Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Grosses Wiesbachhorn přes Schwarzenberghutte

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Petr Schovánek
Fotografie
Obtížnost: těžká
Zajímavost:
Pro děti: ne
Délka trasy: 12.26km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Na Grosses Wiesbachhorn se většinou chodí od přehrady Moserboden přes Heinrich Schweiger Haus. Kdo preferuje méně frekventované cesty, může vyzkoušet velmi pěknou trasu z Ferleiternu přes Schwarzenberghutte a stěnu Bratschenkopfu. Tato cesta je poměrně dlouhá, takže je žádoucí ji pojmout jako alespoň dvoudenní s přespáním na Schwarzenberghutte. Třebaže se jedná převážně o skalní výstup, přechází se mezi Bratschenkopfem a Wiesbachhornem po ledovci a je třeba vzít ledovcovou výbavu. Vzhledem k tomu, že stěna Bratschenkopfu je ve spodní části poměrně strmá a tvoří ji hladké plotny, je důležité ji jít jen za sucha a jistého počasí. Každopádně to není vhodná tůra pro začátečníky, třebaže na ní není žádný vyloženě těžký úsek.

Cesta začíná před mýtnicí ve Ferleiternu (1150m), kde je velké parkoviště. Po můstku přejdeme na druhou stranu říčky a po široké jen mírně stoupající cestě dojdeme až k usedlosti Vogerl Alm, kde značená stezka začíná stoupat strměji po pastvinách mezi množstvím krav. Je možné jít buď přímo po značce nebo po mírnější a pohodlnější, ale delší široké cestě, která vede na horní salaš. Obě cesty se křižují, občas vedou společně, ale od cca 1600m je nutné už jít po značce, protože ta už horní salaš míjí. Asi v polovině cesty na Schwarzenberghutte je ve výšce cca 1700m je u cesty označený pramen, během naší návštěvy se ale nad ním pásly krávy a moc vábně nevypadal. Odtud se cesta stoupá v serpentinách po strmém úbočí, překvapivě i tady jsou ještě pastviny, občas je nutno překročit elektrický ohradník. Po nekonečných serpentinách přijde v cca 2000m mírnější terén, skončí pastviny a stezka už má vyloženě horský charakter. Populárním místem cesty na Schwarzenberghutte je lávka přes potok vytékající z ledovce Hochgruberkees. Lávka bývá natažena prakticky jen v červenci a srpnu, když je otevřena chata, mimo tyto měsíce je nutné počítat s nepříjemným brodem. Za potokem následuje ještě několik serpentin v pěkné horské scenérii a ve výšce 2264m je chata Schwarzenberghut­te .

Chata je poměrně malá (cca 20 míst) a nemá stálého správce. Obsluha se tu střídá po týdnu, výběr jídel není velký, na záchod se musí do budky vedle chaty, ale celkově působí chata velmi příjemně a útulně. Je využívána jako východisko na populární Hohe Dock, takže i tady je potřeba domluvit si nocleh předem telefonicky.

Za pěkného počasí jsou po ránu krásně nasvícené svahy Hohe Docku a Vorderer Bratschenkopfu . Vrcholová pyramida Grosses Wiesbachhornu vykukuje vpravo za Bratschenkopfem a svým elegantním tvarem zaujme snad každého. Výstup začíná hned za chatou příjemnou cestičkou, která směřuje doprava pod výraznou ukloněnou stěnu Bratschenkopfu, která je ve spodní části tvořena velkými plotnami. Cesta je dobře značena. Ještě před vstupem do stěny je třeba znovu překonat potok vytékající z ledovce Hochgruberkees, který se překračuje už cestou na chatu. Tentokrát už bez lávky, při větším množství vody přijde na řadu brodění ledovou vodou.

Nástup do stěny vede po ukloněně skalní rampě , vstup na rampu může být nepříjemný – při naší návštěvě stékající voda strhávala v nepravidelných intervalech volné kameny přímo na trasu výstupu, pak je lepší držet se víc vpravo na zbytku firnového pole či ledovce (to už je to ale spíš na mačky). Na rampě už je to dobré, tvoří ji velké kompaktní ukloněné plotny, výstup směřuje mírně doleva až ke krátkému strmějšímu výšvihu s ocelovým lanem. Výstup je poměrně exponovaný . Až sem je možné se na plotnách v případě potřeby i jistit lanem, každých cca 20m je jistící oko. Nad výšvihem už žádná jistící oka nejsou a vzhledem k plotnovému charakteru stěny ani žádné jiné možnosti jištění či slanění, takže za špatných podmínek je zde poslední vhodné místo k návratu. Za sucha je ale výstup příjemný, sklon stěny se navíc postupně zmírňuje. V jednom místě se značky rozdvojují, levá cesta vede v kompaktnější ale exponovanější skále, pravá je méně hezká, ale asi jistější (záleží na podmínkách). Brzy se ale cesty zase spojí, takže netřeba dlouho přemýšlet. Stěna je hodně dlouhá, překonává prakticky 900 výškových metrů, v horní části se pak stále více pokládá a místo ploten je tam už klasický chodníček mezi kameny a jemnou sutí. V závěru cesta přetraverzuje stěnu úplně doprava k malému sedýlku, kde se v celé kráse objeví vrcholová pyramida Grosses Wiesbachhornu s okolními ledovci. To je ve výšce cca 3200m a zbývá už jen jeden prudčí skalní výšvih (opět zajištěný lanem) a stojíme na oblém vrcholovém hřebenu Bratschenkopfu, dlouhá stěna mizí pod námi jako obrovská bobová dráha.

Značená cesta pokračuje po hřebeni na Vorderer Bratschenkopf, kdo chce ale na Wiesbachhorn, musí tu odbočit doprava dolů směrem na ledovec. Žádná zřejmá cesta tu nevede, k ustupujícímu ledovci vede hodně strmý nepříjemný sypající se svah (při návratu tu významě pomohl i cepín). Obecně je lepší držet se při sestupu víc vlevo a neztrácet zbytečně výšku, vzhledem k tvaru trhlin na ledovci je stejně lepší přecházet ho obloukem zleva. Samotný přechod ledovce k vrcholové pyramidě Wiesbachhornu je pohodlný, ledovec je přehledný, rovný a jen velmi mírně stoupá. Přesto by navázání na lano mělo být pravidlem i tady.

Po přechodu ledovce zbývá už jen samotná vrcholová pyramida Wiesbachhornu. Jedná se asi o 300 výškových metrů po nevýrazném oblém žebru, za dobrých podmínek je výstup technicky nenáročný. Jen je potřeba vyhledávat správnou cestu a obcházet občasné výšvihy, cesta tu není značena. Za pěkného počasí je z vrcholu krásný rozhled na všechny strany, pěkně je vidět jak Grossglockner, tak i v dáli Grossvenediger. Pěkný je také pohled na přehradu Moserboden a obvyklou výstupovou trasu přes Kindelgrat .

Zpáteční cesta je shodná s výstupovou, překvapit může snad jen výrazně více vody a brodění v odpoledních hodinách v potoce nad chatou nebo na začátku rampy, záleží ale samozřejmě na teplotách.

Parkování:

Bezplatné parkoviště ve Ferleiternu před mýtnicí Grossglockneral­penstrasse

Občerstvení:

Schwarzenberghutte

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

Ferlaitern-Schwarzenberghutte: 3 h
Schwarzenberghutte-Grosses Wiesbachhorn 5h
Grosses Wiesbachhorn-Schwarzenberghutte 4h
Schwarzenberghutte-Ferlaitern 3h

Čísla map:

40 Glocknergruppe

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

srpen 2012

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Cyklotrasy, délka 12.33km
Pěší turistika, délka 5.55km
Pěší turistika, délka 1.64km
Via ferrata, délka 9.61km
Via ferrata, délka 12.79km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK