Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Na Stuhleck ze Spitalu přes Karl-Lechner-Haus

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Harald Herzog
Fotografie
Autor: Harald Herzog
Obtížnost: střední
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ano
Délka trasy: 5.77km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

**Tato trasa popisuje jeden z nejkrásnějších výstupů na Stuhleck. Stále se stoupá podél Kaltenbachu po stinné lesní cestě a nakonec po kolena vysokým borůvčím na vrchol.

Nedaleko od vrcholu zve Alois-Günther-Haus k zastávce při vyhlášené dobré kuchyni.**

Kaltenbachgraben je jak v létě tak v zimě oblíbeným výstupem na Stuhleck, ale není kvůli tomu zdaleka přelidněným. Podél Kaltenbachu vede cesta přes v létě provozovaný Karl-Lechner-Haus nejprve lesem. Ten za ním řídne a za hranicí stromů se stává porost nižším a keříky borůvčí krášlí plochy pastvin. Krátce před vrcholem se minou základové zdi Nansenhütte, která byla v roce 1896 první alpskou chatou pro lyžaře na Stuhlecku. Kráátce poté se dosáhne pěkného vrcholového kříže a tím také vrcholu Stuhlecku. Zde je obzvláštní odměnou daleký výhled do Steiermarku, na Schneeberg, Rax a Schneealpe a lesní krajinu Roseggu.

Harald Herzog: „Zvláštním tipem jsou koláče a štrúdl na Alois-Günther-Haus, které jsou napečeny vždy čerstvé.“

Popis cesty Výstup: Z výchozího místa se jde nejprve po tichých místních silnicích, které jsou opatřeny značkami a tabulkami na konec posledního parkoviště lanovky ke Kaltenbachgrabu. Zde se pokračuje po lesní silnici po pravé straně. Na ní se nachází Gaisschlagermühle, který je o nedělích v červenci a v srpnu otevřený od 14 hodin. Na této lesní cestě je napravo několik pěkných loveckých chat. Pokračuje se až ke značené cestě, která odbočuje ke Karl-Lechner-Hausu (Brunnen). Jde se buď po této cestě nebo alternativně po silnici ke Karl-Lechner-Hausu. Za ním se postupuje po značené cestě směrem na Stuhleck a Alois-Günhter-Haus k vrcholu Stuhlecku. Zde je cesta užší a na zpočátku ve stínu lesa, ale brzy se dosáhne hranice stromů, kde ji pak lemuje borůvčí. Po této cestě se pokračuje k vrcholu Stuhlecku.

Varianta výstupu: Jestli vám připadá cesta ke Karl-Lechner-Hausu příliš strmá, můžete stoupat trochu déle po silnici.

Sestup: Sestoupit se dá po té stejné trase nebo po 5. turistické cestě na zalesněném hřebenu. Alternativně se dá scházet po značené turistické cestě na sjezdovkách. Pozor ale na příliš zvědavé krávy.

Začátek túry Střed obce příp. nádraží Spital.

Cíl túry Vrchol Stuhlecku 1782 m.

Vybavení Kromě alpinistického nouzového vybavení je nezbytné vzít si větrovku eventuelně teplejší oblečení. Na vrcholu často vane pořádně silný vítr.

Bezpečnostní pokyny Nijak zvláštní. Z vrcholu je vidět blížící se špatné počasí.

Značení cesty Červeno-bílo-červené značení a tabulky.

Parkování:

Parkuje se přímo ve Spitalu, ne na parkovištích lanovek, protože ty jsou soukromé. To platí obzvláště pro zimu.

Příjezd Vlakem z Mürzzuschlagu a Wr. Neustadt jste zanedlouho na vlakové zastávce Spital am Semmering. Doba jízdy z Meidlingu je 1 ¾ hodiny, 1× se přestupuje. Autobusem č. 180 od nádraží v Mürzzuschlagu, jízda trvá 10 min. Aktuální jízdní řády lze nalézt na www.oebb.at, příp. jsou vyvěšeny.

Od Vídně: Na Südautobahn A 2 zabočit u sjezdu Seebenstein na S6 (Semmering Schnellstrasse) doprava směrem na Semmering/Bruck an der Mur / Neunkirchen West. Po ní pokračovat asi 30 km k výjezdu Spital am Semmering, pak pokračovat do Spitalu. Z Vídně Meidlingu trvá jízda cca 1 hodinu. Od Mürzzuschlagu: Po S 6– Semmering Schnellstrasse rovněž k výjezdu Spital am Semmering, tam odbočit a pokračovat dál do středu Spitalu am Semmering.

Občerstvení:

Alois-Günther-Haus

S kočárkem:

ne

Čísla map:

Mapy:

Kompass 210 Wiener Hausberge 1:50.000

Freytag & Berndt WK 21 Fischbacher Alpen Roseggers Waldheimat 1:50.000.

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2013

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (0.88km)
chaty Alpenverein (2.06km)
chaty Alpenverein (2.33km)
Lezecký park "Klettergarten" (3.87km)
Lezecký park "Klettergarten" (3.87km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK