Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Listopadový život v Mrtvých horách

Velikost písma: A A A Tisk Autor: radek hess
Fotografie
Grosser Priel - Totes Gebirge
Obtížnost: střední
Zajímavost: Interest: 3/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 9.08km
Nadm. výška:
Nadm. výška:
Popis trasy:

Zhruba před dvěma měsíci jsem měl tu milou povinnost vybrat nějakou pěknou hřebenovku v dostupných rakouských Alpách. Sítem jich prošla spousta (např. v Ötztal nebo v Zillertal a jejich větší či menší vrcholy), když tu mi volá vzdálený příbuzný Rupert Houmer z Halle, že si jede vyrazit do Mrtvých Hor … a bylo. Dát dohromady partičku lidí byl však větší problém než vybrat samotný cíl. Ale nakonec i to se povedlo, takže v pátek 13. vyrážíme služebním vozem mafie směr Hinterstoder zdolat místní kopeček zvaný Grosser Priel.

Přesun volíme přes Deutschland a po 5,5 hodinách parkujeme na neplaceném parkovišti v těsné blízkosti Hinterstoderu. Než usneme ve stanu vedle řeky Steyer, polykáme dvě lahve bílého svatomartinského.

V sobotu ráno je mlhavo, než však stačíme zabalit věci, začne na nás zvědavě vykukovat první skalka v okolí (Spitzmauer). Vzdálený příbuzný z Halle Rupert parkuje chvíli po zabezpečení vozu, zdravíme se a jdeme napřed, bo tento statný padesátník s naslouchátkem a přízvukem Aldo Rainea má skvělou kondičku. První kroky vedou k jezeru, kde zpracováváme první dojmy hor a fotíme místní kýče. Rupert nás cestou od jezera hvizdem směruje na správnou stezku a jelikož se mu nejvíc zamlouvá kudrnatý blondýn – jal se mu popisovat místní krásy osobně. Při tom nám předvádí umění chůze nazad po pěšině plné pařezů, kořenů a kamení a rozhazování rukou tu vlevo tu vpravo a neupadnout. Ve „střídavém“ tempu (jednou vpředu my – poté neustále Rupert) a po třech hodinách, překonáváme 800m na výšku a stojíme na terase chaty Prielshutzhaus 1420 mnm s „nádherným“, alpským, „chaloupkově útulným“ palandovým winterraumu (a jistě by se našlo víc přívlastků pro tuhle nouzovku). Rupert spolkne naráz půlku lovečáku a vyráží na G. Priel – zkoušíme ho zlomit na zítřek, neboť je už dost pozdě na výstup, ale nedá se, a že prý ho máme po sedmé večer očekávat. Na pěšině si ještě pro jistotu přepočítává na prstech jestli se náhodou nespletl ve výpočtu a mizí za obzorem. My bereme jeden batoh s čajem a sušenkami a vyrážíme se juknout kol Brotfallu (2360mnm) nad soutěsku Klinserschlucht. Po návratu se setkáváme s majitelem pohorek ledabile pohozených před chatou (GTX Salomon vel.42) a od něj zjišťujeme, že přímo v chatě je nově upravený winterraum, ale že se do něj nelze dostat. Posilňujeme se babiččinou „přidej vejce a zalij“ a uměním zlatých českých ručiček (byla zaseklá klika) otevíráme dveře k pohádkovému ubytování s kamínkami a plnou předsíní dřeva a vody. Nastaly hody při trenýrkový teplotě a bezmála tří litrovou konví čajem. Rupert jak řekl, tak přišel, pochválil naše ručičky a přidal se k nám z hodokvasem. Na posteli pro 6 horalů bylo místa pro čtyři ažaž, a tak v teple a v pohodě usínáme.

Ráno se budíme až při rozbřesku – no komu by se taky chtělo vstávat – nijak nespěchaje snídame, balíme a s jasným cílem zhruba po hodince vyrážíme. Rupert pro dnešek volí Spitzmauer (lezl ho ferratou, jak jsme se později ze zápisu dozvěděli). Odchází asi dvacet minut před námi a zatímco mi po zadku sjíždíme zpět k chatě, on už je na cestě k autu, ale to předbíhám. Cesta, kupodivu, vede stejně jako včera opět do kopce. Sníh se drží okolo 1500 mnm a je krásně zmrzlý. Mačky zatím nětreba, ale na planině zvedající se a rozšiřující se v kotel je pro srandu sysluse modrobulbuse nasazujeme. Se sluncem v zádech stoupáme až k samotnému kotli a po jeho levě straně traverzujeme k výstupové cestě. Je zajištěna lanem, které je pro nás bohužel po většinu cesty schované pod sněhem. Výšvih do sedla Brotfallscharte, jež jenom o dvacet metrů níž než samotný vrchol Brotfall, nám zabírá dobrou půlhodinu, při které nás dohání italský pár ve středním věku. V sedle se dooblekáme, neboť na hřebenu slušně fičí. Italské duo jde svižně a než stačíme polknout první doušky čaje, mizí na obzoru. A zatímco Rupert již dobývá vrchol Spitzmauera, nás čeká ještě poslední půlhodina k vrcholovému kříži. Hřeben je nádherný a pohledy z něj díky počasí úchvatné. Jako na dlani tu máme masiv Dachsteinu a další alpské kopečky lákající nás, jen se rozběhnout a… . Vrchol je pokořen za 5 minut 13. Dlouho se nezdržujeme, povinné fotky v páru i solo a honem rychle z vyfoukaného hřebene do závětří sestupové stěny kotle. Ta nám dává zabrat samozřejmě víc než výstup v ní a drsně pociťujeme chybějící fixní lano. Ničím nerušený pohled do zhruba stametrové hloubky pod námi není nijak příjemný. Pro horský čubky však toto jako nektar pro včely jest :) Po sestupu kotlem, ať už po nohách či zadku, docházíme na chatu něco po třetí hodině. Opakuje se včerejší rituál žranice a trenýrkové teploty a snad zmoženi víc jídlem než horou usínáme po desáte. Na pondělní dopoledne plánujeme po vzoru Ruperta Spitzmauer, ale nakonec po přehodnocení situace ohledně nepřízně počasí měníme plány a vystupujeme pouze přístupovkou k feratě na Priel. Toť zkráceně poslední den v nezapomenutelné sestavě a v nezapomenutelných na podzim až moc živých Mrtvých horách.

Parkování:

Hinterstoder, Polster

Možnost koupání:

říčka Steyer nebo jezírko Schiederweiher u Polsteru

Občerstvení:

Prielschutzhaus (duben – říjen; winterraum)

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

Časy odpovídají podzimní náladě hor:
Parkoviště – Prielschutzhaus … 2,5h
Prielschutzhaus – Grosser Priel … 5h
Grosser Priel – Prielschutzhaus … 2,5h
Prielschutzhaus – parkoviště … 1,5h

Čísla map:
Odkazy:
Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Cyklotrasy, délka 10.91km
Cyklotrasy, délka 153.06km
Pěší turistika, délka 25.95km
Pěší turistika, délka 8.42km
Skialpy, délka 15.55km
Via ferrata, délka 1.39km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (0.95km)
chaty Alpenverein (2.78km)
chaty Alpenverein (4.21km)
chaty Alpenverein (4.69km)
chaty Alpenverein (6.15km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK