Logo Cestydoprirody.cz

ABS Batohy - inventura a přehled

15.February 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Robert Schellander, Alpenverein Referat Bergsport
ABS batohy existují již čtvrt století. Náhodně bylo objeveno, že větší kusy nahoře plavou a menší v lavině mizí. Fyzikální princip, který dnes zachraňuje mnoho životů.
Hlavní foto článku
Ilustrační foto

Před více jak 25 lety přinesl Peter Aschauer na trh svoje první ABS batohy. Dostal nápad při loveckém výletě, při kterém jakýsi lovec se zastřeleným kamzíkem na zádech spadnul do laviny a přitom zůstal nahoře. Nebyl zasypán, protože nesl kamzíka na zádech, a ten se během pádu laviny neuvolnil. Peter Aschauer se chopil této myšlenky a dalším vývojem dosáhl současné účinnosti ABS airbagů.

Velké kusy zůstávají nahoře

Vlastní způsob funkce se nazývá „ inverzní segregace“ nebo „efekt para-ořechu“. V jistém množství s velkými a malými kousky, které jsou pohybem promíchány ( plynoucí nebo třepavý pohyb), se derou velké kousky s větším objemem nahoru (nezávisle na hmotnosti). Lovec zvětšil svůj objem kamzíkem a zůstal nahoře. Obdobný fenomén existuje také s pevnými tělesy v tekutých podílech. V lavině se člověk po vystřelení airbagu stává větším kouskem a dostane se tak plynoucím pohybem sněhové masy na povrch. To ale neznamená, že nemůže být poté zasypán dodatečně sklouznutými masami sněhu. Pestré balóny aibagů usnadňují vyhledání a umožňují rychlé určení místa. Kdo zůstane nahoře, může také pomoci ostatním. Po vystřelení airbagu lze vzduch opět vypustit pomocí červeného knoflíku pod ventilovým krytem. Toto funguje u všech výrobců podobně.

Větší šance na přežití

Že alpinisté a lyžaři lyžující mimo sjezdovky jsou s airbagem méně ohroženi, se nechá vyčíst ze statistiky. Jedno je ale jisté: Znalosti o lavinách a také patřičné chování nemohou airbagové batohy nahradit. Ve vážných případech může ale batoh obrovsky zvýšit šanci na přežití. Proto představuje smysluplné doplnění v oblasti nouzového vybavení ( lopata, sonda, LVS).

Jestli se airbag nafoukne vlevo a vpravo nebo vystřelí nahoru okolo šíje a hlavy, nehraje při nákupu pro uživatele rozhodující roli. Mnohem důležitější je komfort při nošení, možnosti upevnění, váha a cena. Všichni výrobci doporučují jednou ročně airbag spustit, při čemž v oblasti údržby jsou u jednotlivých výrobců malé odchylky. Dále následuje přehled modelů různých výrobců, které jsou nyní dostupné na trhu.

Přehled modelů

Nyní existují tři systémy: ABS, BCA (Backcountry Access) a Snowpulse. Salewa a The NorthFace pracují s ABS jako systémovým partnerem. BCA a Snowpulse jdou vlastní cestou, přičemž Mammut 2011 koupil 100% systém Snowpulse. Snowpulse je vedený dále jako značka a je prodávána firmami Scott a Mammut se systémem RAS. Od dalších výrobců (Evoc, Rocknake, Arva, Dakine) existují ještě balící vaky, které se hodí na ABS systém.

ABS

foto

„Nejstarší“ výrobce má také největší výrobkovou paletu. Jednotka Vario Base a Powder Base s batohy mezi 5 až 40 l jsou k dostání ve více barvách, přičemž velikosti s 18 a 25 l jsou ideální pro denní túry. Pro léto existuje ještě nosný systém, na který lze batoh připnout zipem. Zapalovač se nachází v držadle a „vystřelí“ kovovou jehlu do patrony naplněné plynem, která je uzavřená měděnými destičkami. Airbag s obsahem 170 l je největší na trhu. Jako jediný výrobce vyvinul ABS vedle karbonové patrony s hmotností tabulky čokolády také bezdrátovou uvolňovací jednotku. Tím je umožněno dálkové uvolnění airbagu účastníka, aniž by ho musel sám uvolnit. Dvě rozdílné délky zadní strany, S a L, umožňují velkou variabilitu. Uvolňovací jednotka je výškově přestavitelná a je variabilně upevnitelná vlevo nebo vpravo na nosném popruhu. Patrona sama je ve vnitřním prostoru upevněna pod kapsou víka, takže zůstává dostatek místa pro lopatu a sondu.

The North Face

foto

Uvolňovací jednotka je pevně namontovaná na levém nosiči. Systém ABS byl úspěšně integrován do batohu „Patrol“. Nemá žádnou kapsu ve víku v tradičním smyslu, nýbrž jen vsouvací kapsu v oblasti hlavy a zip kolem dokola. Jestliže je přimontován snowboard, je možno bez problému sáhnout po obsahu batohu. Je ideální pro jednodenní túry, pro několikadenní túry je trochu malý.

The North Face poskytuje velmi dobré zpracování a tudíž představuje dobré obohacení trhu s ABS.

Salewa

foto

Salewa používá také ABS jako systémového partnera. A podobně jako The North Face používá pro vlastní konstrukci základní desku základní jednotky. Uvolňovací jednotka se dá připevnit na nosič vlevo nebo vpravo, zádová deska včetně bederního pásu poskytují příjemný komfort při nošení. Ten také fixuje airbagový batoh blízko u těla. Lyže se mohou upevnit diagonálně na zadní stranu. Kromě klasické přihrádky ve víku má Salewa ještě zabudovaný zipový uzávěr kolem dokola, který velkoryse zvětšuje možnosti přístupu do batohu. Verze Mountainguide 38 váží víc než modely jiných výrobců, ale existuje menší model „Verbier“, který s obsahem cca 20 l, drží krok s hmotností konkurentů. Salewa leží cenově ve vyšší třídě, pro ni ale hovoří solidní zpracování a dobré vlastnosti při nošení. Ty Salewu už dlouho charakterizují.

BCA – Backcountry Access

foto

Firma z Colorada distribuuje mimo LVS přístrojů, lopatek a sond také ABS batohy ve třech provedeních. U všech modelů je stejný 150 l airbag, který se podobně jako u Snowpulse nachází v zádové oblasti batohu. Uvolňovací jednotka může být namontována vlevo nebo vpravo. BCA používá také stlačený vzduch. Nábojnice lze doplnit všude tam, kde se plní potápěcí lahve, nebo je možné vyměnit prázdné za plné u autorizovaných prodejců. Další předností je výměnný systém – jeden airbag pro všechny batohy. Airbag se dá dokonce kompletně demontovat. Cenově a také hmotnostně se BCA drží na spodní úrovni. Doposud dosahují BCA airbagy většího rozšíření v Americe než v Evropě, což se však může rychle změnit.

Snowpulse

foto

Snowpulse nabízí dvě produktové linie s celkově 7 modely. Lifebag systém a RAS (Removable Airbag System), u něhož se dá celý airbag demontovat. Tím se dá batoh použít také v létě. Lifebag se nachází v nosném systému a tím poskytuje možnost nosit lano jako u tradičního batohu pod víkem batohu. RAS je umístěn v prohlubni týlu a tím poskytuje příjemný komfort při nošení. Mechanická uvolňovací jednotka uvolňuje airbag pomocí patrony (upevněné na straně vnitřního prostoru). Highmark 22 poskytuje dostatek místa pro všechny nutné potřeby, které je třeba mít v zimě s sebou. Jako druhá nejstarší firma, která nabízí batohy s airbagem, má Snowpulse v současné době dostatek zkušeností a know-how, a i batohy vypadají k světu.

Scott

foto

Firma Scott je známa produkty z oblasti cyklistiky a motosportu, ale také z oblasti vybavení pro zimní sporty. A od letošního roku také díky batohu s airbagem s RAS systémem od Snowpulse. Diagonální nebo postranní upevnění lyží, solidní zpracování a 30 l místa pro vybavení.

Puristicky působící batoh – podle výrobce nejlehčí na trhu, který jistě najde v nastávající zimě své odběratele.

Mammut

foto

Převzetím Snowpulse využil Mammut daných možností a vyvinul vlastní batohy s RAS systémem. Zde byla ostatně převzata od Snowpulse jenom ocelová patrona a modely jsou tak s ní dodávány jako jeden balíček. Airbagový modul, který je k dostání zvlášť, lze použít ve všech batozích a také být zaměňován. Mammut je znám jako renomovaný výrobce a je oblíbený. Zpracování je vždy odpovídající. Umístění lyží je možné ze strany, protože se airbag nachází v oblasti šíje a ne na stranách batohu. Upevnění se může také provést podle „francouzské“ metody diagonálně. Umístění snowboardu je také možné bez problému. Karbonové patrony firmy ABS se nemohou od letošního roku používat. Paleta výrobků sahá od modelů Rocker, Ride a Pro s 18, 22, 30 a 45 l až k dámským a lehkým verzím.

Ortovox

Na nástup Ortovoxu v ABS branži můžeme napjatě čekat od zimy 13/14. Faktem je jen to, že funguje spolupráce s ABS jako systémovým partnerem podobně jako u Salewy a The North Face.

Ferrino

Také od firmy Ferrino existuje ještě batoh s airbagem s 18 l, který pracuje s RAS systémem od Snowpulse. Avšak nemáme k dispozici žádné obrázky.

Téměř 95% obětí lavin uvolní lavinu samo, z toho přežije pád laviny kolem 50% nezasypáno nebo jen částečně zasypáno, takže se hlava nenachází pod sněhem a dýchání funguje. Mechanické působení a nezanedbatelné množství sněhové masy způsobí, že ze zasypaných ještě 1/3 zemře.

Vzdělání není ničím nahraditelné

Lavinový airbag nemůže nahradit ani fundované vzdělání v oblasti lavinové prevence a ani nemůže na 100 % zabránit zasypání. Ale s ABS batohem existuje ve vážných případech vyšší šance na přežití. Stanovit procentní údaj, je obtížné, protože tato malá šance je závislá na mnoha parametrech (totální zasypání příp. zasypání celého těla, délka zasypání, délka dráhy pádu, následné laviny, zdravotní stav a kondice postiženého atd.).

Výrobce ABS BCA Float Airbags Snowpulse Mamut RAS
Systém ABS-Twinback-System BCA Snowpulse Lifebacj nebo RAS Snowpulse RAS
Airbag odebíratelný NE ANO částečně ANO
Patrona popř. kartuše ocelová nebo karbonová plněná zemním plynem kartuše na stlačený vzduch ocelová (425g) nebo hliníková (555g) ocel (425g)
Upevnění prkna či lyží zadní strana, vertikálně po straně po straně nebo na zadní straně diagonálně po straně nebo na zadní straně diagonálně
Model Vario 25 s ocelovou patronou BCA Float 32 Highmark 22l R.A.S Ride (30l)
Spouštění pyrotechnicky mechanické mechanické mechanické
Plnění/doplnění výměna zapalovače a kartuše v odborném obchodě na každém místě, kde mají stlačený vzduch nebo za € 10 u prodejce výměna kartuše u prodejce výměna kartuše u prodejce
Váha 3.100 g 2.903 g 3.100 g 2.400 g
Cena cca. € 799 € 599 € 790 cca. € 700
Výrobce Ferrino Scott Salewa The North Face
Systém Snowpulse RAS Snowpulse RAS ABS-Systém ABS-System
Airbag odebíratelný ANO ANO NE ANO
Patrona popř. kartuše hliník nebo ocel hliník nebo ocel ocelová nebo karbonová plněná zemním plynem ocelová nebo karbonová plněná zemním plynem
Upevnění prkna či lyží na zadní straně po straně nebo na zadní straně diagonálně zadní strana diagonálně po straně nebo na zadní straně
Model Poder Safe 18 SS12 Pack Air 30 RAS Mountain Guide pro (38l) Patrol ABS-Backpack
Spouštění mechanicky mechanicky pyrotechnicky pyrotechnicky
Plnění/doplnění výměna kartuše výměna kartuše u prodejce výměna zapalovače a kartuše v odborném obchodě výměna zapalovače a kartuše v odborném obchodě
Váha 2.700 g 1.400 g 4.275 g 2.980 g
Cena cca. € 450 € 699 € 899 € 749
Výrobce Ortodox Evoc, Arva, Rocksnake
Systém ABS-Systém ZIP-ON-batohy na jednotce ABS Vario
Airbag odebíratelný NE  
Patrona popř. kartuše ocelová nebo karbonová plněná zemním plynem  
Upevnění prkna či lyží neudáno  
Model pravděpodobně od zimy 2013/14  
Spouštění pyrotechnicky  
Plnění/doplnění výměna zapalovače a kartuše v odborném obchodě  
Váha neudáno  
Cena neudáno  
Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK