Logo Cestydoprirody.cz

Via Ferrata | Kristall klettersteig

Velikost písma: A A A Tisk Autor: radek hess
Fotografie
Kristallwand nad jezerem Weißsee
Obtížnost: E
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 9.61km
Nadm. výška:
Nadm. výška:
Parkování:

Autem: po německých dálnicích směr Mnichov – Kufstein – Uttendorf a pak ještě 14 velice vypečených „Kehres“ ke spodní stanici lanovky v Erzingerboden (parkoviště). Nebo po rakouské dálnici A10 sjezd na Zell am See – Uttendorf.

Popis přístupu:

Od stanice lanovky dolní vyrážíme ke stanici horní, která je hned vedle chaty Rudolfshütte nad jezerem Weißsee. Poprvé se nám tu podařilo překonat časový údaj na informačních tabulkách a místo 3,5 hodin tůry jsme na hrázi jezera o hodinu dříve. Překvapením je, že se naše 150m vysoká Kristallwand neodráží na hladině, jak jsem si vysnil cestou vzhůry, neboť celé jezero je upuštěné o dobrých 20m, ale trčí ze suťoviště pokrytého silnou vrstvou sněhu. Obcházíme jezero zleva až k potůčku, přes který má být nataženo lano. Ručkování přes potok se nekoná, anžto je lano smotané, aby ho valící se masy sněhu z okolních prudkých svahů neponičili. Po překonání tekoucích vod svépomocí, míříme ke stěně. Začátek nalézáme u informační cedule.

Popis cesty:

Cvakáme se do lana v chodbičce mezi skalní stěnou a čtyřmetrovou krou sněhu. Prvních dvacet metrů se leze traverzem v mírném převisu po umělých kolíkách. Na začátek tradičně záhul a tak máme z nástupu ruce podobné orangutanům. Další metry se střídají kolmé plotny s občasnými menšími převisy a odpočinkové A/B policové traverzy. Na několika místech je možné ze stěny ustoupit. První možností je po travnatém zajištěném chodníčku doleva od směru výstupu. Dalšími možnostmi pak jsou slaňovací kruhy, které nemůžete minout, a po kterých se po fixech spustíte dolů na břeh jezera. Poslední slanění je před finálními kolmými žebříky a E-čkovým převisem s vysilujícím téměř atletickým krokem (překonáváme tzv. výkmito-kmitem vzad). Nad žebříky je pak další vychytané místečko, kde se přesedá do krátkého traverzu a kolmého 3m výšvihu po uhlazené plotně zajištěné kolíky. No a jste nahoře. Opět srovnáváme čas a zdoláno je za neuvěřitelnou půldruhou hodinu. Odměnou jsou máslové zlaté medaile a výhled na celé jezero.

Topo cesty v němčině ZDE.

Popis sestupu:

Zpáteční cesta je značená mužíky a posléze modrobílou barvou k Rudolfshütte (okružní cesta kolem jezera). Tady polykáme bier a směřujeme zpátky k autu. Těsně pod hrází Grünsee se v potoce koupeme a s křečí v znecitlivěných chodidlech ovšem nádherně osvěžených pokračujem v sestupu.

Vybavení:

Pevná obuv, feratový set, přilba.

Čas přístupu k cestě:

2,5h od auta, asi 20min od chaty Rudolfshütte

Čas výstupu:

1,5 – 2,5h

Čas sestupu:

2h k autu, asi 30min k chatě

Nejlepší období:

léto

Čísla map:
Odkazy:

Fotogalerie ZDE

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:
Další fotografie

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Helouman
před rokem

No téda jeje. To já jsem se hodně dlouho potýkala s křečmi, ale nebylo to tedy takto nějak závažné… Nicméně jsem to vůbec nenechala náhodě a hned jsem si podle jednoho článku běžela pořídit CBD kapsle z těchto stránek – https://www.cibdol.cz/cbd-kapsle a bylo relativně rychle po problému :-) Tak se mějte a výletu zdar

Štěpánka
před 4 lety

Výkmito-kmit vzad neumím, ale použila jsem techniku lufty-fufty a taky to šlo:)

Kačka
před 5 lety

Ahoj, my jsme byli na této ferrate teď v koncem srpna. Na lano pro zdolání potoka jsme nenarazili. Po sněhu u hladiny už v tomto ročním období nebylo ani památky (jen nahoře na ledovci). Ferratu jsme šli 2,5 hodiny, popis souhlasí.

 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Cyklotrasy, délka 12.33km
Pěší turistika, délka 1.64km
Pěší turistika, délka 5.55km
Skialpy, délka 6.12km
Skialpy, délka 9.17km
Via ferrata, délka 1.5km
Via ferrata, délka 1.1km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Muzeum (4.16km)
chaty Alpenverein (5.86km)
Lezecký park "Klettergarten" (6.52km)
Lezecký park "Klettergarten" (6.52km)
Lezecký park "Klettergarten" (6.53km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK