Logo Cestydoprirody.cz

Via Ferrata | Hans von Haidsteig

Velikost písma: A A A Tisk Autor: radek hess
Fotografie
Preiner Wand (foceno z Heukuppe; uprostřed Karl Ludwig haus)
Obtížnost: D
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 4.78km
Parkování:

Rax je vápencovou náhorní plošinou, která se regulérně považuje za severovýchodní alpské předhůří ležící asi 70km jihozápadně od Vídně. Příjezd nejlépe po rakouské A2 se sjezdem na Neuenkirchen, po S6 do Gloggnitz a odtud po B27 do Reichenau an der Rax, kde odbočíme vlevo a po L135 a asi 8km dojedeme do osady Griesleiten navazující na Prein an der Rax, zde vpravo asi 1km nad osadou parkujeme u hájovny pod závorou.
Zázemí pro spaní je však na veřejném tábořišti cca 13km odtud v Kaiserbrunnu.

Popis přístupu:

Parkujeme na konci obce Griesleiten a ihned začínáme nabírat na výškových metrech zpevněnou cestou nad závorou. Za první zatáčkou odbočíme na žlutě značenou stezku skrz les. Dvakrát překřížíme zpevněnou cestu, při třetím křížení po několika metrech uhneme vpravo na zeleně značenou stezku s ukazatelem „Haidsteig“. Pomyslná ručička výškometru se zastavuje na 1020m, kde odbočíme na cestu Holzknechtsteig na Neue Seehütte. U pramene se můžeme rozdělit, slabší články zamíří k vrcholu Preinerwand (1783m) zajištěnou cestou Preinerwandsteig (obtížnost A), ostatní po červeně značené cestě Hans von Haidsteig (obtížnost C/D) – topo a info v němčině „zde“: http://www.bergsteigen.com/…topo_neu.pdf K nástupu pokračujeme lesem a posléze suťovištěm k viditelné žluté informační tabulce.

Popis cesty:

Haidsteig začíná těsně u úpatí stěny nad suťovištěm asi 15-ti metrovým slepičím žebříkem B/C. Za ním následuje dvojí traverz v téměř kolmé stěně C/D a výšvih komínem na terasu C. Terasou prochází z části nezajištěný chodník (zde původní starý nástup) opět až pod stěnu s dalším slepičím žebříkem B/C a komínem C, kterým se dostaneme do uzavřené soutěsky. Soutěskou vede vzhůry nejobtížnější část cesty s žebříky a uklouzanou skálou D, obzvlášť při nebo po dešti extrémně nebezpečné. Nad soutěskou přejdeme terasu B s černou Madonou k památce zesnulých lezců a „vrcholovou“ knihou. Od Madony vede nezajištěná cestička (I.) pod finální vrcholovou stěnu, kterou bereme traverzem B až na hranu. Vrchol Preinerwand je vpravo asi 100m od konce lana. Doleva nás dovede pěšina na Neue Seehütte za druhou skupinou. Na chatě doporučuji jeden až dva hrnky Jagatee k posilnění a obveselení jater.

Popis sestupu:

Sestupujeme po modře značené cestě Holzknechtsteig zpět k autům. Od Neue See hütte se vrátíme zpět až ke křížku a pak vlevo nejprve po skále a posléze suťovištěm pod nástup na Haidsteig. Odtud již po přístupové cestě.

Vybavení:

pevná obuv, via-ferata set, přilba
Při nepřízni počasí nenastupujeme!

Čas přístupu k cestě:

1,5h

Čas výstupu:

2h

Čas sestupu:

2h

Nejlepší období:

jaro, léto, podzim

Čísla map:

F&B WK Nr. 022 Semmering-Rax-Schneeberg

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

květen 2011

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
před 10 lety

ad DĚTI: minulý týden mě při výstupu na Ortler po hřebeni Hintergrat předběhl 10-ti letý klučina se svým otcem (profi-guide) a matkou. U vrcholového kříže jsem si s nimi podal ruku a pomyslně smekl před klučinou klobouk. Přesto bych ke článku o výstupu – na těchto stránkách – uvedl, že výstup není vhodný pro děti … jinak děkuji za poznámku „pod čarou“, která je zde zcela oprávněně na místě.

Martin
před 10 lety

DĚTI: v popisu sice není tato ferrat doporučená pro děti, ale vím o dvou 8-letých dětech včetně mého syna kteří to zvládli úplně v pohodě. Čas výstupu byl trochu delší – 3hod – ale s přestávkami. Za pěkného počasí pro zdatné děti doporučuji… Nástup i sestup z chaty Waxriegelhaus.

Martin
před 10 lety

DĚTI: v popisu sice není tato ferrat doporučená pro děti, ale vím o dvou 8-letých dětech včetně mého syna kteří to zvládli úplně v pohodě. Čas výstupu byl trochu delší – 3hod – ale s přestávkami. Za pěkného počasí pro zdatné děti doporučuji… Nástup i sestup z chaty Waxriegelhaus.

 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (0.91km)
chaty Alpenverein (1.36km)
chaty Alpenverein (1.63km)
Lezecký park "Klettergarten" (2.31km)
Lezecký park "Klettergarten" (2.31km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK