Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Wildes Mannle - Breslauer Hütte, pohodová třítisícovka

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Juraj Nagy
Fotografie
Vrcholová soška na Wildes Mannle, v pozadi nad ni Breslauer Hütte a cesta ve svahu směrem k ní
Obtížnost: střední
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ano
Délka trasy: 6.58km
Popis trasy:

Wildes Mannle je třítisícovka, která má v Ötztalském údolí výsostné postavení – je dobře přístupná, výstup je krátký a cesta poskytuje zblízka vše, co mohou oči v těchto horách vidět: na jedné straně panorama hlavního hřebene Ötztalských Alp a bočního hřebene s Talleitspitze, Kreuzspitze a Saykogel, na druhou stranu nejvyšší vrchol Ötztalských Alp a druhý nejvyšší Rakouska – Wildspitze jako na dlani. Dále můžeme pozorovat ledovec Rofenkarferner z bezprostřední blízkosti, na vlastní nohy zkusit „bývalou“ morénu tohoto ledovce. A v neposlední řadě taky výstup po travnatém svahu, po kamenech, po skalnatém hřebeni i řetězí zabezpečený sestup do žlebu po skále. A vše se dá završit občerstvením v horské chatě.

Z uvedených důvodů je to poněkud „módní“ vrchol, navštěvuje je hodně lidí (bohužel, mnohdy i takových, co nemají ani ponětí o pohybu v podobném terénu), hlavně přes prázdniny v Německu a Rakousku. Když však vyrazíme hned ráno, lidí bude ještě málo a budeme si moci vychutnat, co nám cesta nabízí.

Z Ventu můžeme využít lanovku a vyvést se na Stableinalm (2356 m n. m.). Kdo má chuť, může tuto část vyšlapat za 40–50 min od hlavní silnice po značené stezce vedoucí svahem pod lanovkou. Od almu vede značka směrem k Breslauer Hütte ještě kousek po vozové cestě, ale po první zatáčce se změní na širokou cestu. Za 25–30 min. odbočíme vpravo na užší, ale zřetelný chodník směrem k Wildes Mannle. Traverzem a serpentinami zpočátku v travnatém svahu, později v čím dál skalnatějším terénu stoupáme stále výš. Po cestě míjíme dvě nenápadné rozbočky s málo používanými stezkami: nejdříve cestu od Tiefenbachferneru k Breslauerhütte a poté odbočku k Rofenkarferneru bez výstupu na vrchol. Pojedeme stále směrem nahoru, až dojdeme k počátku hřebínku, na který se dostaneme serpentinami. Pokračujeme po hřebeni až na vrchol Wildes Mannle (3019 m n. m.) s vrcholovým křížem. Kousek od vrcholu se ve skalách schovává hezká soška Panny Marie (viz hlavní foto). Cesta od vrchní stanice lanovky sem trvá asi 1:45 – 2:00 hod.

V případě dobrého počasí máme z vrcholu výhled na opravdu úchvatné panoráma hor – na Sever masív Wildspitze, na Jih hlavní hřeben, masív Kreuzspitze, na Východ masív Ramolkogelů a Nederkogelu. Dále pokračujeme po hřebeni, až kým nedojdeme k sedlu, kde cesta odbočuje vlevo do úzkého žlebu, který zdoláme slezením po skalách pomocí řetězů. Krátkým traverzem se dostaneme na boční morénu ledovce Rofenkarferner a po ní sestupujeme kolem ledovcového jezera a pod koncem Rofenkarferneru. V průběhu celého sestupu máme zblízka výhled na ledovec a jeho „odtrh“ a samozřejmě na Wildspitze.

Po sestupu z boční morény se prakticky po vrstevnici za cca. 1:30 hod od vrcholu došlapeme až k chatě Breslauerhütte (2844 m n. m.), která – kromě občerstvení četných návštěvníků z Ventu – slouží jako základna pro výšlap na Wildspitze a další blízké vrcholy a ledovcové túry. Od chaty je podobně krásný výhled jako z Wildes Mannle.

Z chaty se k lanovce vrátíme za 1–1:30 hodiny po široké pěšině ve svahu, s jedním výraznějším sestupem několika serpentinami k potoku vytékajícím z Rofenkarferneru. Do Ventu se můžeme vrátit buď lanovkou, nebo za dalších cca 30 min pěšky po svahu pod lanovkou.

Alternativní možnost sestupové cesty je na odbočce v klesání od chaty k potoku odbočit vpravo a po četných serpentinách sestoupit dolu k Rofenhofu (od chaty za 1:30 hod, 2014 m n. m.), usedlosti nad kaňonem říčky Venter Ache a odsud po visutém mostu Hangebrücke a příjemné pěšině více-méně po rovině do Ventu (30–40 min). Tato sestupová cesta je rozhodně hezčí, zajímavější, chodí po ní mnohem míň lidí než po „hlavní magistrále“, její nevýhodou je pouze dost prudký sestup k Rofenhöfu.

Popisovaná cesta je velice vhodná na rozchození i na „nabuzení se“ na atmosféru vysokých hor. Kromě krátkého úseku lezení pomocí řetězů nejsou po ní žádné těžkosti a zvládne jej každý průměrně trénovaný turista, včetně dětí znalé pohybu v horách.

Turisté s dobrou kondicí mohou výstup na Wildes Mannle od Breslauer Hütte prodloužit o pokračováni cesty směrem k Vernagthütte (cca 2 hod, lehká cesta, 2755 m n. m.) a sestup do údolí a návrat do Ventu pres Rofenhöf (cca 2:30–2:45 hod). Z Vernagthütte lze ještě dál pokračovat na Hochjochhospitz (2 hod, lehká cesta, 2412 m n. m.) a odtud se vrátit údolím Vernagtbachtal do Ventu (cca 1:30 hod, lehka cesta).

Další zajímavé zpestření popisovaného výletu je vystupit z Breslauerhütte po značené cestě na další třítisícovku, Urkondholm (1 hod, střední až ťežká cesta po skalách, 3140 m n. m.)

Parkování:

Vent, placené parkoviště pod lanovkou a na začátku vesnice, malé neplacené za placeným pod lanovkou – bývá ráno rychle obsazeno

Občerstvení:

Stablein Alm, Breslauer Hütte

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

Stableinalm – Wildes Mannle – Breslauer Hütte – Stableinalm 4:30 – 5 hod Vent – Stableinalm 40–45 min, opačním směrem cca. 30 min V případě použití alternativní sestupové cesty od Breslauer Hütte ce celkový čas shodný jako u původní cesty doplněné o sestup pěšky od Stablein Alm do Ventu

Čísla map:

AlpenVerein 30/1 Ötztaler Alpen, Gurgl (Weg) nebo 30/6 Ötztaler Alpen, Wildspitze (Weg),

Kompass WK 43 Ötztaler Alpen nebo WK 042 Inneres Ötztal-Gurgler Tal-Venter Tal-Pitztal

Kompass WK 042 Inneres Ötztal und Pitztal – Gurgler Tal – Venter Tal

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 13.44km
Skialpy, délka 15.69km
Via ferrata, délka 2.52km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK