Logo Cestydoprirody.cz

Skialpy, snowboard, sněžnice | Freiner Reib'n nebo-li okruh z Freinu (Mürztaler Alpen)

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Autor: Csaba Szépfalusi, Zdroj: www.bergundkarte.at
Fotografie
Okruh z Freinu: Pohled k poslednímu výstupu na Wildalpe (Autor: Csaba Szépfalusi, Zdroj: www.bergundkarte.at)
Obtížnost: 4 - velmi těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 27.04km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Parkování:

Příjezd: Od jihu A2, potom S6 až ke sjezdu Mürzzuschlag. B23 do Mürzsteg. Zde odbočit doprava a dále do Frein an der Mürz. Parkování u Gasthof Freinerhof. Alternativně ze severu z oblasti Mariazell ( B21) nebo St Pölten ( B20 – B214 – B 21) nyní přes Lahnsattel.

Parkování: Gasthof Freinerhof ve Frein an der Mürz.

Popis cesty:

Velkorysé seřazení více vrcholů k sobě, aby vyplnily celodenní okružní túru se startem a cílem u Freinerhofu.

Kdo, stejně jako autor, navštívil opakovaně nádhernou oblast pro alpinismus kolem Freinu an der Mürz během vrcholné zimy, toho mohou už napadnout myšlenky začít s něčím novým. Co takhle například seřadit více za sebou jdoucích vrcholů do celodenní cesty se startem a cílem u Freinerhofu? Jde to? Pohled do mapy a znalost o dílčích úsecích jsou prvním krokem, druhým krokem jsou rešerše o místě a o třetím kroku se dočtete zde.Ten další můžete učinit tím, že sami provedete tuto jedinečnou maratónskou túru s 2400 m výstupů. Tato túra nabízí nekonečně mnoho nádherných dojmů z krajiny a technicky zajímavé a náročné sjezdy, obzvláště z Tonionu přes Jodelloch a z Hohe Student do Freinsattelu. Trasa: Frein – Grosser Proles – Kleiner Proles – Kleiner Königskogel – Tonion – Hohe Student – Wildalpe – Frein. Nejvzdálenějším a současně nejvyšším bodem je Tonion.

Popis cesty

Na vrchol Grosser Proles: Z Freinerhofu kolem kapličky ke spolkové silnici a po ní k okraji lesa. Odbočit doprava na lesní cestu a ( jen při dostatku sněhu) brzy doleva do lesa libovolně směrem na jih do kopce, vícekrát překřížit lesní cestu. Na 1010 m na lesní cestě doprava k Hammergrabenu a u skaliska dále na západ kolem hřebene. U následující pravé zatáčky, 1100 m, odbočit doleva do úzkého lesního průseku, který je stále prudší a užší. Odtud zahnout doleva a postupovat nahoru k lesní cestě, 1200 m. Říznout následující zákrutu a postupovat k dalšímu ohybu, 1250 m. 1½ hod.

Brzy na to odbočit doleva do vysokého lesa. Lesem na jihozápad, severně kolem bodu 1406 m, a dolů na velkou rovnou mýtinu, 1375 m. Dále přímo do zřetelného průseku, který se postupně otvírá, a opět nahoru. Potom doprava krátkým příkrým výstupem na hřeben a doleva na plochu hrany ( výhled, nebezpečí pádu!). Doprava skrz hodně hustý lesík s nepatrnou ztrátou výšky do úžlabiny/muldy (vjezd do severního žlabu). Na druhé straně z počátku ještě lesem nahoru k málo výraznému vrcholovému hřebenu s jednoduchým malým křížem. 1 hod.

Dále k vrcholu Kleiner Proles 1579 m: Od vrcholu Grosser Proles na západ trochu doprava od plochy hrany sjezd s pásy úsekem s kosodřevinou do sedla, 1500 m, a odtud výraznějším stoupáním na blízký vrchol. ¼ hod. Sundat pásy.

Dále ke Kleiner Königskogelu 1552 m: Od vrcholu Kleiner Proles krátce na sever, potom doleva dolů do příkrého žlabu (pozor!), pod vrcholovou skálou jet příčně na jih řídkým lesem a skončit v širokém sedle, 1425 m. Nasadit pásy.

Na jih na plochý kopec, potom západně kolem Föllbaumkogel na 1450 m částečně v lese, doleva zpět k hřebenu a do sedla. Nyní přes krásný hřeben, na němž částečně prosvítají skály, zvyšujícím se stoupáním na Kleine Königskogel. ¾ hod. Sundat pásy.

Dále k Tonionu 1699 m: Od vrcholu Kleiner Königskogel nejprve krátce příkře na západ, potom po plochém hřebeni dále, lehce doleva dolů k Königsalmu a v lese po lesní cestě do sedla, 1340 m. Nasadit pásy.

Na západ přes vrcholek, potom na druhý vrcholek jižně od Dürrriegelalmu. Odtud rychlým sjezdem s pásy do sedla (vlevo velké sněhové převisy) a pak lehce stoupat k Buchalpenkreuzu, 1402 m. Tam brzy začíná prudké stoupání ( opatrně!) na hřeben. Na něm nejprve na sever, potom sjezd s pásy na západ na krásný Herrnboden. Kolem moderního značení vzhůru mělkou úžlabinou do Hochschnäbeltörl, 1580. Opět nejprve na sever, a s co možná nejmenší ztrátou výšky napříč na severozápad pod Hochschnäblkogelem do sedla, 1550 m. Odtud na západ příkře stoupat na Hochfläche, potom doleva kolem Sonntagskogelu do sedla a nahoru na Tonion (kříž, kniha o dosažení vrcholu trochu stranou u původního ukazatele cesty). 2 hod. Sundat pásy.

Dále k Hohe Studentu 1539 m: Zpět kolem Sonntagskogel jako při výstupu, hned poté se držet vlevo v pěkné úžlabině na severovýchod k vjezdu do Jodellochu. Strmým úzkým místem ( nebo se mu vyhnout trochu vpravo) do úžlabiny pod skalní stěnou. Dále opravdu hustým lesem na svahu ( spíše se držet vlevo, nahromaděné skály), potom s přibývajícím požitkem ve vysokém lese do Boden, 1150m. Po prahu (mýtina) dolů k lesní cestě. Po ní k Falbersbachu, 1025 m. Nasadit pásy.

Po lesní cestě na jihovýchod k blízkému mostu, hned za ním doleva, krátkým výstupem k malé mýtině u Siebenbrunnenu. Po vozové cestě dále doleva. Po levém obloku doprava na hřeben a po něm pokračovat ve vysokém lese jít na východosevero­východ. Pozvolna uhnout doleva do Arzgrabenu. Pod skalami v zákrutách nahoru ( opatrně!) volným svahem, potom do úžlabiny ke skalní věži. Vlevo okolo věže, potom pozvolna na mýtinu. Dále na východ k začátku Buchalpenbodenu. Doleva nahoru k lesní cestě, potom na sever a po vozové cestě nahoru k Studentalmu. Přes plochou mýtinu přesně na sever a nahoru k vrcholu (jednoduchý kříž). 2 hod. Sundat návleky.

Dále k Wildalpe 1523 m: Na severozápad příjemně přes plochu Leirerboden. Před Ochsenhalterstein doprava k lovecké chatě na mýtině. Po ní na severovýchod a do lesa do slabě zaříznutého údolíčka. Dále s přibývajícím stoupáním k úzkému místu ( skály) a pak příkře dolů k lesní cestě, 1170 m. Doprava do sešupu k Freinsettelu a na sever k rozvětvení, 1075 m, kříž. Nasadit pásy.

Zde doprava nejprve po rovině, potom stoupání na mýtinu a dále stále více stoupajícím příkopem bez stromů. Nahoru na sever k okraji lesa, držet se lehce vpravo na hlavní hřeben, 1340 m. Nyní po krásném hřebeni na východ, střídavě lesem a přes mýtiny k lovecké chatě, 1412 m. Přes vrcholek, potom s malou ztrátou výšky do sedla, a pak poslední dvoustupňový závěrečný výstup na Wildalpe ke kříži. 2 hod. Sundat pásy.

Sjezd do Freinu: Od kříže jemně padajícím traversem na východojihovýchod pod vysílači a pokračovat dále, až se objeví sněhové převisy jihovýchodního úbočí. Nyní ne do úbočí, nýbrž nejprve přes hřeben dolů. V řídkém lese levou zákrutou do úžlabiny. Touto úžlabinou k první lesní cestě, 1250 m. Také další překřížit a dostaneme se ke třetí ( 980 m). Na této doprava s dvěmi zákrutami zpět do Freinu.

Bezpečnostní pokyny:

Orientace: Komplexnost krajiny vyžaduje na mnoha dílčích úsecích dobrou viditelnost. Kromě toho, při mlze se ztratí mnoho cenného času při hledání nejlepší další cesty.

Laviny: Kriticky by se měl posoudit sjezd od Kleine Prolesu, strmý výstup do Buchalpenkreuzu, sjezd Jodellochem, výstup na Hohe Student a sjezd z něj do Freinsattelu. Avšak vždy se to týká jen krátkých pasáží.

Aktuální zprávu o lavinovém nebezpečí naleznete ZDE.

Čas výstupu:

8 h

Vrchol, orientační bod:

Tonion 1699 m

Stupeň ohrožení lavinami:

2 – střední

Nejlepší období:

jaro

Orientace výstupu:

nevím

Orientace sjezdu:

nevím

Sněžnice:

Ne

Snowboard:

Ne

Zvláštnosti cesty:

Požadavky a předpoklady: Důležité jsou jisté a dobré sněhové poměry (těžká práce ve stopě je tabu!), velice dobrá kondice a vytrvalost, dobrá lyžařská technika při výstupu a sjezdu ( také při vložených krátkých sjezdech s pásy) a rovněž dostatečné zásobení a přirozeně pěkné počasí. Plán vyžaduje start brzy ráno ( 6:00 je v pořádku!). Pak není třeba se na trati stresovat. Jeden by se ale neměl loudat, a především při opakovaném nandávání a sundávání pásů by neměl ztrácet cenný čas. Nejlepším měsícem je asi březen, kdy sníh leží ještě až do údolí a při severních sjezdech z Tonionu a Hohe Studentu se dá počítat s prašanem. Od posledního sjezdu z Wildalpe do Freinu se nemůže příliš mnoho očekávat, protože sníh je již křupavý. Ale v této chvíli již mohou nastoupit krásné pocity, že jsme u konce cesty a že na nás čekají zasloužené požitky ve Freinerhofu.

Čísla map:

ÖK 50 UTM 4211 (BMN 73 + 103)

Erfahre mehr auf outdooractive.com: Freiner Reib'n – Beschreibung • Skitour » Touren bei outdooractive.com

Odkazy:

Literatura Csaba Szépfalusi, Karel Kriz: Skitouren Wiener Hausberge. Horn: Verlag Berger, Edition berg&karte 2011. www.bergundkarte.at

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 18.69km
Pěší turistika, délka 14.06km
Skialpy, délka 3.39km
Via ferrata, délka 11.83km
Via ferrata, délka 4.78km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (2.00km)
chaty Alpenverein (6.60km)
chaty Alpenverein (6.75km)
chaty Alpenverein (9.54km)
chaty Alpenverein (10.13km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK