Logo Cestydoprirody.cz

Skialpy, snowboard, sněžnice | Schneeberg – Breite Ries

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Csaba Szépfalusi, www.www.bergundkarte.at
Fotografie
Breite Ries: Výstup přes Fadensteig Autor: Csaba Szépfalusi, Zdroj: www.bergundkarte.at
Obtížnost: 3 - těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 9.35km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Parkování:

Příjezd

A2 výjezd Wiener Neustadt West, B26 přes Grünbach do Puchbergu am Schneeberg a dále do Losenheimu. Až k GH Forellenhof po rovině, potom strmá rampa ke konci cesty u údolní stanice sedačkové lanovky. Alternativně také A2 výjezd Wöllersdorf, B21 do Piestingtalu až k Reichental a přes Ascher do Puchbergu nebo S6 výjezd Neukirchen a z Neukirchenu B26 do Puchbergu.

Parkování

Losenheim, parkoviště u údolní stanice sedačkové lanovky

Popis cesty:

Tip autora

Breite Ries je vybírán zpravidla jen kvůli sjezdu, ale mohou ho zdolat výstupem dobří skialpinisti a skialpinistky (otočka přes špičku!). Je třeba si vzít s sebou jako doplněk „haršajzny“ a pro jistotu, když bude třeba odepnout lyže, i mačky.

Túra

V pravém slova smyslu je to klasika mezi prudkými sjezdy na východním okraji Alp! Breite Ries propůjčuje východní straně Schneebergu její zvláštní zjev a vede bezprostředně z oblasti vrcholu do údolí. Trasa je z hlediska krajiny jedinečná, není extrémní, ale na začátek působivého sjezdu může u mnohých vyvolat běhání mrazu po zádech. Především z vrcholu Kaisersteinu to opticky působí mnohem strmější, než to ve skutečnosti je. Protože je tato trasa velmi oblíbená, jsou na ní v předjaří vyjeté boule. Proto vyžaduje jistou průběžnou opatrnost a nesmí být podceňována. Někdy se také sjíždí ve vysoké zimě, ačkoliv v tuto dobu s ohledem na sněhové podmínky to není to pravé. V předjaří, vzhledem k východní poloze, se mění rychle kvalita sněhu na firn. Na začátku sjezdu je úzký úsek, potom se otevře nekonečný ideální svah. V předjaří je opravdu dlouho kvalitní sníh až k Höhe Grafsteig, 1270 m. Potom úsek, po kterém se musí pěšky a nakonec znova šance na sníh na lesní cestě, která vede zpátky na sjezdovku.

Popis cesty

Výstup: Od údolní stanice sedačkové lanovky buď lanovkou nahoru nebo v oblasti lanovky (možnosti: buď zcela vlevo na stinném okraji sjezdovky nebo více vpravo dopoledne po slunném hřebenu bez stromů, částečně také na sjezdovce) k Edelweishütte. Bez lanovky 1 hod. Od Edelweishütte několika málo kroky k dřívější Sparbacherhütte a ještě před ní na jihozápad po žlutě značené Fadensteig č.801 (lyže nést) na začátku lesem, potom pod skalami doprava (několik zcela lehkých lezeckých výstupů) a na hřeben, 1450 m. Přes něj výše, potom doprava kolem skalní stěny a žlabem nahoru (jištění). Nyní někdy ošidný travers příkrým svahem (dvě nenapnutá ocelová lana, tyto mohou být ale případně po sněhem, opatrně). Další travers k vystrčenému rohu (jištění). Potom znovu stoupat strmě a nakonec přes příkré skalisko (mačky?) k výstupu na horní plochu u bodu 1723 m, nádherný výhled a dobré místo pro odpočinek (v případě, že nefouká studený vítr). 1 ¼ hod. Dále se sleduje velice dobré značení tyčemi k Fischerhütte, případně severně od ní na zcela blízký Kaiserstein (pomník, pohled dolů do Puchberger Becken, pozor na sněhové převisy). 1 hod.

Varianta výstupu:

  • Od Edelweisshütte po Fadenwegu, potom Hoyosgrabenem k Fischerhütte.
  • Od Edelweisshütte po Fadenwegu k Heinrich-Krempel-Hütte a Wurzengrabenem nebo

    přes Schauerstein k Fischerhütte.

Sjezd:

Od Fischerhütte jako při výstupu přes Fadensteig podél tyčí. Kolem odbočky doleva (zelené tyče hřebenu Schauersteinu) a okamžitě doprava k okraji rovné plochy a k přímému vjezdu do Breite Ries (ocelová tyč). K obvyklému vjezdu trochu dále do mělkého sedla, 2000 m. Šikmou jízdou do příkrého úžlabí a jím dolů. Po zúžení bez překážek opravdu širokým Breite Riesem. V průběhu předjaří vystupují nezasněžené střední hřbety (Mittelrücken), je lepší se držet v levé trati až do 1330 m k velkému Jausensteinu. Potom krátce v lese k vyústění do červeně značeného přístupu Bürklehütte a na široké stezce až k 1100 m. Tam po obrátce doleva na úzkou stezku ( červené značení) kolem hřbetu, potom rovný travers k lesní cestě na 1060 m. Po ní dále ke sjezdovce a doprava do Losenheimu.

Varianta sjezdu:

Pro specialisty: extrémně strmý vjezd do Breite Riesu, téměř severně od Kaisersteinu. Nejdříve se držet vpravo ve strmém svahu, potom velmi strmá úžlabina. Dále ke krátkému úzkému místu, které je extrémně strmé, ( časně zjara odtaje sníh, sundat lyže a krátce to sejít). Nakonec volnou jízdou do Breite Riesu, 1880m, a v něm dále jak je popsáno výše.

Bezpečnostní pokyny

Orientace: Po výstupu z Fadenstiegu na Hochfläche, 1723 m, je třeba sledovat velice dobré značení tyčemi až k Fischerhütte. Vjezd do Breite Ries je v mlze obtížně k nalezení.

Laviny:

Podnikat jenom při bezpečných sněhových poměrech s firnem. Typická túra pro předjaří, ve vysoké zimě jsou jen zřídka příznivé sněhové a lavinové podmínky.

Čas výstupu:

3:30 h

Vrchol, orientační bod:

Keiserstein 2061 mnm

Chata Fischerhütte 2049 mnm

Stupeň ohrožení lavinami:

2 – střední

Nejlepší období:

jaro

Orientace výstupu:

S

Orientace sjezdu:

V

Sněžnice:

Ne

Snowboard:

Ano

Čísla map:

Literatura

Csaba Szépfalusi, Karel Kriz: Skitouren Wiener Hausberge. Horn: Verlag Berger, Edition berg&karte 2011. www.bergundkarte.at

Mapy

ÖK 25 Schneeberg und Rax, ÖK 50 UTM 4212 (BMN 74 + 75)

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2012

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lezecký park "Klettergarten" (0.72km)
Lezecký park "Klettergarten" (0.72km)
chaty Alpenverein (0.72km)
Lezecký park "Klettergarten" (1.25km)
Lezecký park "Klettergarten" (1.25km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK