Logo Cestydoprirody.cz

Skialpy, snowboard, sněžnice | Ötztaler Wildspitze (3768 m) přes jižní svah z Ventu

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Mario Zott, Quelle: www.alpenvereinaktiv.com
Fotografie
Vrchol Wildspitze, Autor: Mario Zott, Zdroj: www.alpenvereinaktiv.com
Obtížnost: 4 - velmi těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 16.83km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Parkování:

Příjezd:

Po inntalerské dálnici A12 až ke sjezdu Ötztal a dále po ötztalerské Bundesstrasse B186 až do Zwieselsteinu. Odtud je to ještě ca 13 km do Ventu.

Parkování:

Přímo u dvousedačkové lanovky se nachází – alespoň v sezóně – placené parkoviště. Odbočka ve středu obce k údolní stanici je lehce přehlédnutelná. Alternativou je bezplatné parkoviště na západním konci obce pod hotely.

Popis cesty:

Tip autora:

Tato trasa se hodně využívá a to nejen v časném jaru. Zimní prostor (Winterraum) chaty Breslauerhütte poskytuje dobře dostatek místa pro 20 osob, a chata je velmi pěkná.

Túra:

Náročná, dlouhá vysokohorská lyžařská túra s optimálním sjezdem strmé stěny z nejvyšší hory severního Tyrolska.

Wildspitze patří mezi nejvíce navštěvované hory Rakouska a to jak v létě, tak v zimě. Tato ne zrovna běžná lyžařská túra nás přivede normální cestou od jihu přes Mitterkarjoch na vrchol. Sjezd příčně jižním svahem mezi vrcholem Wildspitze a Ötztaler Urkundu přímo dolů do Mitterkaru je lyžařským dobrodružstvím extra třídy. Kvůli strmosti v horní části od 45° do 50° se doporučuje jen zkušeným lyžařským alpinistům.

Popis cesty:

Začneme na lyžařské sjezdovce přímo u dvousedadlového vleku, podél něho se dostaneme až k Stableinalm do cca 2 400 m. Potom ještě krátký strmý stupeň vedle lyžařského vleku, dále vlevo po modré sjezdovce č.2 pokračovat do Rofenkaru pod Breslauer Hütte. Strmý svah k Breslauer Hütte je nejlepší obejít přímo pod lanovkou pro materiál. Tato lanovka se také výborně hodí jako orientační pomůcka, když je mlha. Od chaty ve směru na severozápad se snadno stoupá do Mitterkaru až k ledovci Mitterkarferner. Úplně na konci je třeba se držet vpravo a pokračovat příkrým žlabem – v nejhornější části je na skále jištění lanem – nahoru do Mitterkarjochu. Dále se nevydejtý přímo na Grat, nýbrž přes Taschachferner trochu dolu na téměř vždy dobrou stopu normální cesty z Mitteljochu. Ve velkorysé levé zatáčce obejdeme velkou oblast s trhlinami a po dalším rovném úseku se dostaneme k místu pro uschování lyží u jihozápadního hřebenu.

Kombinovaný terén u začátku vrcholu překonáme nejlépe s mačkami. Těsně pod vrcholovým křížem je krátké místo obtížnosti UIAA II. Alternativou pro výstup je při dobrých sněhových podmínkách cesta přes hřeben ze severního vrcholu. U této varianty je možné vzít s sebou lyže dokonce až na vrchol a potom sjet severozápadní stěnou.

Sjezd přes jižní svah nabízí více nástupních míst. Přímý jižní kuloár je nejnáročnější (na přibližně 20 metrech je sklon 60°a většinou velmi zavátý) . Cca 150 m vpravo (jihozápadně) od ní existuje jednodušší možnost. U této varianty se přejede cca 100 m pod přímým vjezdem zprava do jižního kuloáru, a tím se obejde příkrá oblast a také sněhový převis. Poté přímo dolů po svahu, který se pomalu stává plošším a přímo do Mitterkaru. Odtud stoupající cestou kolem Breslauer Hütte zpět do lyžařské oblasti Ventu. Můžete se zastavit v příjemné chatě Stableinalm, ovšem trochu naplněné turisty.

Kdo nehledá dobrodružství na strmých stěnách nebo když podmínky nedovolují sjíždění jižního svahu, musí se vrátit zpět po výstupové cestě – uu této varianty by se mělo počítat navíc s půl hodinou. Kdo je na cestě veřejným dopravním prostředkem, je pro něj možnou alternativou dokonce nádherný sjezd přes Taschachferner až do Mittelbergu/ Mandarfenu.

Čas výstupu:

6 h

Vrchol, orientační bod:

vrchol Wildspitze 3768 m

Náročnost sjezdu:

Extrémně strmý sjezd přes jižní svah by měl být podniknut pouze při bezpečných podmínkách a to jen velmi dobrými lyžaři. Některé pasáže jsou strmé 45°až 50° a na některých místech hrozí nebezpečí zřícení.

Stupeň ohrožení lavinami:

3 – vysoké

Nejlepší období:

jaro

Orientace výstupu:

JZ

Orientace sjezdu:

J

Sněžnice:

Ne

Snowboard:

Ne

Čísla map:

Mapa Alpenverein č. 30/6 Ötztaler Alpen, Wildspitze

Odkazy:
Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Vrchol (0.14km)
Vrchol (0.33km)
Vrchol (0.96km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK