Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Berliner Höhenweg (5. etapa) - Z Furtschaglhausu na Berliner Hütte

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Nagy
Fotografie
Výhled ze Schönbichlerhornu (3134 m n. m.) na Grosser Möseler (3480 m n. m.)
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 8.28km

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Dnešní etapa Berliner Höhenwegu nás jako jediná ze všech etap této vysokohorské cesty zavede do výšky přes 3000 metrů. Tuto výšku překonáme o téměř 150 metrů a to sice výstupem na Schönbichlerhorn (3134 m n. m.), který je zároveň jediným vrcholem na této cestě. Trasa celé této etapy pochází již někdy z konce 19. století, kdy sekce Alpenvereinu Berlín vybudovala trasu spojující dvě její chaty – Berliner Hütte a Furtschaglhaus.

Tuto cestu je možno absolvovat také jako jedno- či dvoudenní okruh po trase Schlegeisstausee – Schönbichlerhorn – Alpenrosen Hütte – Breitlahner či jako výstup na Schönbichlerhorn z méně náročné strany – od Furtschaglhausu po trase Schlegeisstausee – Furtschaglhaus – Schönbichlerhorn. Obě tyto varianty lze stihnout za jeden den. To je však náročné jak časově, tak svým převýšením, a proto tyto varianty doporučuji jen zkušeným turistům. Méně zkušení mohou přespat jednu noc na některé z chat – na Furtschaglhausu, Berliner Hütte, či Alpenrosenhütte (soukromá). Cesta k Furtschaglhausu je popsána v etapě 4, cesta od Berliner Hütte (či od Alpenrosen Hütte je popsána také v jiném popisu.

Od chaty Furtschaglhaus (2295 m n. m.) se vydáme po široké cestě za chatu a po krátké době již stoupáme v travnatém svahu prudce vzhůru. Po cestě postupně můžeme pozorovat, jaks e před námi odkrývají další části naší cesty a můžeme si krátit čas pokusy uhádnout, který vrchol ze skalnatého hřebene tyčícího se nad námi je vlastně našim dnešním cílem. Zpočátku totiž mnohem mohutněji než Schönbichlerhorn působí vedlejší Grosser Greiner (3201) a Furtschaglspitze (3190 m n. m.).

Terén se postupně mění z převážně travnatého svahu v suťové pole. Po 1,5 – 2 hodinách od chaty se dostáváme přímo ke skalnatému hřebeni, na nějž musíme vylézt. Ve zdolání tohoto úseku nám pomáhají ocelová lana. Ačkoliv je v mnoha starších průvodcích i mapách popisován výstup na Schönbichlerhorn přes Schönbichlerscharte (3081 m n. m.), nesmíme se těmito popisy nechat zmást a sledovat raději značenou cestu, která v současnosti vede přímo na vrchol Schönbichlerhornu

Vrcholu dosáhneme po necelých 2,5 hodinách od chaty. U vrcholového kříže si můžeme vychutnat panorama okolních vrcholů v čele s Hochfeilerem (3509 m n. m.) a Grosser Möseler (3480 m n. m.). Po oddychu se vrátíme několik metrů výstupovou cestou, kterou však zakrátko opustíme odbočením vlevo. Po chvilce dojdeme k řetězům, které nás bezpečně vedou náročným skalnatým terénem bočního hřebene Schönbichlerhornu. Cesta po řetězech mezi skalnatými plotnami nám zabere více než 30 minut.

Dále sestupujeme po bočním hřebínku, který se pozvolna narovnává, mezi (patrně břidličnou) sutí. Po cca 1,5 hodině z vrcholu opustíme hřebínek náhlou serpentinou a po dobře udržované cestě vyložené balvany dále klesáme Garberkarem. Zprvu příjemná cesta s mnoha výhledy se stává zdlouhavou a nohy začínají mít chuť oddechnout si po dlouhém šlapání po skalách.

Za další hodinu dorazíme k rozcestí, odkud můžeme buď sestoupit k Alpenrosenhütte (1873 m n. m.) v případě, že máme v plánu nepokračovat dále v Berliner Höhenwegu. K Alpenrosenhütte se oplatí sestoupit také pokud chceme využít možnosti levnějšího sprchování. Na výhodnou cenu sprch na této chatě nás upozorňuje reklama na rozbočce, která pro člověka neznalého místním vysokým cenám za sprchování působí poněkud bizardně.

Pokud chceme dále pokračovat po Berliner Höhenwegu, zvolíme odbočku vpravo směrem na Berliner Hütte. Při této cestě budeme muset překonat ještě několik desítek výškových metrů vzhůru. Po cestě je potřeba dávat si pozor na hladkých skalách vytvarovaných ledovcem, které jsou místy porostlé řasami. Tato místa jsou velice zrádná obzvláště tehdy, pokud po nich teče potok či pokud prší. Hrozí zde nebezpečí uklouznutí!!!

Po necelé hodině od rozbočky dorazíme k mostu přes kaňon před chatou. Po zdolání tohoto mostu se ocitneme přímo před Berliner Hütte (2042 m n. m.). Tato chata nás již z dálky ohromí svou velikostí (157 míst pro přespání přímo v chatě včetně mnoha třílůžkových pokojů). Návštěva chaty i nocleh v ní je každopádně nezapomenutelným zážitkem. Chata, která byla z velké části postavena ještě v 19. století, připomíná zevnitř spíše bohatý lovecký zámeček než skromnou vysokohorskou­ chatu.

Berliner Höhenweg je vysokohorská devítietapová trasa s mnoha náročnými pasážemi. Jako celek je proto vhodná pouze pro zkušenější turisty. Přírodní pak Zillertalské Alpy nabízí paušál, v rámci kterého si lze zakoupit různý počet nocí s polopenzí na této cestě. V ceně paušálu je zahrnuta i mapa, prospekty a vouchery na cestu autobusy do místa začátku a z místa cíle. Podrobnější info viz odkazy.

Parkování:

V případě, že si cestu zvolíme jako okruh od přehrady Schlegeisstausee přes Furtschaglhaus a Berliner Hütte na Gasthof Breitlahner, můžeme zaparkovat buď u přehrady Schlegeisstausee či u Gasthofu Breitlahner, odkud lze k přehradě dojet autobusem.

Možnost koupání:

ne

Občerstvení:

Furtschaglhaus, Berliner Hütte, popř. Alpenrosenhütte

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

cca 6 – 6,5 h, okruh Schlegeisstausee – Schönbichlerhorn – Alpenrosenhütte – Breitlahner cca 9 – 9,5 h, cesta Schlegeisstausee – Schönbichlerhorn – Schlegeisstausee rovněž cca 9 – 9,5 h

Čísla map:

Mapa Kompass 37 (Zillertaler Alpen, Tuxer Alpen), AV 35/1

Mapa Alpenverein č.35/1 Zillertaler Alpen, West

Odkazy:
Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (0.01km)
Vrchol (1.28km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK