Logo Cestydoprirody.cz

Skialpy, snowboard, sněžnice | Stuhleck – Kaltenbachgraben

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Csaba Szépfalusi
Fotografie
(c) Csaba Szépfalusi, poslední metry k Alois-Günther-Haus
Obtížnost: 2 - středně těžká
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 9.89km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Parkování:

A2, potom S6 až ke sjezdu Spital am Semmering. B306 do Spitalu a zahnout obcí k údolní stanici lanovky „Promibahn“ v Kaltenbachgrabenu (parkoviště 4, konec silnice, bod 874 m).

Popis cesty:

Oblíbený výstup lesem na severní straně, v posledním úseku k vrcholové chatě – dosti zatížený větrem.

V posledních letech zažil Stuhleck pozoruhodný návrat skialpinistů, ačkoliv je dnes vrchol dosažitelný lanovkami a ačkoliv měl vždy pověst chladné větrné hory s častou mlhou. Vysvětlení: snadná dostupnost s přímým autobusovým spojením, díky úpravě tratí je zde také jistota sněhu při špatné sněhové situaci. K návratu alpinistů také hodně přispívá znamenitě vedená, útulná, teplá chata Alois-Günther-Haus přímo na vrcholu, takže túry ze všech směrů jsou při špatném počasí snesitelné. Dále jsou standardní sjezdy zcela bezpečné před lavinami a k oblíbenosti rovněž přispívá fantastický výhled na třetinu Rakouska! Co zůstává: při špatném počasí a silném větru od hranice stromů někdy extrémní podmínky, které v žádném případě nelze podceňovat. Je nutné se včas teple obléci: větrovku, rukavice, čepici a obličejovou masku. Výstup skrz Kaltenbachgraben je standardní túra severní stranou, při níž je lyžař vystaven vichřici nejkratší dobu. Sjezd probíhá většinou na sjezdovce, protože spodní část Kaltenbachgrabenu je shrnuta, a proto je pro sjezd bez poškození skluznice méně vhodná.

Náročnost výstupu:

Na konci parkoviště (vlevo od WC) po lesní cestě do zářezu Kaltenbachgraben (červené značení). Kolem starého mlýna, bod 955 m. Dále pohodlně do údolí, teprve od 1020 m konečně nastává podstatné stoupání k lovecké chatě. Dále k levé obrátce lesní cesty, 1180 m. Pak přímo v zářezu po dobré cestě k výběžku Lyragrabenu, který je téměř bez stromů. Na mýtině kolem dvou markantních smrků, potom na výšině vlevo od dvou menších smrků přes malý potůček do lesa (místo není úplně lehce k nalezení). V lese několika zatáčkami výše po červeně značené letní cestě. Potom přes delší opravdu strmou rampu k lesní cestě, 1380 m. Po této krátce doleva (nesledovat doprava směřující červenou šipku!), okamžitě šikmo doprava a středně strmě po červeném značení na úzké lesní cestě v zatáčkách na idylickou mýtinu s Karl-Lechner-Hausem, 1449 m, otevřené zápraží. 1 ¾ hod.

Dále v pěkném vysokém lese na jihovýchod (žlutý ukazatel). Brzy přes zřetelnou paseku, na jejím horním okraji (tabulka na stromě) doprava a stoupajícím traversem na mýtinu, 1600 m. Již zde je třeba se zabezpečit proti větru a chladu. Nyní dále na jihozápad v šikmo stoupajícím traversu na hranici lesa, 1660 m (vpravo vodní reservoár). Odtud dále mírným výstupem s ubývajícími stromy, s bohatším výhledem a často větrnějším počasím k již dlouho viditelné Alois-Günther-Hausu na vrcholu.Tam jsou dva možné přístupy k oběma delším stranám chaty.

Varianta výstupu: Za Karl-Lechner-Hausem po traversu na mýtinu, 1600 m, skrz nyní také příkřejší volný pruh na jih ke hranici lesa. Zahnout doprava přes do dálky vybíhající tupý hřeben k Alois-Günther- Hausu.

Při nedostatku sněhu na 1180 m je lepší zůstat na lesní silnici a zatáčkami se dostat k lovecké chatě, 1350 m, ploše doprava k vyústění do přímého lesního stoupání úžlabinou, 1380 m. Dále jako výše ke Karl-Lechner-Hausu.

Čas výstupu:

2:45

Vrchol, orientační bod:

Alois-Günther-Haus

Náročnost sjezdu:

Přes vrcholovou plošinu doprava kolem kříže a potom lehce doleva k horní stanici sedačkové lanovky. U následujícího rozvětvení sjezdovky se držte vpravo a s několika oblouky, většinou ale šusem na sjezdovce, na zcela rovnou plochu a u první skupiny stromů doleva k horské stanici Weissenelf s Panorama-restaurantem. Další sjezd na širokém pásu sjezdovky, v oblasti Hühnerkogelu se držte vpravo a po jedné z obou sjezdovek dolů do Kaltenbachgrabenu.

Varianta sjezdu: Sjezd jako výstup k Karl-Lechner-Hausu s pěknými momenty lesem v prašanu, potom 1380 m po lesní silnici do Kaltenbachgrabenu.

Lyragraben: Při bezpečnějších podmínkách je to zajímavý příkrý sjezd severní stranou. Zpravidla spojený s protivýstupem zpět k Stuhlecku, protože v předjaří nemusí být Kaltenbachgraben celý sjízdný.

Stupeň ohrožení lavinami:

1 – nízké

Nejlepší období:

zima

Orientace výstupu:

S

Orientace sjezdu:

S

Sněžnice:

Ne

Snowboard:

Ne

Zvláštnosti cesty:

Orientace: Za Karl-Lechner-Hausem je třeba pozorně sledovat cestu. Od hranice stromů při mlze a vichřici je to nepříjemné, přesto zde platí vždy jít nahoru až k vrcholu. Značně náročné je vyjití z chaty při mlze správným směrem, protože ploty a ukazatelé sjezdovky mohou mýlit (nepodceňovat!).

Laviny: Na této túře, vyjma extrémních podmínek (výběžek Lylagrabenu), není třeba se o nich zmiňovat.

Čísla map:

ÖK 50 UTM 4212 + 4218 (BMN 104)

Odkazy:

Literatura: Csaba Szépfalusi, Karel Kriz: Skitouren Wiener Hausberge. Horn: Verlag Berger, Edition berg&karte 2011. www.bergundkarte.at

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

12/2012

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (1.03km)
chaty Alpenverein (1.92km)
chaty Alpenverein (2.19km)
Lezecký park "Klettergarten" (3.93km)
Lezecký park "Klettergarten" (3.93km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK