Logo Cestydoprirody.cz

Oblasti, kde je freeride doma - II.díl

9.January 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Kuthan
Druhé pokračování miniseriálu o nejlepších oblastech pro freeride. V minulém díle jsme se podívali na americký kontinent a to konkrétně na oblasti Mt. Baker, Snowbird a White Water, které jsme ještě doplnili o japonský Grand Hirafu. V druhém díle se podíváme do Rakouska, Itálie a Francie.
Hlavní foto článku
© TVB St. Anton am Arlberg

Rakousko

Rakousko je pro většinu z nás bez debat výhodnější, než USA či Kanada. Alpy nabízejí dostatečné množství oblastí, dostatek sněhu, příznivé ceny a samozřejmě hraje Rakousku do karet i dostupnost autem během pár hodin.

St.Anton

Oblast Arlberg nabízí obrovské množství míst, kde se můžete věnovat freeride. Konkrétně zde najdete střediska Lech, Zürs, Stuben, St. Christoph a St. Anton, kterému se nyní budeme věnovat podrobněji.

foto Na tomto místě napadne za zimu nejvíce sněhu v celém Tyrolsku, což samozřejmě dělá ideální podmínky pro lyžování v čerstvém prašanu. St. Anton patří do skupiny „Best of Alps“, což s sebou nese i poměrně vyšší cenu za denní skipas, ale zároveň garantuje vyšší kvalitu služeb. Díky vyšší ceně je středisko hojně navštěvované bohatší klientelou, která většinou preferuje dokonale upravené sjezdovky, a tak ve volném terénu bude dostatek místa.

Samotné městečko St. Anton leží ve výšce 1300m a nabízí veškeré zázemí, které by jste mohli potřebovat. Ani snowboardisté zde nepřijdou zkrátka. Pro ty je připravený Stanton park, kde se mohou vybláznit milovníci freestyle.

Informace o St. Anton heldejte na http://www.stantonamarlberg.com a podrobnosti o Stanton park na http://stanton-park.com.

Krippenstein

V určitých ohledech jako opak St.Antonu může vypadat Krippenstein. Středisko, které je na první pohled malé a nenabízí stovky dalších aktivit, je mezi freeridisty velice oblíbené.

foto Velkou výhodou je samozřejmě vzdálenost od českých hranic, která je cca 200km. Freeride Arena Krippenstein nabízí třicet kilometrů různých sjezdových variant pojmenovaných jako Schönberg, Imisl nebo Eisgrube. Středisko sice leží v těsné blízkosti ledovce Dachstein, ale sněhové podmínky nemusí být vždy na 100% a proto si nejdříve zjistěte výšku sněhu před tím, než vyrazíte. Učinit tak můžete na http://www.krippenstein.com.

Nemusíte se bát velkého počtu lyžařů a dlouhých čekacích dob na lanovce, ovšem pokud s sebou vezmete další členy rodiny, kteří se budou chtít vyřádit na sjezdovce, některé pasáže jim mohou připadat nudnější. Z vlastní zkušenosti ale mohu středisko jedině doporučit.

Freeride Arena Grossglockner

Z rakouské části Alp ještě zmíníme freeride arenu pod Grossglocknerem, což je nejvyšší vrchol Rakouska. Freeride arenu najdete na 25hektarech, což sice není příliš, ale převýšení 1500m je naopak velké plus. Nejvyšší místo areny měří 2989 m (Gjaidtroghöhe), takže o dostatek sněhu se bát nemusíte.

foto Samozřejmostí i v tomto středisku je bezpečnost na prvním místě, takže se zde můžete zúčastnit například lavinového kurzu, kurzu pohybu ve volném terénu nebo se projet prašanem s instruktorem.

Denní skipas pro dospělou osobu stojí pro sezónu 2011/12 37,5€ a pokud by vás zajímalo více informací, tak je hledejte na http://www.freeridearena.at.

Tauplitz

V diskuzi se ještě objevilo od Aleše Paděry doporučení na středisko Tauplitz a proto bych jej rád na tomto místě alespoň zmínil.

Středisko jehož nejvyšší místo měří 1965m nabízí kromě širokých sjezdovek i velké množství volného terénu určeného pro freeride. Těšit se zde můžete krom dostatku sněhu i na skoky, které vaší jízdě jistě přidají na atraktivnosti.

Francie

Asi nejznámějším místem evropského freeridu je francouzské Chamonix. Tohle jméno určitě už slyšel téměř každý a je jedno, jak moc se zajímá o zimní sporty. Nevýhodou Francie je vzdálenost od českých hranic. Většina lyžařů proto raději volí rakouskou část Alp, ale zmínit zástupce Francie musíme.

La Grave

foto Středisko La Grave leží ve výšce 1525m pod horou La Meije a napatří zrovna mezi místa, kam by jezdili amatéři. Můžete počítat s tím, že při sjezdu narazíte na různé trhliny a místy se bude potřeba i jistit. Pokud milujete skoky, tak zde si jistě přijdete na své, protože dvaceti metrové skoky tu nejsou nic neobvyklého.

Zde totiž uvidíte něco, co jste možná dosud neviděli. Kromě běžného lyžařského vybavení zde totiž freeridisté oblékají i takové věci jako například sedák. Tato oblast totiž patří mezi místa s nejextrémnějšími trasami, kde hora neodpouští ani nejmenší chybu.

Proto v žádném případě nepřeceňujte své síly a nezapomeňte se pořádně vybavit. Lavinový vyhledávač a pípák by rozhodně neměl chybět ve vašem batohu!

Více informací o La Grave hledejte na http://www.la-grave.com.

Itálie

Courmayeur

Oblast Courmayeur je italskou stranou Mont Blancu a stejně tak jako předchozí La Grave nepatří mezi nějaké začátečnické místo. V terénu se objevuje spousty trhlin a proto je zde pohyb pro začátečníky velmi nebezpečný. Pokud nemáte dostatek zkušeností, jistě se vám vyplatí pomoc zkušeného průvodce, kterých zda najdete dostatečné množství.

Místní ski patroly jsou velice důkladné a pečlivě kontrolují vaše vybavení. Pokud nemáte povinnou výbavou, nemilosrdně vás pošlou domu. Ale nemusíte se ničeho bát, pokud budete dodržovat pravidla, tak všichni budou ochotní vám pomoci či poradit.

Nejdříve si ale zjistěte všechny potřebné informace na www.courmayeur-montblanc.com.

Švýcarsko

Švýcarsko je nádherné a také nabízí milovníkům prašanu dostatek prostoru. Nevýhodou Švýcarska jsou poněkud vyšší ceny a proto zmíníme jen jediného zástupce.

Andermatt

Nemusíte se bát, že by jste zde lyžovali na trávě. Středisko s nejvyšší horou Gemsstock (2963m) je orientované na sever a za rok zde napadne i 5m sněhu.

foto Středisko nabízí krásných 125km sjezdových tratí určených pro lyže, snowboard i freeride. Pokud vás lyžování omrzí, tak můžete vyrazit na hned několik tras pro sněžnice nebo zimní pěší turistiku. Samozřejmostí je i přítomnost lavinového tréninkového centra (ATC), kde se mlžete leccos naučit.

Středisko nabízí také 2 snowparky, U-rampu, restaurace, bary a zkušené instruktory. Pro milovníky freestyle je připravený tzv. G-Park.

Více na www.andermatt.ch

© foto: TVB St. Anton am Arlberg, Freesports Arena Krippenstein | Leo Himsl, freeridearena.at, la-grave.com, Andermatt-Urserntal Tourismus

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK