Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Berliner Höhenweg (6. etapa) - Z Berliner Hütte na Greizer Hütte

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Nagy
Fotografie
Magické jezero Schwarzsee (2472 m n. m.) s odrazem hor na protější straně údolí včetně Grosser Möseleru (3480 m n. m.) a Turnerkampu (3420 m n. m.)
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 10.44km

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Tato etapa Berliner Höhenwegu se dá přejít i jako okruh Breitlahner – Mörchnerscharte – Ginzling. V tomto případě je však nutné přinejmenším jedenkrát přespat na některé z chat po cestě.

Z Berliner Hütte (2042 m n. m.) se vybereme po výrazné stezce s mírným stoupáním převážně trávou. Za cca 1 – 1,5 hod. dojdeme k Schwarzsee (v překladu „černé jezero“). Toto jezero patří za dobré viditelnosti k nejúžasnějším zážitkům za dobu putování po Berliner Höhenwegu. Pokud odbočíme ze stezky a obejdeme jezero, uvidíme z jeho druhé strany nádherné panorama vysokých vrcholů Zillertalských Alp s ledovci, které se zrcadlí v černých vodách jezera (viz úvodní fotografie).

Poté co se pokocháme nádherným panoramatem, musíme vystoupat dobrých 100 výškových metrů prudkými serpentinami. Nad serpentinami odbočuje doleva cesta na Melkerscharte, na Maxhütte a do Ginzlingu. My pokračujeme mírně doprava mezi sutí a skalami a celkem pohodlně se dostáváme do sedla Mörchnerscharte (2957 m n. m.). Tato část cesty nám od chaty zabere asi 2,5 – 3 hodiny.

V sedle poprvé uvidíme cíl naší dnešní etapy – chatu Greizer Hütte. Ta leží hluboko pod námi, přesto nám tento pohled na náladě nepřidá – vidíme, že musíme sestoupit až do údolí a odtamtud vystoupat cca 400 výškových metrů k chatě.

Ze sedla se vydáme po skále s jištěním dolů. Po několika minutách scházíme ze skály a dále pokračujeme sutí a rychle ztrácíme výškové metry. Po mnoha drobných serpentinách postupně přecházíme do travnatého terénu a rychle se přibližujeme ke dnu údolí. Předtím, než sejdeme až do údolí, ještě musíme zdolat náročnou zabezpečenou pasáž vedoucí ve skalách nad soutěskou Mörchnerklamm. Několik serpentin zajištěných ocelovým lanem nás přivede k žebříku vysokému zhruba 10–15 metrů.

Pod žebříkem se již ocitáme prakticky na dně údolí, zbývá nám pouze přejít přes potok Floitenbach. Cesta přes tento potok nebyla v době naší návštěvy vůbec jednoduchá – značka končila v potoku, most byl pravděpodobně odnesen. Po přechodu potoku dorazíme na cestu vedoucí z Ginzlingu na chatu Greizer Hütte. Tato část cesty (ze sedla do údolí) nám zabere asi 3–3,5 hodiny.

Po sestupu z Mörchnerscharte o asi 1100 výškových metrů nás nyní čeká psychicky nejnáročnější část této etapy – výstup k chatě Greizer Hütte. Těchto 400 výškových metrů není nijak fyzicky náročných, po celodenním výstupu však dá pořádně zabrat. V mnoha serpentinách se pomalu dostáváme k dnešnímu cíli – chatě Greizerhütte (2227 m n. m.). V době naší návštěvy na této chatě pracoval slovenský kuchař, který pekl asi nejlepší chléb ze všech chat na Berliner Höhenwegu.

Berliner Höhenweg je vysokohorská devítietapová trasa s mnoha náročnými pasážemi. Jako celek je proto vhodná pouze pro zkušenější turisty. Přírodní pak Zillertalské Alpy nabízí paušál, v rámci kterého si lze zakoupit různý počet nocí s polopenzí na této cestě. V ceně paušálu je zahrnuta i mapa, prospekty a vouchery na cestu autobusy do místa začátku a z místa cíle. Podrobnější info viz odkazy.

Parkování:

V případě okruhu Breitlahner – Berliner Höhenweg – Greizer Hütte – Ginzling je možno zaparkovat u Gasthausu Breitlahner nebo přímo v Ginzlingu.

Možnost koupání:

teoreticky Schwarzsee, prakticky opravdu pouze pro otužilce

Občerstvení:

Berliner Hütte, Greizer Hütte

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

cca 7 hod, okruh cca 12 – 13 hod.

Čísla map:

Mapa Kompass 37 (Zillertaler Alpen, Tuxer Alpen), AV 35/1

Mapa Alpenverein č.35/2 Zillertaler Alpen, Mitte

Odkazy:
Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Marek
před 8 měsíci

No tak to vypadá opravdu nádherně! Hned bych do té vody skočil. Musím říct, že přírodní koupání mi celkem chybí. Bohužel tady v okolí nikde nemáme žádné místo, kde by byla čistá voda. Naštěstí máme na zahradě plastový bazén od https://www.albixon.cz/bazeny/ takže o koupání během léta jsem nepřišel. Příroda je ale příroda. :)

Ivulí
před rokem

Jo, tak to my pěsí turistiku naprosto zbožňujeme a hrozně se nám na tom líbí i to, že si můžete přibalit svoji vlastní svačinu, která pak chutná tak nějak docela lépe :) A hrozně moc máme rádi na cestách chléb, který se dá pořídit na těchto stránkách zde – https://www.vasepekarna.cz

 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK