Logo Cestydoprirody.cz

Via Ferrata | Via ferrata Flimspitze (2929 m n. m.)

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Nagy
Fotografie
Nejtěžší úsek ferraty, krátký komín obtížnosti B/C; foto: Ingrid Nagyová
Obtížnost: B/C
Zajímavost: Interest: 3/5
Pro děti: ano
Délka trasy: 2.52km

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Parkování:

Přístup k ferratě začíná v sedle Äußeres Viderjoch ve výšce ¨2737 m n. m. Do sedla vedou lanovky buď z Ischglu v Paznauntalu v Rakousku (parkoviště je přímo u lanovky, nutno použít lanovky Silvrettabahn/Fim­babahn a Flimjochbahn, tyto lanovky jsou pro hosty ubytované v Panzauntalu s kartou Silvretta card zdarma – stav srpen 2013) nebo ze Samnaunu ve Švýcarsku (parkoviště také přímo u lanovky, nutno použít lanovky Twinliner, Alptridasattelbahn a Flimsattelbahn).

Popis přístupu:

Přístup je po značené stezce, místy se však cesta ztrácí a je nutné přelézat kameny a hledat značku. Přístup trvá cca 15–20 minut, překonané převýšení je cca 70 výškových metrů.

Popis cesty:

Trasa je zajištěna pouze lanem. Jedná se o jednoduchou ferratu vhodnou i pro začátečníky. Trasa začíná krátkým výstupem po pevné skále na hřebínek. Poté následuje cesta kousek pod hřebínkem, později trasa hřeben překračuje a pokračuje z druhé strany. Jedná se o úseky obtížnosti maximálně B, je potřeba pevnou obuv, za sucha je jinak trasa poměrně jednoduchá.

Dále následuje oddychové místo bez lana a dále nejobtížnější místo trasy – krátký komín obtížnosti B/C. V komínu je však velké množství dobrých stupů i chytů, nepříjemnou může být pouze drobná suť shazovaná lezci před vámi. Po výstupu komínem následuje závěrečný snadný přechod hřebenem a ocitneme se na vrcholu.

Jedná se o poměrně málo frekventovanou ferratu vhodnou jako seznámení s ferratami. Vybavení lze zapůjčit v Galtüru v Paznauntalu v Rakousku v Intersportu Wolfart za 15 euro (další den za 12 eur, stav srpen 2013).

Upozornění: Trasa zaznačená v mapě je pouze přibližná, na turistické mapě Googlu ani na satelitní mapě není podstatná část cesty viditelná.

Popis sestupu:

Za cca 30 minut se dostaneme po hřebeni po stezce do sedla Flimjoch (2757 m n. m.), po cestě na několika místech musíme překonat několik míst s použitím rukou, nejedná se však o nic náročného. Ze sedla se za další hodinu dostaneme buď k lanovce Alptridasattelbahn do Švýcarska nebo na Äußeres Viderjoch. Pokud zvolíme cestu na Äußeres Viderjoch, musíme nejprve sejít cca 200 výškových metrů, poté následuje cesta mezi velkými balvany, které je často potřeba přelézat. Na konci opět nabereme cca 200 výškových metrů serpentinami ve strmém svahu, kudy vede turistická stezka zároveň se stezkou pro horská kola. Je potřeba dávat si zde pozor, protože se proti nám může zpoza některé zatáčky vyřítit cyklista při sjezdu ve velké rychlosti.

Vybavení:

ferratový set, přilba, sedák; zkušení mohou ferratu přelézt i zcela bez vybavení, to však nedoporučuji

Čas přístupu k cestě:

15–20 minut

Čas výstupu:

30–50 minut dle zkušeností a množství zastávek

Čas sestupu:

cca 1,5 hod. na obě strany

Nejlepší období:

léto

Čísla map:

Kompass 41 Silvretta, Verwallgruppe

mapa, kterou lze zdarma obdržet v informačních centrech v Paznauntalu pod názvem Silvretta, Samnaun, Verwall (prakticky totožná s mapou Kompassu), k mapě dostanete zdarma i průvodce po Paznauntalu (stav srpen 2013)

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

srpen 2013

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Milan
před 11 lety

Přesně tak to je:) Šel jsem to s šestiletým klukem, dalo se to dobře, jen v tom komínu to pro něj bylo složitější, protože chyty nebyly tak hustě u sebe, navíc se tam sype hlína s drobnými kamínky a jisticí lano je pro něj vysoko nad hlavou. Doporučoval bych spíše sestup na Idealp (v případě ubytování v Rakousku) než návrat na Viderjoch.

 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Vrchol (0.80km)
Vrchol (1.64km)
Lyžařská střediska (2.47km)
Lyžařská střediska (3.33km)
Vrchol (3.87km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK