Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Saarbrücker Hütte (2538 m n. m.) - nejvýše položená chata v oblasti Silvretta

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Juraj Nagy
Obtížnost: lehká
Zajímavost: Interest: 4/5
Pro děti: ano
Délka trasy: 9.72km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Tuto jednoduchou túru začínáme u jezera Vermuntstausee. Auto můžeme zaparkovat na „přírodním“ parkovišti na protilehlém břehu (od placené horské silnice Silvretta Hochalpenstrasse), kde se nachází i turistická rozbočka. Od jezera je už možné zahlédnout cílovou chatu. Od rozbočky se vybereme po široké štěrkové cestě ve směru do svahu, pryč od jezera. Zpočátku nabereme výšku a poté již mírněji ve svahu nad údolím.

Za půl hodiny se dostaneme nejdřív na značenou zkratku k cestě na sedlo Hochmadererjoch a za krátkou chvíli i k „oficiální“ rozbočce naše cesty se stezkami k sedlu a k Bielerhöhe (k Silvrettas­tausee). My pokračujeme dále po cestě směrem do hor. Chata je už dobře viditelná a je velice příjemné sledovat, jak se každým absolvovaným kouskem cesty zřetelně přibližuje. Tuto část cesty nám budou zpříjemňovat krávy pasoucí se v bezprostředním okolí. Pozornému oku určitě neujde, že v toto roztroušené stádo hýří neskutečným množstvím barev krav – já jsem alespoň nikde jinde v rakouských Alpách tolik různých zabarvení a odstínů ještě neviděl.

Za necelou hodinu od rozbočky dojdeme ke kamennému domku nedaleko cesty na malé náhorní plošině. A po dalších 15-ti minutách se zleva připojí stezka z Bielerhöhe. Ještě chvíli jdeme po cestě a potom nás značka zavede na stezku zkracující serpentiny štěrkové cesty. Po této stezce dojdeme po svahu a později i mezi většími kameny až na chatu, ležící ve výši 2538 metrů nad mořem.

Turistická značka udává pro výstup od jezera k chatě 2:30 hod, ale já to stihl opravdu pohodlnou chůzi s mnoha přestávkami na fotografování a „kochání se“ za dvě hodiny.

Tato chata se nachází nad hezkým ledovcovým kotlem pod horami Gross Litzner (3109 m. n. m.) a Gross Seehorn (3122 m n. m.). Bohužel, ledovec za poslední roky dost ustoupil (jako na i mnoha jiných místech) a místy z něj zbylo jenom suťové pole se zbytky firnu. Z chaty je taky hezky výhled na Vermuntstausee a na část pohoří Vewall.

Hned po vstupu do chaty se zaradují zkušení turisté s ledovcovým nebo ferratovým vybavením – na stěnách najdou popisy ledovcových výstupových cest na uvedené dva vrcholy včetně zakreslení trasy na velké fotce i popis a schéma klettersteigu na Kleinlitzner.

Po odpočinku a občerstvení se vydáme stejnou trasou dolů. Překvapivě zjistíme, že značka nás zavede na shora dobře viditelnou stezku, která mnohem víc zkrátí serpentiny štěrkové cesty, takže se na ní vrátíme až na náhorní plošině s kamenným domem, kus za rozbočkou na Bielerhöhe. Tato stezka je však o něco náročnější a požaduje pevnější boty nebo větší jistotu kroku po kamenech a v suti.

Cesta dolů s využitím uvedené delší zkratky trvá 1:30 –1:40 hod.

Tip: Pro ty, kteří cestují veřejnou dopravou je možné se k Vermuntsee dostat autobusovou linkou z údolí Montafon k Bielerhöhe nebo na konečnou stanici autobusu z Paznauntalu na Bielerhöhe a odtud pěšky přes Madlenerhaus buď na první popisovanou rozbočku s uvedenou trasou nebo těžší stezkou až k rozbočce pod Saarbrückerhütte. Tato možnost je vhodná pro ty, kteří bydlí v Paznauntale a tudíž k ubytování obdrželi zdarma Silvrettacard (v roce 2013), se kterou mohou použít autobus na Bielerhöhe zdarma. Tato karta umožňuje zdarma používat i Silvretta Hochalpenstrasse autem nebo motocyklem.

Parkování:

U Vermuntstausee

Občerstvení:

Saarbrücker Hütte

S kočárkem:

nevím

Celkový čas:

3:30 – 4:30 hod podle kondice

Čísla map:

Mapa Alpenverein č. 26 Silvrettagruppe

Kompass Wanderkarte 41: Silvretta – Verwallgruppe, 1:50 000

Mapa (Kompass 1:50 000) přidaná k průvodci „Hiking Guide Silvretta, Samnaun, Verwall Hiking Arena“ – k dostání zdarma (většinou na vyžádání) v každém informačním středisku v Paznauntale (See, Kappl, Ischgl, Galtür) – je to stejná mapa jako předchozí, ale pokrývá navíc i oblast Samnaungruppe.

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

srpen 2013

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 5.07km
Pěší turistika, délka 14.37km
Via ferrata, délka 4.72km
Via ferrata, délka 2.52km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (0.01km)
Vrchol (0.82km)
chaty Alpenverein (1.82km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK