Logo Cestydoprirody.cz

Via Ferrata | Große Priel 2.515m, (Klettersteig Bert Rinesch)

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Lukas Kovanda
Obtížnost: D
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 18.73km
Nadm. výška:
Nadm. výška:
Parkování:

Grosser Priel (2515) leží v pohoří Totes Gebirge. Výstup začíná ve vesnici Hinterstoder, která je cca 200 km od Českých Budějovic. V Hinterstoderu (605 m.n.m.) lze zaparkovat na parkovišti Johannishof asi 2 km za vesnicí. Zde začíná turistická značka na Grosser Priel a Spitzmauer (2446). Parkujte pouze na parkovišti. Mimo ně policie dává pokuty.

Popis přístupu:

Jde se asi půl hodiny dolinou a pak se začne strmě stoupat pod materiálovou lanovkou k chatě Prielschutzhaus (1420). Cesta neubíhá moc rychle, jde se lesíkem, ve kterém je za pěkného počasí strašné horko. Pozor, pokud prší kameny hodně kloužou. Přibližně po 1:30 přijdete na chatu Prielschutzhaus, kde je možno se ubytovat. "My jsme si ubytování nezamlouvali dopředu pokaždé bylo volno. Dokonce jsme od jednich čechů zjistili, že pokud je chata plná tak vás chatař nechá přespat pod lezeckou stěnou, která je uvnitř chaty. Lezačky doporučuju vzít ssebou. Stěna má cca 4m.

Popis cesty:

Jedná se o nádhernou exponovanou ferratu, za dobrého počasí s výhledy až do údolí. My jsme ferratu šli v létě a cesta byla normálně schůdná nalehko jen s pitím a svačinou. Pití doporučuji vzít víc, nechá se ale nabrat při sestupu na ledových polích. Doporučuji si ráno přivstat, aby jste nemuseli čekat na ferratě. Nástup na ferratu si chce hlídat „My jsme ho přešli a potom jsme se museli celkem obtížně vracet.“ Rozcestník je kousek nad chatou. Nástup na ferratu je značen velkou červenou tečkou na skále. Ferrata vede z druhé strany masivu, než který vidíte po normální výstupové cestě. Cesta je zajištěná klasicky lanem, žebříky jsou v některých místech celkem převislé a přecvakávání je někdy opravdu zajímavé. Traverzy vedou po uklouzané a ošlapané skále, je potřeba dávat pozor. V průvodci píšou čas ferraty 4:00 hodiny, to mohu jenom potvrdit. Přibližně v polovině ferraty je malá jeskyně, kde se nechá přečkat špatné počasí, rozhodně na to nespoléhejte je to opravdu nouzovka. Z ferraty se nedá nikudy utéct musí se dojít až nakonec.

Svou délkou a náročností patří tato ferrata mezi nejnáročnější v Alpách. Svou délkou cca.1300m a namáhavými traverzy je určena pouze trénovaným.

Na jaře bývají v trase výstupu i sestupu nebezpečné zbytky sněhu. Poo dešti bývá, vzhledem ke své orientaci na severovýchod, dlouho mokrá. Nejnáročnější pasáže (D a C/D) jsou v první polovině ferraty.

Popis sestupu:

Z vrcholu se jde po hřebeni přes Brotfallscharte. Cesta je značená. Z hřebenu se sejde kousek po skále a sutí na dno kotle do schůdnějšího terénu. Sestup nám trval okolo 2 hodin, ale šli jsme rychle, scházeli jsme až k autu. Celkem od chaty přes vrchol až k autu cca 10 hodin.

Vybavení:

Sedací úvazek, helma, Ferratovej set. „Pokud se jde ferrata na jaře lano na přejišťování a mačky, ale my jsme šli v červenci tak stim nemam zkušenost.“

Čas přístupu k cestě:

1:00 z chaty

Čas výstupu:

4:00

Čas sestupu:

cca 3:00 k chatě

Nejlepší období:

léto

Čísla map:

Mapa Alpenverein 15/2 Totes Gebirge, Mitte Kompass č.19

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Pavel
před 5 lety

Tohle je nádherná ferrata, která vyžaduje nebojácnost, sílu v pažích a v letních dnech i dostatek pití. Konec ferraty se docela táhne ale výhledy z vrcholku stojí za to. My vyrazili z vesnice k chatě nočním výstupem cca 3h, přespali ve spacáku na zemi vedle chaty a pak se po hodině výstupu nad chatu zakousli do ferraty. Brzy nám došla voda a cesta dolů k chatě bez trekingových holí je opravdu výživná na kolena. Pár rádlerů na chatě nám spravilo chuť, sestup do vesnice ještě zabere cca 2 hodiny.

 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Cyklotrasy, délka 10.91km
Cyklotrasy, délka 153.06km
Pěší turistika, délka 9.08km
Pěší turistika, délka 8.42km
Skialpy, délka 15.55km
Via ferrata, délka 1.39km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (0.03km)
chaty Alpenverein (3.47km)
chaty Alpenverein (3.60km)
chaty Alpenverein (5.24km)
chaty Alpenverein (5.93km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK