Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Watzmann

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Petr Schovánek
Fotografie
Obtížnost: střední
Zajímavost:
Pro děti: ne
Délka trasy: 9km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Výstup na nejvyšší horu německé části Berchtesgadenských Alp je oblíbený nejen u Němců, ale i u Čechů, už jen pro svou relativní blízkost. Vzhledem k celkovému převýšení cca 2100m vyžaduje výstup základní fyzickou kondici, ale s výjimkou exponovaného vrcholového hřebínku je technicky nenáročný a může jej absolvovat i méně zkušený turista. Tůru je dobré rozdělit na 2 dny s přespáním na Watzmannhausu, jednodenní výstup je sice možný, ale už hodně fyzicky a časově náročný.

Výstup začíná na parkovišti u Wiembachbrucke v nadmořské výšce cca 650m.n.m. po značené cestě na Watzmannhaus. Cesta je až do cca 1500m.n.m upravená široká šotolinová, ale zpočátku stoupá dost prudce a trochu nezáživně lesem po úbočí. Cestou míjí usedlosti Stubenalm a Mitterkaseralm, kde je možnost se občerstvit a hlavně už jsou zde pěkné rozhledy. U meteostanice končí upravená šotolina a dál pokračuje už jen hlinitý a kamenitý horský chodníček, který v serpentinách překoná zbytek lesa a dál už převažují holé stráně. V závěru před Watzmannhausem pak cesta pěkně vine po strmém úbočí, je ale pořád dost široká a pohodlná. Watzmannhaus stojí ve výšce 1950m.n.m. Cesta sem trvá 3–4 hodiny, záleží na počtu a délce zastávek.

Chata má sice velkou kapacitu, ale přesto bývá hlavně o víkendech plná, je tedy potřeba si nocleh zamluvit telefonicky předem. Nocleh je běžný standard horských chat, takže matrazenlager s 16 lidmi na pokoji, výhodou je, že ráno nezaspíte (okolo šesté vstávají všichni). Výběr jídel v restauraci je dobrý, vlastní vaření je možné jen venku před chatou. Voda v chatě je bez problémů.

Ranní výstup začíná v serpentinách ve svahu masivu Watzmanna, cesta je stále dobře značena. Okolí je trochu jednotvárné – nekonečný kamenitý svah, který vede až na předvrchol Hocheck (2651 m.n.m). Zpestřením je jen strmější skalní práh asi v polovině stoupání na Hocheck, který je zajištěn ocelovými lany, za dobrých podmínek tu ale nejsou potřeba, úsek není těžký. Na vrcholu Hochecku se ráz výstupu výrazně změní, místo jednotvárného stoupání širokým pozvolným svahem přijde ostrý a místy exponovaný hřeben,který je z větší části zajištěný ocelovými lany. Nejedná se o žádnou těžkou ferátu (obtížnost max. B), ale vzhledem k expozici je velmi vhodné použít ferátový set, případný pád by měl fatální následky. V případě špatných podmínek (sníh, led) je třeba další postup zvážit, cesta není jištěna lany v celé délce a výstup by pak mohl být nebezpečný.

Za dobrých podmínek je ale hřebenovka na hlavní vrchol Watzmannu krásný zážitek. Hned po vrcholem Hochecku je bivakovací budka, kde je pohodlné místo pro navlečení do ferátového setu (pozor – budka je určená pouze pro případ nouze, ne pro plánovaný nocleh!) Hned na začátku hřebene se otevřou krásné výhledy do všech stran, působivý je hlavně pohled přímo dolů na jezero Konnigsee, které leží o 2000m níže. Orientace je jednoduchá, většinou vedou lana. Hřeben nejprve poměrně dlouho lehce klesá, na vrcholovou pyramidu pak stoupá strměji, nejprve po velké výrazné plotně, později po rampách v pravé stěně. Hlavní vrchol (2713 m.n.m.) není moc prostorný, takže s piknikem je lepší i s ohledem na poměrnou frekventovanost počkat jinam. Výstup z Watzmannhausu na Hocheck trvá cca 2–3hodiny, u závěrečného hřebínku na hlavní vrchol záleží na počtu lidí, ale je potřeba počítat s hodinou. Zpestřením na vrcholu je hojný výskyt kavčete žlutozobého, turistů se nebojí a j možné je krmit prakticky z ruky.

Tůra má dále v zásadě 2 nejčastěji používané varianty. První je návrat stejnou cestou (to je nezbytné v případě, že jste odložili část nákladu na Watzmannhausu), návrat je bez problémů, jen v případě mlhy je nutné se důsledně držet značek a trefit správně průstup skalním prahem v polovině cesty z Hochecku na Watzmannhaus. Druhá možnost je pokračovat dále po částečně jištěném exponovaném hřebeni na jižní vrchol Watzmannu (2712 m.n.m) a odtud sestoupit přímo do údolí. Tato druhá varianta je elegantnější, krajinově hezčí,ale je časově i fyzicky náročnější.

Parkování:

U Wiembachbrucke je velké placené parkovišťě (v roce 2012 4 Eura). O víkendech ale bývá přes poledne dost zaplněné.

Občerstvení:

Mitterkaseralm, Watzmannhaus

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

Wiembachsbrucke-Watzmannhaus: 3–4 h
Watzmannhaus-Watzmann (hlavní vrchol): 3–4 h
Watzmann-Watzmannhaus: 3 h
Wazmannhaus-Wiembachsbrucke: 3 h

Čísla map:

BY21 Nationalpark Berchtesgaden – Watzmann

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

červenec 2012

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Cyklotrasy, délka 12.33km
Cyklotrasy, délka 28.8km
Pěší turistika, délka 1.13km
Pěší turistika, délka 7.28km
Skialpy, délka 6.12km
Skialpy, délka 10.12km
Via ferrata, délka 1.1km
Via ferrata, délka 1.5km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (2.20km)
chaty Alpenverein (2.77km)
chaty Alpenverein (4.32km)
Lyžařská střediska (4.97km)
chaty Alpenverein (5.83km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK