Logo Cestydoprirody.cz

Skialpy, snowboard, sněžnice | Na Stuhleck (1782 mnm) z Retteneggu

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Autor: Csaba Szépfalusi
Fotografie
Cestou na vrchol Stuhleck po průchodu plotem, Autor: Csaba Szépfalusi
Obtížnost: 1 - lehká
Zajímavost: Interest: 3/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 10.67km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Parkování:

Příjezd

A2, potom S6 k výjezdu Spital am Semmering. B306 směr Spital a brzy odbočit doleva do Steinhausu. Projet skrz osadu a do údolí do Fröschnitzu a po horské cestě přes Pfaffensattel (eventuálně jsou nutné sněhové řetězy) do Retteneggu k Forellengasthofu Joglland, bod 872 m, parkoviště.

Parkování

Forellengasthof Joglland, bod 872 m, parkoviště

Popis cesty:

Tip autora

Pro přátele kratších stoupání existuje možnost nechat se svézt od Forellengasthof taxibusem na Pfaffensattel a odtud buď oblastí letní cesty nebo dále vystoupat příjezdovou silnicí(v zimě většinou stopa od sněžných vozidel) k Alois-Günther-Hausu. Přirozeně je tato trasa cenná pro svůj sjezd. Pozor: vzhledem k lavinovému nebezpečí nevyjíždět příliš brzo na jih do Steinkorbu a také ne do východního sousedního svahu!

Túra Výstup k vrcholové chatě – slunný a po větší část cesty v závětří.

Toto je pěkné na Stuhlecku: Když fouká od severu, lze jít od jižní strany přes slunnou louku Zwieselbauerwiese a tak se nejprve snadno přiblížit k hoře. Teprve při opuštění závětří u hranice lesa bude to zde, pro Stuhleck typicky, nehostinné a bude nutné snášet ony nepříjemné efekty, které jsou popsány u túry na Kaltenbachgraben. Nejlepší sníh je přirozeně po jeho čerstvém napadnutí, ale i tady musíme být při slunných dnech rychlí, protože za prvé na loukách je brzy hodně stop a za druhé ve stínu sníh brzo ztvrdne a pak je pryč radost z jízdy v prachovém sněhu!

Popis cesty U hostince za mostem doprava (tabule) a ploše přes pěknou louku na sever k okraji lesa. Zde cestou v lese do údolí. Potom krátký výstup vedle vymletého divokého potoka (vlevo skály porostlé žlutým mechem). Dále na dně zářezu k malému můstku (ukazatel cesty), potom příkřejším svahem k příjezdu k Zwieselbauer. Přes silnici, pak kolem Zwieselbauer k lesnímu průseku. Dále přes do dálky se rozprostírající louku k okraji lesa, 1340 m. Nyní v lese po dobře vyjeté stahovací cestě nahoru (často boulovitě vyjetá) a po levém ohybu brzy ven na první mýtiny a dále na rovinu, 1470 m (odtud jsou tyče a zde je potřeba se chránit proti chladu a větru). 1 ¾ hod. Hned se držet šikmo doleva na severozápad (vpravo sněhové návěje, nebezpečí sněhových desek – Schneebrett) a krátkým vzestupem na hranici lesa. Nyní směrem na severoseverovýchod podél tyčí stále plošeji a k plotu na 1670 m (ukazatel). Dále podle tyčí (nejít podél plotu) směrem k viditelné horské stanici sedačkové lanovky a po posledním vzestupu kolem ní vpravo na vrcholovou plošinu (kříž) a několika kroky k Alois-Günther- Haus. 1 hod.

Sjezd: V podstatě jako výstup. Orientace při vichřici a mlze znesnadněná! Je třeba se trefit do průchodu plotem na 1670 m, potom podle tyčí, nevyjet příliš brzo na rovinu na 1470 m.

Bezpečnostní pokyny

Orientace: Po opuštění hranice lesa to není při mlze a vichřici žádná radost, musí se podél tyčí vždy po malých úsecích doprava nahoru až k vrcholu. Při mlze je zcela náročné vyrazit správným směrem po opuštění chaty, protože mnohé ploty a ukazatelé trati mohou pomýlit (nepodceňovat!).

Laviny: Krátký příkrý stupeň severně od roviny na 1470 m je většinou se silnými sněhovými návějemi, ale dá se západně obejit bez problému (opatrně při mlze, sledovat tyče!).

Náročnost výstupu:

Stuhleck 1782 mnm

Čas výstupu:

2:45 h

Stupeň ohrožení lavinami:

1 – nízké

Nejlepší období:

zima, jaro

Orientace výstupu:

S

Orientace sjezdu:

S

Sněžnice:

Ne

Snowboard:

Ne

Čísla map:

Mapa: ÖK 50 UTM 4218 (BMN 104)

Literatura Csaba Szépfalusi, Karel Kriz: Skitouren Wiener Hausberge. Horn: Verlag Berger, Edition berg&karte 2011. www.bergundkarte.at

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2012

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (2.92km)
chaty Alpenverein (3.47km)
chaty Alpenverein (5.78km)
Lyžařská střediska (5.92km)
chaty Alpenverein (8.53km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK