Logo Cestydoprirody.cz

Via Ferrata | HTL-steig & Blutspur klettersteig

Velikost písma: A A A Tisk Autor: radek hess
Fotografie
HTL-steig s vyhlídkovým molem Skywalk
Obtížnost: E
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 1.55km
Nadm. výška:
Nadm. výška:
Parkování:

Autem po dálnici A2 z Vídně směrem na Graz a sjíždíme na Wiener Neustadt West. Za sjezdem na křižovatce tvaru T odbočíme doleva na Weikersdorf a pokračujeme přes Winzendorf, Gaaden do Stollhofu a následně po Hohe Wand-straße k první prudké pravotočivé zatáčce. V zatáčce je po levé straně parkoviště v mapách značené „Sonnen-Uhr parkplatz“. Parkoviště je placené (1,5EUR/os.) a je tu zákaz kempování. Pokud přijedete v noci asi si vás nikdo všímat nebude – případně můžete rozbalit stan o pár set metrů níže u odbočky na Hohe Wand-straße, kde je placený campingplatz (12EUR/noc).

Popis přístupu:

Od Sonnen-Uhr parkplatz je to k nástupu zhruba 10 minut. Obejdeme závoru a nejprve po široké cestě (směrem ke značenému zajištěnému chodníku Völlerin, obtížnost A) a následně vyšlapanou pěšinou napříč loukou nastoupáme na okraj lesa, kde se napojíme na zde neoznačenou Wandfußsteig. Odbočíme doprava a asi po 20m doleva na kamenitou stezku, která nás dovede až k nástupu.

Popis cesty:

Cesta je rozdělena do tří částí. Mezi těmito částmi je možnost odpočinku na stromy porostlých úsecích, které oceníme zvláště ve slunečných letních dnech, kdy se moc stínu ve stěně nedostává.
V první části si hned osaháme, jak už bývá zvykem, nejtěžší místo. Tím je vyhlazená místy převislá plotna -E- za kterou následuje kolmý průstup velkou spárou -D-. Zde se dělí zrno od plev, neboť těm, kterým se kromě lejtek rozklepou i obě předloktí, volí raději sestup a vystoupí si na náhorní plošinu mnohem lehčí cestou (Völlerin -A- nebo Frauenluckensteig -B-). Ale zpátky do stěny. Za spárou nás nečeká nic odpočinkového, další metry ukousneme v rampě a krátkém traverzu, za kterým se vyšvihneme k prvnímu odpočinkovému místu. Celý závěr první části je v kolmé, místy mírně převislé stěně -D-.
Po krátkém přechodu stezkou ke druhé části se můžeme zapsat do vrcholové knihy.
Ve druhé části se střídají úseky lehké -B/C- s mírně obtížnými -C/D-, vesměs jde o zdolání dvou skalních stupňů s jedním snadným přechodem. V závěru druhé části se krátce vyšvihneme na strmý vrchol posledního stupně -B/C-. Odtud můžeme vystoupit z cesty vlevo na cestu Völlerin nebo si vybrat výšvih přes sportovní feratu Blutspur -E- anebo dotáhnout HTL-steig.
Pokud volíte dotáhnout vše do konce po HTL-steig, pokračujeme vpravo lehkým traverzem -B- pod lezeckou stěnou k širokým hladkým plotnám pod Skywalk. Plotny překonáme vzdušným traverzem -C/D- a po krátkém převislém výšvihu obkroužíme zarostlý svah kolem nejmenší jeskyně na světě „Budda Cave“ -D- pod poslední kolmé plotny -D-.

Zdatnější jedinci si mohou vychutnat ještě třešničku na dortu v podobě již zmíněné krátké sportovní cesty Blutspur -E-. Nástup k ní je zpočátku shodný se sestupovou variantou, značeným chodníkem Völlerin. Z něj pod prvním skalním stupněm zamíříme vlevo a podél lezecké stěny dojdeme ke kamenitému poli. Odtud už je dobře ferata dobře vidět. První metry jsou nezajištěným terénem (průvodce udává obtížnost 3+) k začátku lana. Jen co se cvakneme a rozkoukáme, máme před sebou, resp. nad sebou převislý, asi třímetrový skalní břuch -E- a desetimetrovou kolmou plotnu -D/E- s minimem stupů a chytů. Závěrem je jednoduchý traverz pod vrcholovou bambuli C/D a již stojíme na nám dobře známe louce.

Stručný popis obou cest s topo mapou v němčině ZDE

Za nepříznivého počasí do výše popsaných zajištěných cest nenastupovat! Hrozí zde nebezpečí uklouznutí na skále, kamenech, kořenech a zřícení.

Popis sestupu:

Völlerin – značený zajištěný chodník obtížnosti A.
Žlutou barvou značený chodník s několika žebříky v horní části, následně lesní pěšina ústící na Wandfußsteig, odtud na parkoviště. Frauenluckesteig – značený zajištěný chodník obtížnosti B.
Modrou barvou značený chodník, zpočátku lesní pěšina končící u komína, kterým po žebříku sestoupíme pod stěnu. Podél stěny kamenitou stezkou, zde možno pozorovat volně ležící či pobíhající kozorožce, na Wandfußsteig, odtud na parkoviště.

Vybavení:

pevná obuv, helma, feratový set

Čas přístupu k cestě:

10min

Čas výstupu:

2hod

Čas sestupu:

45min

Nejlepší období:

jaro, léto, podzim

Čísla map:

Kompass WK 210 Wiener Hausberge, 1:35.000
Freytag & Berndt WK 012 Hohe Wand – Piestingtal – Gutenstein, 1:50.000

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

25.5.2013

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
před 6 lety

Aktualizace 27.4.2018 Po rekonstrukci v letech 2016 a 2018 byl původní název změněn na ÖTK Klettersteig. Obtížnost se posunula na D/E, což ale nic nemění na tom, že je nejtěžší zajištěnou cestou v okolí Vídně. http://www.bergsteigen.com/…klettersteig

 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 8.35km
Pěší turistika, délka 5.77km
Skialpy, délka 9.35km
Skialpy, délka 14.13km
Via ferrata, délka 4.78km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lezecký park "Klettergarten" (0.91km)
Lezecký park "Klettergarten" (0.91km)
Lezecký park "Klettergarten" (1.48km)
Lezecký park "Klettergarten" (1.48km)
Lezecký park "Klettergarten" (1.73km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK