÖAV) doporučuje pro jištění partnerů při sportovním lezení v lezeckých halách a na venkovních lezeckých stěnách použití poloautomatických jistících pomůcek.“

4. Doplňující informace
4.1 Alpenverein upozorňuje na to, že v důsledku neznalosti může dojít i při použití poloautomatických jistících pomůcek k pádu na zem. Takové nehody jsou mnohokrát zdokumentovány. Zaškolení kvalifikovanými osobami a dohled jsou proto také u poloautomatických jistících pomůcek nezbytné. Rovněž je také třeba u těchto pomůcek striktně dodržovat „princip brzdící ruky“.
4.2 Toto doporučení se vztahuje na nejčastější situace jištění při sportovním lezení: Jistící stojí na zemi a jistí přes tělo (slaňovací očko sedáku) svého partnera. Tato situace je typická pro jištění partnera (toprope a prvolezec) v lezeckých halách a na venkovních lezeckých stěnách příp. pro jištění partnera na jednodélkových trasách („baseclimbs“).
4.3 Přednosti a v podstatě dobrá způsobilost jistících pomůcek typu „Tuber“ nejsou tímto doporučením zpochybněny. Alpenverein vidí nadále oblast nasazení pomůcek „Tuber“ ve vícelanových túrách při lezení s technikou polovičního lana a při slaňování. Také v oblasti sportovního lezení mohou vzniknout situace- např. když dospělý jistí vpředu (Vorstieg) lezoucí lehké dítě – ve kterých je vědomé použití Tuberu odůvodněné a správné rozhodnutí.
4.4 Z poloauto­matických jistících pomůcek, které se nacházejí na trhu, doporučuje Alpenverein na prvním místě Grigri 2 (Petzl) a EDDY (Edelrid). Dále se základě dosavadních zkušeností výslovně doporučují Smart (Mamut), Click Up (Climbing Technologie/CT).

5. Cílové skupiny
5.1 Toto doporučení směřuje na masový sport – příp. na hobby – lezce. Interně je toto doporučení Alpenvereinu (ÖAV) ÖAV-standardem pro práci turistických vedoucích a vedoucích mládeže v oblasti sportovního lezení.
5.2 Toto doporučení se netýká závodních lezců, profilezců a alpinistických lez­ců.

6. Zdůvodnění tohoto doporučení
6.1 „Tvůj život je v mých rukách!“ – jištění partnera je navýsost zodpovědnou úlohou a předpokládá znalost rizika a výcvik v lanové a brzdící technice, pozornost a vhodné vybavení. Lezec v lezeckých halách a na venkovních lezeckých stěnách se musí spolehnout na to, že je podle nejlepšího vědomí a svědomí člověka vyloučen pád na zem, který může být spojen s těžkým zraněním nebo se smrtí. Na základě těchto extrémních požadavků musí být „právě ta nejlepší jistící pomůcka tím akorát dostatečným přístrojem pro jištění“.
6.2 Rozptýlení je fenomén, kterému podléhá téměř každý lezec a je velice těžko kontrolovatelný a ovladatelný. Současně je právě v lezeckých halách a na venkovních lezeckých stěnách možnost rozptýlení enormní! Závěr: Když spočívá účinnost jistící pomůcky (jako např. Tuber) ze 100% na výkonu jistícího, který je silně ovlivněn, nebo je mu zabráněno jistit, rozptýlením nebo nepozorností, a když z toho vycházející selhání může mít za následek smrtelné zranění pro lezeckého partnera (pád na zem), potom taková pomůcka v lezecké hale případně na venkovních lezeckých stěnách rozhodně nejde s dobou a neměla by být používána. Při nejmenším ne v segmentu masového lezeckého sportu příp. v rukou lezců, kteří tento sport provozují jako hobby.
6.3 Dalším slabším místem "Tuberu“ je okolnost, že při uržitém způsobu použití může být jeho bezpečnostní funkce (brzdící účinek) krátkodobě přerušena. Někdy při vytažení lana je vedena brzdící ruka dopředu nahoru. Toto časové „okno“ je sice velmi krátké, přesto se musí zohlednit tento slabý bod s ohledem na možné důsledky (pád na podlahu).
6.4 V lezeckých halách je vědomí rizika a nebezpečí zúčastněných (také oněch alpinistů) výrazně méně vnímáno než je to u lezců ve volné přírodě nebo na dlouhých alpinistických lezeckých túrách. Tato „mentalita fitnesstudií„ požaduje, kromě vysvětlení a vyškolení, bezpečnostní pomůcky, které mohou eliminovat lidské chyby a méně tvrdě potrestat než je tomu u Tuberu.
6.5 Na umělých lezeckých stěnách navíc zvyšuje bezpečnostní riziko skutečnost, že průběh lana je většinou absolutně svislý a proto bez odporu. V kombinaci s tenkými a hladkými (novými) jednoduchými lany se zesilují požadavky na jistícího, protože tím nastává plný nápor pádu (záchytná síla). Při venkovním alpinistickém lezení dochází díky nepřímému průběhu lana a kontaktu lana se skálou ke zvýšenému tření lana, které posiluje jistícího.
6.6 Předností „Tuberu“ je skutečnost, že pomocí správného povolování lana („dynamické jištění pomocí pomůcek“) “měkce“ dynamicky kontroluje pád a tím zabraňuje tvrdému nárazu na lezeckou stěnu v důsledku kývavého pohybu. Z pohledu Alpenvereinu stojí ovšem tato výhoda v nepříznivém poměru s tím spojenými slabostmi. Nikdy není výkyv proti stěně tak tvrdý a život ohrožující jako je pád na zem. Kromě toho jen minimum hobby – lezců je opravdu schopno jistit dynamicky pomocí jistící pomůcky. Dostačující se zdá „dynamické jištění pomocí těla“ a tato techniku je možná zajistit i s poloautoma­tickými jistícími pomůckami.

7. Zobrazení
7.1 Poloautomatické jistící pomůcky jsou tak konstruovány, že při silném tahu lana je lano sevřeno a tím blokováno. Tento brzdící účinek nastupuje zásadně také potom, když jistící osoba poruší princip brždění lana. U Grigri 2 (výrobce .Petzl) a EDDY (výrobce: Edelrid) je blokovací účinek vyvolán otočně uloženým segmentem, který uzavře kanál lana (obr. a, b, c). U Smartu (výrobce: Mamut), u Click Up (výrobce: Climbing Technology) a u Mega Jul (výrobce: Edelrid) se vytváří automatické blokování třením mezi karabinou, lanem a bezpečnostní pomůckou, a tím je obepínací rádius lana redukován na nejmenší možnou hodnotu (obr. d, e, f).

foto

Jistící pomůcky

8. Literatura
Lammel, Thomas: Wie sind wir da nur reingeraten? In bergundsteigen, 3/13, S.75–80
Lammel, Thomas: Und wie kommen wir wieder heraus? In bergundsteigen, 3/13, S.89–91
Lammel, Thomas: Sicherungstechnik 1. In: bergundsteigen, 2/14, S.30–33
Lammel, Thomas: Sicherungstechnik 2. In: bergundsteigen, 2/14, S.66–71
Hellberg, Flo; Semmel, Chris: Sind Tuber noch akzeptabel. In: bergundsteigen, 3/14, S.84–87
Larcher, Michael; Zak, Heinz: Seiltechnik. Hrsg. ÖAV, 6. Auflage 2014
Larcher, Michael: Dein Leben in meinen Händen. Ein beliebtes Sicherungsgerät unter Druck. In: Bergauf, 4;14, S.54–56
Gauster, Herta.; Hack, Josef: Handbuch Sportklettern. ÖAV (Hrsg.), 2011
Mössmer, G.; Schwaiger M.: Sportklettern. Sicher unterwegs in Halle und Klettergarten. ÖAV (Hrsg.), 2013

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK