Logo Cestydoprirody.cz

Skialpy, snowboard, sněžnice | Schneeberg – Wurzengraben

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Csaba Szépfalusi
Fotografie
(c) Csaba Szépfalusi, Výhled od Kaiserstein na Fischerhütte
Obtížnost: 3 - těžká
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 14.13km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Parkování:

A2 výjezd Wiener Neustadt West, B26 přes Grünbach do Purchbergu am Schneeberg a dále do Losenheimu. Až ke Gasthausu Forellenhof po rovině, dále je strmá rampa ke konci silnice u údolní stanice sedačkové lanovky, parkoviště.

Alternativně také A2 výjezd Wöllersdorf, B21do Piestingtalu až Reichentalu a přes Ascher do Puchbergu nebo S6 výjezd Nordkirchen a od něho B26 do Puchbergu.

Popis cesty:

Velká klasická lyžařská túra na Schneeberg, velmi oblíbená, velmi často navštěvovaná, proto je tu většinou dobrá stopa a vyjetá trasa téměř jako na sjezdovce.

Pěkná a rozmanitá krajina. Ve spodní části díky sjezdovce do Losenheimu jsou až do časného jara dobré sněhové podmínky. Často je tato túra podceňována, bez pomoci sedačkové lanovky jde o opravdových 1200 výškových metrů až k Fischerhütte. Mělo by se také dbát na lavinové nebezpečí! Velice se vyplatí kombinace s výstupem přes Schauerstein- Rücken, kde jsou bohaté výhledy a je bezpečný z hlediska lavin. Při špatné viditelnosti je třeba dát na začátku sjezdu od Fischerhütte pozor na světové strany!

Náročnost výstupu:

Od údolní stanice lanovky buď lanovkou nahoru nebo v prostoru sjezdovky k Edelweishütte (možnosti: buď zcela vlevo po stinném okraji sjezdovky nebo více vpravo přes dopoledne slunný hřbet bez stromů, částečně také po sjezdovce), 1235 m. Bez lanovky 1 hod.

Nyní kolem soukromé chaty dříve Sparbacherhütte doprava po ujeté trase do lesa (cestou pasáž s nepatrnou ztrátou výšky) až do 1300 m. Potom plochý kus cesty a od levé zatáčky rychlý sjezd s pásy po ujeté cestě až k ústí do lesní cesty, 1250 m. Odtud se sleduje žluté značení mírně stoupajícího traversu pod Fadenwänden (místo, které není bezpečné před lavinami). Kolem odbočky do Hoyosgrabenu, potom dlouhý pravý oblouk a po levé zatáčce ven na paseku (Almgatterl, závora). Po silnici v lese (nebo říznout zatáčku) k zatáčce, 1470 m (ukazatel, záchranná horská chatka se saněmi). Tam přímo na jih nepatrným stoupáním romantickým jehličnatým lesem (žluté značení – někdy podle sněhové situace není na spodní části stromů dobře viditelné). Přes několik mýtin k té, na které stojí Fleischerův pomník. Tam zahnout doleva do úžlabiny jihovýchodně a touto nahoru. Brzy se objeví na pravé straně Heinrich-Krempel-Hütte. 1 ¼ hod.

Na tomto místě, 1550 m, odbočit doleva a podél vytvořeného Schauerstein- Rücken (kosodřevina) serpentinami nahoru přesně na východ. Od 1840 m je terén plošší: vpravo svahy a zlomy do Wurzengrabenu. Vlevo zaváté doliny („sněhové díry“. Opatrně při mlze!). Od 1900 m (zelené značení, tyče) opět vydatně stoupat k Fadensteig- Stangen a za krátko doprava k Fischerhütte. 1 ½ hod.

Čas výstupu:

4 hodiny

Náročnost sjezdu:

Od Fischerhütte přesně (!) na západ (na začátku tyče a oranžové bójky) do postupně se vytvářejícího zářezu. Potom několik zákrut, vpravo skalní formace. Po plochém úseku k hornímu Törlu a dále k dolnímu Törlu. Potom na 1700 m výběžky zářezu. Nyní se držte lehce vlevo (důležité při mlze, terén je odtud nepřehledný!) do úžlabiny, vlevo ústí Schneegraben. Potom se držet spíše vpravo do sousední úžlabiny. Na 1560 m vlevo je trochu schovaná Heinrich – Krempel-Hütte. Další sjezd je v trase výstupu. Při rychlém sjezdu na lesní cestě pozor na protijdoucí turisty. Na 1250 m alternativně místo do protisvahu k dřívější Sparbacherhütte se postupuje dále po žlutém značení lesem. Na začátku ploše, potom s kopce, pak také zde nepatrným protisvahem k Sparbacherhütte. Dále sjíždět zpět po sjezdovce do výchozího bodu.

Stupeň ohrožení lavinami:

2 – střední

Nejlepší období:

zima, jaro

Orientace výstupu:

SV

Orientace sjezdu:

SV

Sněžnice:

Ne

Snowboard:

Ne

Zvláštnosti cesty:

Orientace: Mezi Almgatterl a Heinrich-Krempel-Hütte dbát přesně na průběh cesty. Na hřbetu Achauersteinu při špatné viditelnosti pozor na zlomy na západ a zaváté sněhové díry na 1880 m. Na začátku sjezdu od Fischerhütte vyjet přesně na západ. Ve spodní části zářezu, se tento otvírá, je zde velice nepřehledný terén až k Heinrich-Krempl-Hütte.

Laviny: Na Fadenwegu je v 1260 m místo, které není bezpečné před lavinami. Wurzengraben má někdy rizikové pasáže v zaváté střední části mezi 1700 a 1900 m.

Čísla map:

ÖK 25 Schneeberg und Rax, ÖK 50 UTM 4212 (BMN 74)

Literatura

Csaba Szépfalusi, Karel Kriz: Skitouren Wiener Hausberge. Horn: Verlag Berger, Edition berg&karte 2011. www.bergundkarte.at

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

prosinec 2012

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lezecký park "Klettergarten" (0.72km)
Lezecký park "Klettergarten" (0.72km)
chaty Alpenverein (0.72km)
Lezecký park "Klettergarten" (1.25km)
Lezecký park "Klettergarten" (1.25km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK