Logo Cestydoprirody.cz

Skialpy, snowboard, sněžnice | Veitsch – Rodel

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Autor: Csaba Szépfalusi, Zdroj: www.bergundkarte.at
Fotografie
Rodel: Ve výstupu krátce před místem přerušení, Autor: Csaba Szépfalusi
Obtížnost: 2 - středně těžká
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 10.15km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Parkování:

Příjezd:

A2, potom S6 až ke sjezdu Mürzzuschlagu. B23 přes Neuberg an der Mürz do Mürzstegu. Zde směrem „Mariezell über Niederalpl“ až k osadě Niederalpl, 921 m.

Parkování:

Parkování na silnici nebo u dřívějšího hostince GH Gamsjäger vedle kapličky (zeptat se!).

Popis cesty:

Tip autora

Připomínky k místu přerušení trasy skalnatým stupněm na 1600 m: Při nepříznivých podmínkách (tvrdší sníh, zledovatění) mohou být nezbytné mačky. Proto je vždy vzít pro jistou s sebou! V zimě obzvláště bohaté na sníh může být žebřík a strmé skalnaté stupně zasněženy. Podle okolností je pro znalce také možná jízda na lyžích, případně možnost sjetí bočně (pozor!).

Wildkamm východní úbočí: Výstup od Gingatzwiese z větší části pěšky přes ostrý jihovýchodní hřeben nebo od Niederalplu. Od Grosse Wildkamm krátce přes hřeben na severovýchod, potom doprava do velmi prudkého úbočí a vlevo nebo raději vpravo kolem skalnatého hřbetu na rovnou plošinu, 1500 m, pod „místem přerušení“. V časném jaru se kombinace s Rodlem vyplatí, protože sníh na východním svahu se brzy změní ve firn.

Túra

Oblíbená túra pro časné jaro na severní straně Veitsche se známým „místem přerušení“.

Na severní straně Veitsche vytváří zářez Rodel v časném jaru oprávněně jednu z nejoblíbenějších lyžařských túr v bližším i vzdálenějším okolí. Prostředí je naprosto alpské. Dobře známé „místo přerušení“, při normálních podmínkách jednoduše průchodné, propůjčuje tak túře zvláštní ohodnocení. Krajina je velmi rozmanitá. Díky severní poloze je zde jistý sníh, ale nejistota z hlediska lavin. Túra bývá často podnikána ve plné zimě, potom je ale dlouho ve stínu, a proto velice chladná! Na vrcholu se naskýtá fantastický výhled. Nabízí se zde také možnost krátké návštěvy chaty Graf-Meran-Haus.

Popis cesty

Výstup: Od hostince Gamsjäger po silnici krátce dále, potom doleva na malý dřevěný most přes potůček a na kraji lesa vedle mýtiny rovně do údolí. U krmelce na lesní silnici, touto krátce dále, potom přímo na jih, dále skrz zalesnění opět na silnici. Touto doleva zpět, sledovat úžlabinu a po lesní cestě (cesta č. 465) dále k bodu 1086 m. Nyní se postupuje v lese po červeném značení. Výstup se stává stále strmějším, na 1300 m se vystoupí z lesa do dramatičtějšího okolí, do vytvořeného strmého zářezu Rodel na plošinu na 1500 m s dobrým výhledem na „místo přerušení“. Méně strmě dále, potom krátké strmé úbočí nahoru k „místu přerušení“ (1600 m). S lyžemi na batohu, podél zábradlí z lana k opřenému ocelovému žebříku, po něm nahoru a znovu sledovat lano k blízkému výstupu na za začátku kotliny. 2 hod.

Kotlinou kousek výše a doprava příkrým svahem do vzdáleného sedla Gingatzwiese, 1740 m, pod Wildkamm jihovýchodní hřeben. Dále na jih, ze začátku skrz prořídlý málo vzrostlý smrkový porost, potom stoupat nejdříve plochým a tupým hřebenem výše k ukazateli, 1880 m. Dále na jihozápad na do dálky ubíhající vrchol, potom lehká ztráta výšky a doleva kolem předvrcholu (měřící stanice) k velkému vrcholovému kříži. 1 ½ hod.

Varianta výstupu: Za „místem přerušení“ lze přirozeně zůstat v kotlině a skrz ní se dostat na vyvýšenou plošinu. Odtud sledovat tyče na západ k vrcholu.

Sjezd: Jako výstup nebo od prvního do dálky ubíhajícího vrcholku sledovat tyče přesně na východ, u vytvořené naváté úžlabiny doprava dolů. Brzy na to odbočit od tyčí doleva (nepokračovat dále k Seebodenhütte) a na severu je vjezd do ze začátku méně strmé úžlabiny. Tato se zužuje, a na 1700 m následuje příkré úzké místo (pozor, někdy je ze severu zaváté!). Okolo návěje vpravo a pak krásnou jízdou úžlabinou k „místu přerušení“. Po ní skrz kotlinu až k 1350 m. Na tomto místě alternativně vytraversovat k volnému svahu, zde na 1200 m částečně hustým lesem zpět k silnici u bodu 1086 m. Pak dále stejnou cestou jako při výstupu zpět ke startu.

Bezpečnostní pokyny

Orientace:Od Gingatzwiese je túra při mlze velice nepříjemná a kvůli sněhovým návějím také není bezpečná! Značení tyčemi na vyvýšené plošině potom někdy nestačí! Pozor v oblasti vrcholu (návěje severozápadně).

Čas výstupu:

3:30 h

Vrchol, orientační bod:

Hohe Veitsch 1981 mnm

Stupeň ohrožení lavinami:

2 – střední

Nejlepší období:

jaro

Orientace výstupu:

S

Orientace sjezdu:

S

Sněžnice:

Ne

Snowboard:

Ano

Zvláštnosti cesty:

Tzv. „Místo přerušení“ = místo přerušení kotliny skalnatým stupněm na 1600 m. Jsou zde lana a žebřík.

Čísla map:

Mapa: ÖK 50 UTM 4211 (BMN 103)

Literatura: Csaba Szépfalusi, Karel Kriz: Skitouren Wiener Hausberge. Horn: Verlag Berger, Edition berg&karte 2011. www.bergundkarte.at

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2012

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 14.06km
Pěší turistika, délka 18.69km
Skialpy, délka 3.39km
Via ferrata, délka 11.83km
Via ferrata, délka 4.78km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (5.34km)
chaty Alpenverein (8.55km)
chaty Alpenverein (8.98km)
Lyžařská střediska (9.36km)
Lyžařská střediska (10.43km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK