Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Přechod přes Friesenbergscharte (2912 m n. m.)

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Nagy
Fotografie
Pohled ze sedla Friesenbergscharte (2912 m n. m.) na vrchol Hoher Riffler (3231 m n. m.)
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 8.82km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Od přehrady Schlegeisspeicher (1782 m n. m.) se vydáme po široké stezce směrem na Frisenberghaus. Zpočátku mírně stoupáme v lese, záhy však vyjdeme nad les a naskytnou se nám nádherné výhledy na okolní vrcholy včetně Hoher Riffleru (3231 m n. m.). Dále vystoupáme dobrých sto výškových metrů serpentinami po zřetelné široké stezce, která je místy vyložená kameny.

Cesta zase stoupá mírněji, její charakter se však příliš nemění. Ještě jednou nás čekají seprentiny, tentokrát však s menším převýšením. Poté kolem potoka Lapenkarbach dojdeme pod chatu Friesenberghaus (2498 m n. m.). Musíme vystoupat ještě několik serpentin a po cca 2 hodinách vcelku pohodlné cesty od přehrady se dostaneme k chatě.

Zde máme několik možností, kam se vydat dál. Můžeme se vydat na chatu Olperer Hütte (2389 m n. m.) a odtamtud sestoupat zpátky k přehradě (cesta k Olperer Hütte je popsána zde, cesta zpátky k přehradě zde). Z Olperer Hütte si rovněž můžeme cestu ještě prodloužit na italskou chatu Pfitscher-Joch-Haus (2276 m n. m., cesta by se časem měla také objevit v průvodci na těchto stránkách).

Od chaty se můžeme vydat i na Hoher Riffler (3231 m n. m., pouze pro zkušené turisty, popis zde) či pouze na Petersköpfl (2679 m n. m., cesta je zmíněna u popisu cesty na Hoher Riffler).

My však budeme pokračovat v naší túře a vydáme se po odbočce směrem na Friesenbergscharte. Sestoupáme nejprve několik metrů k překrásnému plesu Frisenbergsee. Po jeho pravém břehu dojdeme za krátkou dobu ke skalnatému svahu, po němž budeme dále vystupovat. Na této úzké pěšince již potkáváme poměrně málo lidí, většina lidí využila některou z jiných túr od chaty.

Vystupujeme strmě, převážně serpentinami a zákruty, místy si musíme pomáhat i rukama. Po vystoupání cca 200 výškových metrů dojdeme na rozcestí, z něhož je možno odbočit k OIperer Hütte či pod Hoher Riffler. Stoupání se na krátkou dobu stává mírnějším, záhy však začínáme stoupat v ještě prudším svahu plném skal a suti.

Po úzké pěšince místy traversujeme prudký svah, místy stoupáme v serpentinách. Na mnoha místech si musíme pomáhat rukama, někde nám pomohou i ocelová lana. Po cca 2 hodinách náročného stoupání od chaty se dostáváme až do sedla Frisenbergscharte (2912 m n. m.). Otevírá se nám výhled na obě strany hřebene – směrem, odkud jsme přišli, vydíme mohutné ledovcové vrcholy kolem Hochfeileru (3509 m n. m.) a Grosser Möseleru (3480 m n. m.). Směrem, kterým směřujeme, se nám naopak naskýtají pohledy na travnaté či skalnaté vrcholy jako Rastkogel (2762 m n. m.) nebo mnohem bližší Hornspitze (2650 m n. m.). Vidíme i Kleiner Kasserer (3093 m n. m., popis cesty zde).

Tip: Ze sedla je údajně možné za cca 1,5 hod. dojít po hřebeni na Hoher Riffler, na internetu je možno najít popisy této cesty (krátký popis německy zde, já osobně jsem ji nezkoušel.

Ze sedla sestupujeme mnohem mírněji, než jak jsme do něj vystoupili. Sestupujeme převážně sutí, místy traversujeme sněhová pole. Postupně se dostáváme do jednoduššího terénu a blížíme se k Tuxer Ferner Hausu (2660 m n. m.), kde je stanice lanovky Gletscherbus. Můžeme si zvolit i cestu klesající ke Spannagelhausu (2531 m n. m.) a dále k další mezistanici lanovky na Sommerbergalmu (2100 m n. m.) či přímo dolů do Hintertuxu (1499 m n. m.).

Upozornění: Trasa je v některých částech zaznačena na mapě pouze přibližně, na mapách Googlu ji nelze všude najít.

Parkování:

Doporučuji zaparkovat v Mayrhofenu (například u stanice lanovky Ahornbahn, kde je velké parkoviště) a odtamtud se poté dovézt autobusem k přehradě Schlegeisspeicher. Z Hintertuxu je možné dovézt se autobusem zpět do Mayrhofenu.

Možnost koupání:

teoreticky Friesenbergsee, voda je však studená a nejsem se jistý, jestli je zde koupání povoleno, raději bych to nezkoušel

Občerstvení:

Dominikushütte a jiné občerstvovací stanice u přehrady Schlegeisspeicher, Friesenberghaus, Tuxer Ferner Haus (stanice lanovky), Spannagel Haus, Sommerbergalm (další mezistanice lanovky), hostince v Hintertuxu

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

cca 5 – 6 hodin

Čísla map:

Mapa Kompass 37 (Zillertaler Alpen, Tuxer Alpen)

Mapa Alpenverein č.35/1 Zillertaler Alpen, West

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

srpen 2010, část cesty opět červenec 2012

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (0.71km)
chaty Alpenverein (1.93km)
Vrchol (2.28km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK