Logo Cestydoprirody.cz

Skialpy, snowboard, sněžnice | Hoher Riffler, Verwall (3 168 m) od městečka Flirsch

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Mario Zott, Zdroj: www.alpenvereinaktiv.com
Fotografie
Autor:Mario Zott, Zdroj: www.alpenvereinaktiv.com, výstup na Hoher Riffler
Obtížnost: 3 - těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 7.56km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Parkování:

Příjezd: Od Inntalu nebo Reihntalu do Flirsche na jihovýchodní straně Arlbergpassu. Přímo po rychlostní silnici – sjezd (Flirsch) směr Flirschdorf (cca 0,5 km). Hned na začátku obce doleva přes potok k nádraží. Před nádražím však okamžitě zase doleva a malou asfaltovou postranní silnicí podjet železniční trať.

Parkování: Několik málo bezplatných parkovacích možností na kraji silnice.

Popis cesty:

Velmi náročná a extrémně dlouhá lyžařská trasa na nejvyšší vrchol Verwallu. Jen pro zkušené alpinistické lyžaře!

Velmi dlouhá a velmi obtížná lyžařská trasa na nejvyšší vrchol Verwallu. Samota je téměř garantovaná a skialpinisty čeká grandiózní lezecké finále na vrcholovém hřebenu, které nelze v žádném případě podcenit. Na nejvyšším bodě nás očekávají nádherné výhledy do Lechtalerských Alp a do Samnaungruppe. Na západě sahá panorama až k Albergu a dále za něj.

Popis cesty Výchozí bod pro lyžařskou túru na Hohen Riffler je Flirsch am Arlberg. Z parkoviště, když je dobrá sněhová situace, lesní cestou až k první pravé zatáčce. Zde nalevo odbočuje letní cesta k Gampernunalpe. Při dostatku sněhu je toto rozhodně rychlejší varianta, jinak jednoduše dále pokračujte po cestě a cca po 2 hodinách se dostanete k Gampernunalpe, odkud se jde nejlépe hned doleva přes potok do volného terénu.Tím se ušetří nadbytečné metry na lesní cestě a obejde se tak výše položená oblast pro krmení divoké zvěře.

Nyní přijde strmý stupeň (cca 300 výškových metrů) k velkému bloku skály Gampernunalpe. Když k němu dojdete, tak ho podle podmínek buď přímo přejděte nebo obejděte vlevo. Nyní následuje 500 metrů strmého svahu, který z lavinově technického hlediska představuje klíčové místo této túry. Toto příkré místo má výrazně přes 35°. Když konečně přijdete na Firscher Ferner, rozprostřou se před vámi jeho bezvadné plochy pro lyžování. Využijete tvaru terénu a obejděte velkým obloukem většinou dobře viditelné trhliny a pokračujete dále až k úschovně lyží na začátku jihovýchodního hřebenu.

Vrcholový hřeben v žádném případě nepodceňujte. Na začátku je příkrý cca 50°-55°, pokračuje sněhovým /firnovým svahem až ke skalní zábraně. Zde přejděte doleva, abyste ji obešli.

Poté následuje několik lehčích metrů po hřebenu až k další strmé skalní pasáži. Tady existují jen dvě možnosti. Buď vyšplhat na hřeben (UIAA III+) nebo se vydat lehce doprava do strmého kuloáru (55°). Jím postupujte cca 10 – 15 metrů k jeho konci a pokračujte bez problému dále k vrcholu.

Náročnost výstupu:

Vybavení Stoupací železa, případně malý cepín pro horský hřeben.

Bezpečnostní pokyny Podle situace s trhlinami a sněhem si vezměte s sebou vybavení pro ledovec. Popsaný vrcholový hřeben vyžaduje bezpodmínečně jistotu při chúzi ve strmém svahu – hrozí nebezpečí zřícení.

Čas výstupu:

6,5 h

Vrchol, orientační bod:

Hoher Riffler 3168 mnm

Náročnost sjezdu:

Sjezd stejnou cestou až k lesní cestě. Cestou se v zimě obvykle jezdí na skůtru a tak je dobře sjízdná. Kousek pod vyústěním letní cesty (1500m) následuje asi 800 m dlouhý, lehce stoupající, úsek, který je třeba vybruslit. Kdo je už příliš unaven, může nandat na 10 minut pásy. Pak už se klesá k výchozímu místu.

Stupeň ohrožení lavinami:

3 – vysoké

Nejlepší období:

jaro

Orientace výstupu:

SV

Orientace sjezdu:

SV

Sněžnice:

Ne

Snowboard:

Ne

Zvláštnosti cesty:

Kombinace skialpů a zimního výstupu pěšky na vrchol

Čísla map:

Alpenverein mapa č.28, Verwallgruppe

Odkazy:

Popis trasy od Maria Zotta v němčině na www.alpenvereinaktiv.com naleznete ZDE

Stránky Markuse Stadlera

Aktuální informace o lavinové situaci naleznete ZDE

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 10.97km
Via ferrata, délka 2.52km
Via ferrata, délka 4.72km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lezecký park "Klettergarten" (1.81km)
Lezecký park "Klettergarten" (1.81km)
Lezecký park "Klettergarten" (1.82km)
Lezecký park "Klettergarten" (1.82km)
chaty Alpenverein (1.92km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK