Logo Cestydoprirody.cz

Skialpy, snowboard, sněžnice | Pohoří Rax - na Heukuppe 2007 mnm ze sedla Preiner Gscheid

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Csaba Szépfalusi
Fotografie
Heukuppe-Karlgraben: výstup kompletně zavátou cestou "Schlangenweg", Autor: Csaba Szépfalusi, Quelle: www.bergundkarte.at
Obtížnost: 3 - těžká
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 8.27km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Parkování:

Parkování: Parkoviště na Preiner Gscheid

Příjezd A2, potom S6 k výjezdu Gloggnitz, B27 přes Gloggnitz do Reichenau an der Rax, u kruhového objezdu do Edlach a Prein an der Rax, potom horská trasa na Preiner Gscheid, parkoviště.

Popis cesty:

Zcela standardní lyžařská túra na Rax, často vyhledávaná a proto většinou s dobrou stopou. V zářezu Karlgraben je to částečně jako na sjezdovce. Vysoce položený výchozí bod garantuje ve vysoké zimě i v předjaří jistotu sněhu. Rozmanitá trasa, na začátku po dřívější sjezdovce, potom působivým kotlem a skrz příkrý Karlgraben, a na konec přes příjemný hřeben na Heukuppe, kde se otvírá fantastické panorama od Neusiedler See až k Dachsteinu! Ačkoliv je túra velice oblíbená, je často podceňovaná z hlediska lavinového nebezpečí v celém Siebenbrunnenkessel a především s ohledem na často strašné počasí (mlha, chlad a bouře) na vrcholových plochách. Také Karl-Ludwig-Haus je bohužel v zimě jen zcela zřídka otevřen, což situaci ještě zhoršuje. Opatrně při mlze v oblasti silně zavátého Schneegrabenu.

Popis cesty Výstup: Od Preiner Gscheid nahoru po dřívější sjezdové trati k Gflötzhütte ( lesní silnice se křižuje vícekrát, většinou stopa od sněžných vozidel, a jezdí tu také sáně od Waxriegelhausu). Pak doprava k plochám horských pastvin k Siebenbrunnen­kessel ( vpravo odbočka k blízkému Waxriegelhausu). V zadním kotli skrz markantní Karlgraben nebo lépe doprava od něj v oblasti Schlangenweg nahoru. Na 1700 m doleva vystoupit ze žlabu ven k velkému řetězu a podél něj přes často odfoukaný hřeben (v tom případě pěšky) k blízkému Karl-Ludwig-Hausu, 1804 m. 2 ¼ hod. Dále přes rovnou plochu a na západ rovnoměrným stoupáním po na této straně hodně zavátým Schneegrabenem do nehlubokého sedla, 1940 m, ukazatel, zavátá dolina. Nyní po rovině na severozápad (často vzhledem k bouřkám méně sněhu), přes plochý hřeben k vrcholu s kamenným pomníkem, který nabízí ochranu před větrem. ½ hod.

Varianta výstupu: Výstup z Karlgrabenu skrz tzv. Törl, 1765 m ( mezera mezi Karl-Ludwig-Haus a Predigtstuhl) je příkřejší a kvůli lavinám není bezpečný.

Sjezd: Ještě před ukazatelem, 1940 m, doleva na širokou plochu Schneegrabenu, pěknou jízdou na východ. Pozor při difusní viditelnosti: nevydat se příliš doprava do oblasti mohutných sněhových převisů! Ve spodní části Schneegrabenu doprava opět vedle zaváté úžlabiny téměř přesně ke Karl-Ludwig-hausu. Potom podél řetězů, potom doleva k nájezdu do Karlgrabenu a jím (nebo sjezdem levým vedlejším žlabem) do Siebenbrunnekessel a po sjezdovce zpět ke startu.

Varianta sjezdu: Po sjezdu doleva od Schneegraben na 1800 m přesně na sever a skrz tzv. Blutrinne do horního Bärengrabenu, 1700 m, a protisvahem do Törlu. Odtud přímý nájezd ( pozor, občas ohrožení lavinami, z počátku se držet vpravo pod skalami) do Karlgrabenu. Také sjezd přímo v Schneegrabenu pod Wechtenkrone může být zážitkem! Je také možný sjezd v oblasti cesty výstupu ke Karl-Ludwid-Haus.

Orientace: Silně ztížená při mlze a bouřce v horním Karlgrabenu. Především je kompletně nevypočitatelná situace s návějemi v Schneegrabenu, je lepší se mu proto vyhnout.

Laviny: Celý Siebenbrunnenkessel je jimi ohrožen a musí být proto kriticky posouzen. Sjezd v levé vedlejší úžlabině Karlgrabenu je kvůli návějím rizikovější než samotný Karlgraben.

Čas výstupu:

2:45 h

Vrchol, orientační bod:

Heukuppe 2007 mnm

Stupeň ohrožení lavinami:

2 – střední

Nejlepší období:

zima

Orientace výstupu:

SV

Orientace sjezdu:

SV

Sněžnice:

Ano

Snowboard:

Ne

Čísla map:

Mapy: ÖK 25 Schneeberg und Rax, ÖK 50 UTM 4212 (BMN 104)

Literatura: Csaba Szépfalusi, Karel Kriz: Skitouren Wiener Hausberge. Horn: Verlag Berger, Edition berg&karte 2011. www.bergundkarte.at

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2013

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (2.84km)
chaty Alpenverein (3.13km)
chaty Alpenverein (3.26km)
Lezecký park "Klettergarten" (3.40km)
Lezecký park "Klettergarten" (3.40km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK