Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Na Gigalitz (3001 m n. m.) - !!!Pouze pro zdatné turisty!!!

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Nagy
Fotografie
Větší z vrcholových křížů na vyšším z vrcholů Gigalitzu
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 2.34km

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Tuto velmi náročnou trasu je možné spojit se 7. etapou Berliner Höhenwegu či ji jít jako samostatnou trasu z Ginzlingu. V obou případech je nutné jednou přespat na Greizer Hütte. Jedinou teoretickou možností, jak tento výstup stihnout za jeden den, je dovézt se místním taxíkem (či spíš minibusem) ke stanici zásobovací lanovky vedoucí ke Greizer Hütte. Tento autobus však jezdí převážně v nepříznivou dobu pro to, abychom ho použili k dlouhému turistickému výstupu.

Cesta z Ginzlingu až na konec Floitengrundu vede po zpevněné cestě a je patrně velmi zdlouhavá (nemám s ní osobní zkušenosti). Cesta z údolí na Greizer Hütte je popsána v popisu 6. etapy Berliner Höhenwegu.

Z Greizer Hütte (2227 m n. m.) se vydáme nejprve cestou směrem na Lapenscharte. Po cca 40 minutách pohodlného stoupání ve výšce zhruba 2490 m n. m. odbočíme u větší skály ve směru šipky na Gigalitz. Cesta je najednou mnohem užší a méně zřetelná. Přejdeme přes boční hřeben Gigalitzu a octneme se úplně v jiném světě – pod námi zeje hluboká propast spadající zhruba 1,5 km na dno údolí.

Stezka vede většinou po levé straně hřebene, místy vystupuje na hřeben a opět z něj rychle schází dolů. Stopy stezky se místy téměř zcela ztrácí a značení také. Musíme si proto dávat velký pozor, abychom nesešli z cesty a zcela jistě se budeme muset několikrát vracet, abychom objevili další nevýraznou červenou tečku sloužící k označení cesty.

Postupně stoupáme stále výš a před námi se zvedá zdánlivě neprostupná skalní hradba Gigalitzu. Tento vrchol je doopravdy ojedinělý tím, že při výstupu i po dobré hodině cesty od rozbočky a po zdolání několika stovek výškových metrů nemáme vůbec pocit, že bychom se vrcholu výškově přiblížili.

Stezka začíná být čím dál tím míň viditelná a stále prudší. Místy se serpentiny mění v téměř přímý výstup příkrým svahem. Na mnoha místech je potřeba použít ruce k lezení a k udržení stability. Propast pod námi se neustále zvětšuje a pro lidi trpící závratěmi se tato cesta může stát opravdu těžkou zkouškou.

Po dobré hodině a půl od rozbočky se konečně ocitáme pod stoupáním vedoucím na vrchol. Zde nás však očekává nejtěžší část celého výstupu. Musíme totiž zdolat příkrý žlab mezi skalami, který je vyplněný jen nestabilní sutí a hlínou. Ve žlabu se nenachází žádné jištění a téměř žádné stopy stezky. Cestu je potřeba velmi pečlivě volit, neboť některé úseky žlabu mohou být téměř neprůchodné.

Po závěrečném krátkém lezení se konečně dostáváme na vrchol s malým křížkem a s vrcholovou knihou. Vidíme ještě asi o metr až dva vyšší vrchol s velkým vrcholovým křížem (viz fotka). Výstup na tento vrchol je sice krátký, přesto však poměrně náročný (a to zejména psychicky). I pokud se spokojíme jen s nižším z obou vrcholů, můžeme si vychutnat nádherné panorama okolních kopců a výhledy na neuvěřitelně strmé stěny Gigalitzu.

Přestože Gigalitz převyšuje třítisícovou hranici pouze o jeden metr, cesta na něj patří bezpochyby mezi nejúžasnější a nejnáročnější výstupy po značených turistických cestách v rakouských Alpách.

Upozornění: Tato cesta (ačkoliv značená turistickou značkou) je velice namáhavá a zrádná. V žádném případě by se na ni neměli vydávat lidé trpící závratěmi. Za vlhka či ve špatné obuvi je tato cesta neprůchodná (nebo průchodná jen s ohrožením života). Ačkoliv se zdá cesta na mapě krátká a nenáročná, je určena opravdu pouze pro zkušené turisty s jistým krokem a to pouze za dobrého počasí!!! Na cestě se nachází lezení stupně přinejmenším I (spíše I-II) UIAA, které není zajištěno žádnými pomůckami. To znamená, že ani v nejnebezpeč­nějších pasážích není cesta zabezpečená a při drobné nepozornosti hrozí několikasetme­trový pád!!!

Cesta vyznačená na mapě je pouze přibližná! Na satelitní ani turistické mapě cestu téměř nelze nalézt, v terénu je potřeba orientovat se dle značení a aktuální situace! V případě, že odbočíte z cesty a nebudete moci nalézt cestu dále, doporučuji vrátit se!

Parkování:

v Ginzlingu u Naturparkhausu

Možnost koupání:

ne

Občerstvení:

Greizer Hütte

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

Od Greizer Hütte cca 2,5 hod., z Ginzlingu do Ginzlingu cca 12,5 – 13 hod.

Čísla map:

Mapa Kompass 37 (Zillertaler Alpen, Tuxer Alpen), AV 35/1

Mapa Alpenverein č.35/2 Zillertaler Alpen, Mitte

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Ivulí
před 2 lety

Ahojte, my jsme veicí turisté a hrozně rádi se vždycky chlubíme všemožnými výlety, kde jsme byli a už jsme na to našli i docela dost zajímavý způsob, jak se „ukazovat“… Je to tato výroba – https://www.udelejsiplacku.cz/ placek, na které si vždycky necháme udělat danou destinaci a nosíme to nějako jako skautíci své odznáčky :-)

Tomáš Baletka
před 5 lety

Od Greizer Hütte by to mělo zabrat k vrcholu 2 hodiny. Což zhruba odpovídá, byl jsem nahoře za 1 hod 57 minut. Ale výstup to byl docela náročný na orientaci a všudypřítomné nebezpečí uklouznutí a pádu do hlubin.

 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (0.00km)
Vrchol (0.86km)
Vrchol (1.04km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK