Logo Cestydoprirody.cz

Skialpy, snowboard, sněžnice | Jižní výstup na Wildalpe z Freinu

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Csaba Szépfalusi, zdroj: www.alpenvereinaktiv.com
Fotografie
Wildalpe: Pohled z Hochalmu směrek k vrcholu Ötscher, Autor: Csaba Szépfalusi, Quelle: www.bergundkarte.at
Obtížnost: 1 - lehká
Zajímavost: Interest: 3/5
Pro děti: ano
Délka trasy: 7.39km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Parkování:

Příjezd:

Od jihu A2, potom S6 až k výjezdu Mürzzuschlag. B23 do Mürzsteg. Zde odbočit doprava až do Frein an der Mürz. Parkování u Gasthofu Freinerhof. Alternativně od severu z prostoru Mariazell (B21) nebo St. Pölten (B20-B214-B21) vždy přes Lahnsattel.

Parkování:

Gasthof Freinerhof ve Frein an der Mürz

Popis cesty:

Výstup: Z Freinu po udržované cestě na severoseverozápad osadou mírně nahoru k hornímu okraji lesa. Držte směr úzkou lesní úžlabinou k lesní cestě, 1010 m. Dále pokračujte úžlabinou ( nebo jděte raději lesem vpravo) k příští lesní cestě, 1150 m. Pak znovu trochu doprava z úžlabiny v lese nahoru do oblasti širokého sedla, 1340 m, západně od vrcholku, Pkt.1356 m. 1 1/2 hod. Nyní lehce stoupat na západ k zúžení lesa (Jagdhütte, lovecká chata), pak ven na pláň horské louky s bohatými výhledy. Potom krátký výstup (vlevo sněhové převisy!) a přes hřeben táhnoucím se do dálky k oběma vysílačům (ochrana před větrem) a dále k nejvyššímu bodu s křížem. 3/4 hod.

Varianta výstupu: O něco delší: Od 1010 m po lesní cestě ( zákruta) k Sulzriegelalm. Potom na západ v ostrých zákrutách přes strmý hřeben a dále jako v předchozí variantě.

Sjezd: Od kříže mírně padajícím traversem na východojihovýchod (OSO) až dolů k vysílači. Nyní na jih přes tupý hřeben k lesu a dále přes mýtinu k lesní cestě, 1330 m. Po ní pomalou jízdou na východ až k širokému levému oblouku. Tady zabočit do lesa a na východ k lesní cestě, 1120 m. Dále pěknou úžlabinou, na příští lesní cestě doprava a po dvou zákrutách zpět do Freinu.

Varianta sjezdu Jihovýchodní žleb: Od kříže jemně klesajícím traverzem východojihovýchod až k místům pod vysílači a dále až tam kde se nad vámi objeví převěje jihovýchodního svahu. Nyní nevjíždět do svahu, ale nejprve dolů po hřebenu. V řídkém lese do muldy po levé straně. Tou pak pěkným sjezdem k první lesní cestě (1250 mnm), pak překřížit i druhou (1130 mnm) a ke třetí (980 mnm). Po této cestě pak doprava a dvěma zatáčkama zpět do Freinu.

Náročnost výstupu:

Frein klasicky je považován výstup za par excellence: téměř vždy dobrá stopa, z hlediska krajiny krásný výstup na slunné straně s mnoha variantami sjezdu. Nejprve přes volné plochy, potom lesem, kde je sníh většinou lepší! Vrcholová oblast bez stromů s oběma nápadnými stožáry vysílače nabízí nádherný výhled, tedy kromě toho když je mlha a řádí bouřka. Potom platí jen jediné: zpátky do Freinu k dobrému jídlu a pití!

Vrchol, orientační bod:

Wildalpe 1523 mnm

Náročnost sjezdu:

Orientace: Je při mlze na východním hřebenu až k oblasti vrcholu snížena. Při sjezdu dejte pozor na mohutné sněhové převisy nad jihovýchodním úbočím.

Laviny: Jihovýchodní úbočí ( od Freinu zřetelně viditelný výrazný trojúhelník) je silně zaváté a proto by se mělo kriticky posoudit. Objížďky jsou ale možné. Informace o aktuální lavinové situaci naleznete ZDE

Stupeň ohrožení lavinami:

2 – střední

Nejlepší období:

zima, jaro

Orientace výstupu:

JV

Orientace sjezdu:

JV

Sněžnice:

Ne

Snowboard:

Ne

Čísla map:

ÖK 50 UTM 4211 (BMN 73 + 103)

Odkazy:

Freinerhof: www.freinerhof.at

Litertura: Csaba Szépfalusi, Karel Kriz: Skitouren Wiener Hausberge. Horn: Verlag Berger, Edition berg&karte 2011. www.bergundkarte.at

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2012

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 18.69km
Pěší turistika, délka 14.06km
Skialpy, délka 3.39km
Via ferrata, délka 11.83km
Via ferrata, délka 4.78km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (2.01km)
chaty Alpenverein (6.62km)
chaty Alpenverein (6.76km)
chaty Alpenverein (9.53km)
chaty Alpenverein (10.14km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK