Logo Cestydoprirody.cz

Jarní treking na Krétě

1.February 2018
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Michal Veselý
S prvním jarním sluníčkem mě to začalo lákat ven a já přemýšlel, kam bychom mohli na pár dní se ženou vyrazit. Chtělo se mi jak na horské túry, tak k moři. Pak jsem objevil zajímavé přímé charterové lety na Krétu a bylo to jasné. Před lety jsem si prošel s batohem a kamarády velkou část tohoto řeckého ostrova a hned jsem začal plánovat trasu.
Hlavní foto článku
Treking na Krétě, Michal Veselý
galerie >

První řecké speciality a toulání po historické Chanii Po ranním příletu do Heraklionu nás hned překvapilo příjemné teplo okolo 25 stupňů. Z nedalekého autobusového nádraží jsme chytili autobus do Chanie a vyhlídkovou jízdou podél severního pobřeží jsme se přesunuli do tohoto krásného města. Batohy jsme nechali v objednaném apartmánu a oddali jsme se línému toulání historickými uličkami. Cestou jsme si zjistili ranní spoj na náhorní plošinu Omalós, na nábřeží se nechali zlákat nabídkou čerstvých kalamár a chobotnic v řecké taverně a nakonec se brouzdali po kotníky ve vodě na pláži zalité podvečerním sluncem. Krásný a pohodový den!

Sestup k moři hlubokou soutěskou NP Samariá Cestou na autobusové nádraží si kupujeme křupavý chléb a už nastupujeme do autobusu, který nás odveze k hornímu konci největší krétské soutěsky Samariá. Silnička stále stoupá, projíždíme divokou horskou krajinou a malebnými vesničkami obklopenými pomerančovými sady. Pomeranče se právě sklízí a všude nabízí čerstvě vymačkaný pomerančový džus. Neodoláme a hned po výstupu v Xylóskalo si v blízkém kiosku dva kupujeme. Zbytek dne strávíme sestupem krásnou soutěskou Samariá až k jižnímu pobřeží Kréty. Většina trasy vede ve stínu starých cypřišů a borovic, později mezi skalami podél potůčku a je zde mnoho pěkných míst pro zastávku na piknik. Odpoledne nás vítá krásně modré moře ve vesničce Agia Roumeli a my se nemůžeme dočkat, až smyjeme pot v jeho vodách! Za první túru se odměňujeme čerstvou rybou v sympatické taverně hned u přístaviště.

Panoramatická cesta podél jižního pobřeží Posnídáme stylově na terase s výhledem na moře čerstvý pomerančový džus a řecký jogurt s medem. Dnes nás čeká nenáročná panoramatická túra podél jižního pobřeží. Kocháme se všemi odstíny modré a s přibývajícím teplem během dne nás blízkost vody láká čím dál víc. Poprvé skočíme do vln na liduprázdné pláži u kostelíčku Agios Pavlos. Po osvěžující koupeli dostaneme hlad, který obratem zaháníme v osamocené taverně přímo na pláži. Mají báječné studené pivo a jednoduché stálé menu napsané ručně přímo na skále. Odpoledne pokračujeme v túře až do malé osady Likos, kde si neodpustíme ještě večerní osvěžení v moři a najdeme milý pokojík na noc.

Divoká soutěska Arádhena a malebné Loutró Čtvrtý den procházíme divokou a málo navštěvovanou soutěskou Arádhena. Soutěska je plná krásně kvetoucích růžových oleandrů. Na konci soutěsky vystoupíme k visutému mostu a po rozpálené cestě míříme do horské vesnice Anópolis obklopené olivovníky a mandloněmi. Zde si dáváme osvěžující pivo a obrovský poctivý řecký salát, po kterém jsme oba po obědě. V místním obchůdku si ještě kupujeme zmrzku a v již slušném vedru šlapeme na vyhlídku u kaple Agia Kateríni. Otevírá se nám neskutečný letecký pohled na mořskou zátoku s vesničkou Loutró. Sbíháme dolů a skáčeme do tyrkysových vod. Nádherný den zakončujeme skvělou musakou.

Poslední vykoupání Poslední den si musíme trochu přivstat. Chceme vyrazit dřív než začne být horko a potřebujeme po obědě stihnout autobus z Hora Sfakion zpátky do Heraklionu. Řeckou snídani s pomerančem a jogurtem s medem na terase našeho apartmánu si ovšem neodpustíme. Šlapeme podél mořského pobřeží stále na východ. Míjíme kapličku Agios Stavrós a přicházíme na velmi pěknou pláž mezi skalami. Jsme tu úplně sami, jen molo a zavřený kiosek naznačuje, že se sem během dne připlouvají koupat výletníci na člunech. Krátké poslední vykoupání v Lybijském moři a již stoupáme vzhůru k silnici, která nás přivede do obce Hora Sfakion. Máme čas akorát na polední piknik a poslední frappé. Nasedáme do autobusu. V zatáčkách stoupáme stále výš a moře se nám postupně vzdaluje z dohledu. Přes horský hřeben přejíždíme k severnímu pobřeží a vystupujeme v hlavním městě Heráklion. Zajdeme si ještě na skvělé souvlaki v blízkém bistru, nakoupíme pár řeckých dobrot domů a hurá na letiště!

Bylo to krátké, ale intenzivní. Stále mě udivuje, co je možné za 5 dní zažít. Krétu jsem navštívil potřetí, opět nezklamala a rád se sem kdykoliv vrátím. A nejradši na jaře, kdy krásně kvete a všude mačkají ten skvělý pomerančový džus.

Reklama:

Komentáře k článku

 
 
david78
před 5 měsíci

Také se příští jaro chystáme vydat s manželkou na krétu. Nějakou outoodr výbavu jsem si s předstihem objednal už teď na https://armik.cz/ , ale rozhodně to ještě není všechno. Budeme potřebovat nějaký pořádný stan, protože plánujeme, že budeme spát venku v divočině.

před 6 měsíci

Buy real passport,WHATSAPP …(+1 917 725 0632) IDCard,drivers license, visa, green cards,residence permit, birth Certificates, IELT, work permit,Citizen­ship,SNN

We only offer original passport, driving license, identity cards, visa,

stamps and other documents for the following countries: (EU countries),

Germany, Australia, Belgium, Brazil, Finland, France, Great Britain, Ireland,

Italy, Netherlands, Norway, Austria, Sweden, Switzerland, Spain ,Great

Britain, US, Canada and many others.

We offer you one of the best services in the world. Most customers have

experienced our true and excellent service.

Buy real registered passport online

Purchase an identity card online

Buy registered driving license online

Buy the residence permit online

Buy / receive citizenship online

Buy documents online

Contact e-mails ......... certificatesorginal01@gmail.com

WHATSAPP …(+1 917 725 0632)

Buy Fake passport

buy a fake ID card

Buy a fake license

buy fake documents

Contact e-mails ......... certificatesorginal01@gmail.com

WHATSAPP ............(+1 917 725 0­632)

buy a real and fake passport

buy real and fake driver's license

Buy a real and fake identity card

buy real and fake citizenship

Buy real and false documents

Contact e-mails ......... certificatesorginal01@gmail.com

WHATSAPP ............(+1 917 725 0­632)

genuine passports for sale

Buy registered and unregistered passport online

Buy a genuine registered ID card

Buy a genuine registered driving license

Buy genuine registered citizenship

Buy real registered documents

Contact e-mails ......... certificatesorginal01@gmail.com

WHATSAPP ............(+1 917 725 0­632)

Receive a real or a wrong passport online

Receive a real and fake passport online

buy real and fake passport online

--Buy and renew documents online

--Buy genuine Passports

--Buy real and fake passports online

--Buy real registered passports online,

--Buy real registered drivers license online

--Buy real and fake drivers license

--Buy quality and legit passports,

--Buy real ID cards online

--Buy real and fake drivers license online,

--Buy real /fake residence permit online

--Buy real Visa online

-- Apply for citizenship

-- renew passports online

-- renew Id cards online

-- renew drivers license online

buy genuine driving licence

Contact e-mails ......... certificatesorginal01@gmail.com

WHATSAPP ............(+1 917 725 0­632)

buy German(Germany) driving licensesbuy German(Germany) Passports onlinebuy

real Australian passports,buy real and fake Belgium passports,buy Diplomatic

passports,Buy registered french passportBuy UK drivers license online

Buy UK registered passportshow to buy passports onlinewhere to buy passports

onlineBuy real or fake passports online

Buy real and fake documents online

Buy EU documents onlineREAL BRITISH PASSPORT.REAL CANADIAN PASSPORT.REAL

FRENCH PASSPORT.REAL AMERICAN PASSPORT.REAL RUSSIAN PASSPORT.REAL JAPANESES

PASSPORT.REAL CHINESE PASSPORT

Buy real registered US passports online

Contact e-mails ......... certificatesorginal01@gmail.com

WHATSAPP ............(+1 917 725 0­632)

The list is not complete contact us for any documents you need, We are the

best and we assured and guarantee you 100% real database registration with

high quality documents,we are different ""

KamSsa1 .
před rokem

Já jsem si nedávno přes https://armik.cz/…ove-olivove/ koupil nové trekingové kalhoty, a tak by bylo příhodné vyzkoušet je na nějakém podobném okouzlujícím místě, nevím však jestli bych letos zvládl zrovna Krétu.

Jakub
před rokem

Jak už tu bylo řečeno, v Lidlu mívají super plavky. :) https://www.letakomat.cz/lidl/

Martin Doležel
před rokem

Ahoj, na krétě je krásně, ale poslední dobou tíhneme jako rodina spíše k výletům po česku, například Český ráj je opravdu nádhernou lokalitou- https://www.venkazdyden.cz/…ty/cesky-raj

Zdeňka
před rokem

Moc pěkný článek, díky! Za dva týdny taky odlétáme na Krétu a jak to tak čtu, tak už se opravdu nemůžu dočkat. Ještě si musím koupit nějaké pěkné, pohodlné plavky, abych se po těch túrách mohla taky zchladit v moři. Teď jsem nějaké pěkné zahlédla, když jsem koukala na nový Lidl leták – https://www.tipli.cz/letaky/lidl , tak tam hned v pondělí zajdu. :-)

 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK