Logo Cestydoprirody.cz

Skialpy, snowboard, sněžnice | Blahstein, 1563 m

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Csaba Szépfalusi, Zdroj: www.alpenvereinaktiv.com
Fotografie
Blahstein: Výstup přes pěknou velkou louku k okraji lesa, 1260 m, vlevo Schneealpe, Autor: Csaba Szépfalusi, Zdroj: www.bergundkarte.at
Obtížnost: 1 - lehká
Zajímavost: Interest: 3/5
Pro děti: ano
Délka trasy: 6.13km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Parkování:

Příjezd:

Od jihu po A2, potom S6 až k výjezdu Mürzzuschlag. B23 směr Mürzsteg a po Neubergu an der Mürz odbočit v Krampen doprava ( ukazatel) směrem na Hinteralm. Na konci osady je vlevo udržované parkoviště. Alternativně ze severu z oblasti Mariazell (B21) nebo St. Pöltenu (B20-B214-B21) vždy přes Lahnsattel.

Parkování:

V Krampenu na příjezdu k Hinteralmu je na konci osady vlevo udržované parkoviště.

Popis cesty:

Ideální túra lesem při krásném i špatném počasí!

Pro mnoho alpinistů z blízkého i dalekého okolí má Blahstein při dobrých sněhových podmínkách pověst ideální túry lesem při špatném počasí, na kterou se lze bez zaváhání vydat i při větším lavinovém nebezpečí. Právě proto bychom měli chytit příležitost za pačesy a neváhat, protože jinak jsou nejlepší lesní plochy a louky hned zcela zaplněny stopami ( dobře je to patrné ze spolkové silnice u Neuberg an der Mürz!). Je třeba ale zdůraznit, že příkrý svah v lese pod oblastí vrcholu je pro lyžaře velmi technicky náročný a proto nemůže být doporučen méně zkušeným lyžařům. Požitek z krajiny je u této túry druhotný, výhled je omezený vysokými sousedními kopci a lesem. Přesto: Přirozeně je Blahstein nejkrásnější při slunečním svitu ve vrcholné zimě!

Výstup: Několik kroků dále po silnici a pak doleva po louce na západ. Potom doprava lesním úžlabinou (vlevo sklaní formace) a znovu po louce k lesu, 880 m. Nyní na západ přes lehce výrazný hřbet s vysokými stromy, při tom se přejde lesní cesta. Po příští lesní cestě, 1080 m, skrz hustý stromový porost až k širší cestě, podél plotu, který vede šikmo doprava, k okraji louky. Přes louku k jejímu hornímu okraji, 1260 m. 1½ hod.

Lesem dále nahoru a po další lesní cestě pomalu stoupat zákrutami. Nakonec přes malou mýtinu k nejvyššímu bodu ( žádné označení vrcholu, omezený výhled). ¾ hod.

Sjezd: Podobně jako výstup ( hustý les potřebuje nový sníh s dobrým podkladem). Obecně je nutné dbát na směr sjezdu na jihovýchod, neodbočovat příliš doprava. Na pěkné louce pod 1260 m se vychutná jízda dolů na 980 m, tam je třeba se držet vlevo a po lesní cestě dojet do sedla. Na druhé straně sedla dolů na východ k lesní cestě a plochým traversem se posunout na sever, potom doprava na louku a zpět ke startu ( v lese jsou možné varianty).

Varianta sjezdu: Od vrcholu více na východ existují příkřejší varianty, které se vyplatí. Potom po lesní cestě zpět na pěknou louku, 1180 m.

Bezpečnostní pokyny:

Orientace: Při výstupu v hustém lese na příkrém svahu udržujte směr podle oblohy. To platí mnohem více ještě při sjezdu, aby se neodbočilo příliš doleva nebo doprava někam jinam.

Laviny: Při velice nepříznivých podmínkách může být krátký vrcholový svah, který je bez stromů, ožehavý. Obejití je ale možné. Aktuální zprávu o lavinové situaci naleznete ZDE.

Tip autora:

Přechod k Lachalpe bohatý na výhledy: Dolů směrem na západ hustým lesem k idylické mýtině a pravým obloukem do sedla. Na druhé straně pak na severovýchod a po chvíli na neoznačený vrcholek Lachalpe. ¼ hod. Při sjezdu do úžlabiny Lachalpenu, túra 11,2, v Tyrolích, po upravené, ale ve vrcholné zimě většinou dobře sjízdné, silnici (pozor na provoz v protisměru!) budeme za chvíli po jízdě romantickou soutěskou zpátky u startu.

Čas výstupu:

2:15h

Vrchol, orientační bod:

Blahstein 1563 mnm

Stupeň ohrožení lavinami:

1 – nízké

Nejlepší období:

zima, jaro

Orientace výstupu:

JV

Orientace sjezdu:

JV

Sněžnice:

Ne

Snowboard:

Ano

Čísla map:

ÖK 50 UTM 4211 (BMN 103)

Odkazy:

Literatura: Csaba Szépfalusi, Karel Kriz: Skitouren Wiener Hausberge. Horn: Vydavatelství Berger, Edice berg&karte 2011. www.bergundkarte.at

Odkazy:

www.bergundkarte.at

www.hochsteiermark.at

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 15.58km
Pěší turistika, délka 8.35km
Skialpy, délka 3.39km
Via ferrata, délka 11.83km
Via ferrata, délka 4.78km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (2.60km)
chaty Alpenverein (3.16km)
chaty Alpenverein (3.25km)
Lyžařská střediska (6.68km)
chaty Alpenverein (7.34km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK