Logo Cestydoprirody.cz

Via Ferrata | Ferrata Königsjodler na Hoher Kopf

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Jan Veselý
Fotografie
© Alex Gremmen
Obtížnost: D
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 12.79km
Nadm. výška:
Nadm. výška:
Parkování:

Ze Salzburku po A 10 směrem na Villach až do Bischofshofenu. Tam odbočit na západ a po B 164 na Dienter Sattel. Zde po ca. 1 km zaparkovat vpravo na parkovišti chaty Erichhütte.

Popis přístupu:

Z parkoviště vystoupáte po lesní cestě k chatě. Od chaty pokračujete stoupáním po cestě 432 asi 600 metrů k rozcestníku. Zde odbočíte doleva a po necelých 2 km stoupání serpentinama se dostanete k nástupu. Cestou je ještě jedna odbočka doprava na ferratu na Granlspitz. Vy zde odbočte opět doleva.

Popis cesty:

V první části je nejtěžší D-čkový úsek hned po nastoupení do zajištěné cety. Pak se pokračuje výstupy i sestupy obtížnosti B a C a přes dvě soutěsky Via-Mala (C/D) a "Jungfrausprung“ © až na .Teufelturm. Poté se jde prudce dolů (nejprve C, potom C/D) na pět metrů dlouhý trojlanový most „Kranabetter-Steg“ (B/C) přes Teufelschlucht. Po zajištěném traverzu následuje krátký nezajištěný úsek (1-)a po něm opět stoupání po zajištěném hřebenu s obtížností C a B/C. Pak se již začne sestupovat do Sallerrissu (C/D). Kdo nechce úplně sestoupat do této hluboké štěrbiny, může použít Flying Fox a tak dorazit na protilehlou stranu. POZOR: Na Flying Foxu nemusí být kladka a tak můžete přejet po karabinách a nebo si přinesete vlastní. Po té se jde příkře (nejprve B, potom C) na 2 522 m vysoký Teufelshoernl.. Přes lehký Bruecknergrat (B/C až C/D) se stálým nahoru a dolu dosáhne Dientner Schneid (C/D). Následuje rovněž lehká Bosch-Promenade ( většinou B). Krátkým sestupem se dosáhne zubu. Zde je možné v případě nouze utéci z hřebenu doprava dolů na sestupovou trasu do Birkaru.

Ve druhé části se jde přes Schrofenruecken ( nejprve A/B, potom 1-) k patě Kematsteinu. Následuje dlouhý a náročný výstup „Franzl´s Fan­tastica“ ( nejprve D, potom C/D), ketrý vede na 2 772 m vysoký Kematstein. Odtud po „Brandner Abfahrt“ (nejprve B/C, potom C) se jde dolů do štěrbiny. Po překonání traverzu se stoupá příkře nahoru (D) na Franz-Eduard-Matras-Kopf. Po něm následuje ještě pár zajímavých míst s maximální obtížností C. Přes hřbet (A/B) přerušený krátkou plotnou (C/D) se dosáhne jižního vrcholu Hohen Kopf.

Ti, kteří nechtějí hned začít sestupovat, zamíří na občerstvení na Hochkönig do chaty Matrashaus.

Tato cesta je pro začátečníky absolutně nevhodná. Nejtěžší úseky mají sice „pouze“ obtížnost D, ale vzhledem ke své délce a převýšení patří k tomu nejnáročnějšímu co je možné nalézt ve východních Alpách.

Popis sestupu:

Z vrcholu Hohen Kopf se vydáte směrem k Hochkönigu a v Birkarscharte odbočíte doprava dolů do Birkaru a po cestě 432 a 433 sestoupíte až k chatě Birkarhaus v sedle Dientner Sattel. Odtud 700m po silnici k parkovišti.

Sestup přes Birgkar je při pokrývce sněhem nebezpečný. Můžete v případě nutnosti sestoupit přes Hochkönig a odtud normálkou přes chatu Mitterfeldalm na chatu Arthurhaus. Odtud pak autobusem a nebo autem spět do Dientner Sattel, což je podstatně delší, ale bezpečnější cesta.

Vybavení:

Kompletní vybavení na zajištěné cesty, RUKAVICE a případně kladku na Flying Fox. Doporučujeme vzít s sebou dodatečné krátké lano na dodatečné zajištění, když někoho přepadne strach :-). V případě, že v sestupové trase přes Birkar může ležet sníh, tak si můžete vzít mačky.

Čas přístupu k cestě:

2 hodiny

Čas výstupu:

5,5 hodiny

Čas sestupu:

3,5 hodiny

Nejlepší období:

léto

Čísla map:

Alpenverein mapa č. 10/2 Freitag & Berndt WK 103

Odkazy:

Článek a VIDEO naleznete ZDE

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Cyklotrasy, délka 12.33km
Pěší turistika, délka 1.13km
Pěší turistika, délka 9km
Skialpy, délka 10.12km
Skialpy, délka 6.12km
Via ferrata, délka 1.5km
Via ferrata, délka 1.1km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (1.49km)
chaty Alpenverein (2.89km)
chaty Alpenverein (4.04km)
Lyžařská střediska (4.50km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK