Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Ortler - Hintergrat

Velikost písma: A A A Tisk Autor: radek hess
Fotografie
Ortlerferner
Obtížnost: těžká
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 10.62km
Nadm. výška:
Nadm. výška:
Popis trasy:

Z parkoviště v Soldě po značeném chodníku č. 3 dojdeme k chatě Hintergrathütte. Z chaty je třeba vyrazit brzy, neboť na vrchol je to minimálně 6 hodin a sestup netrvá o nic méně. Od chaty vede k nástupu (směrem na západ) dobře znatelná pěšina, která nás zavede do suťovo-firnového jihozápadního úbočí. Skalku nad firnovým polem obcházíme zprava – zleva jsou hladké plotny s volnými kameny. Zhruba ve výšce 3550 m (tedy až za Oberer Knott) bychom měli dostát hřebene, nedoporučuji nalézt do něj příliš brzy, k čemuž mohou navézt mnohé pěšinky. Před samotným výšvihem se nenechat zmást a neodbočovat doleva k polici s kamenným mužíkem, po které se sice také dá vylézt na hřeben, ale je to plné volných kamenů a suti. Lépe je se držet více doprava. Zde snadným koutem (2.) přímo na hřeben. Odtud stoupáme v linii hřebene vzhůru k širokému sněhovému poli (v topo značeno jako „1. Eisfeld“). Bez obtíží sněhovým polem nastoupáme pod věž Signalkopf 3725 m, kterou ve směru výstupu obcházíme vlevo – jedná se o asi 25 m „slanění“, spíše slézání (3.) na polici a následný traverz (celý sestup a traverz zajištěn borháky, možno dojistit smycemi). Traverzem se vrátíme zpátky na hřeben a po ostrém hřebínku (1.) dojdeme k prvnímu klíčovému místu. Tím je 30-ti metrový výšvih nejprve koutem (4.) – co se týče jištění tak dole je borhák, v půlce ve spáře smyčka a nahoře řetěz, za koutem lehce přes několik nejištěných stupňů do žlabu (3.), zcela na vrchu je opět štand k dojištění. Za touto lezeckou pasáží následuje další sněhové pole (značeno jako „2. Eisfeld“) o sklonu cca 35–40° ukloněných do úbočí k Soldě a další asi padesátimetrový skalní výšvih. Lezeme (3.) směrem doleva pod viditelný mírně převislý stupeň, což je další dobře odjištěné klíčové místo (4.). Odtud již bez větších potíží postupujeme po hřebeni přes větší i menší stupně a věžičky (2, 3) k vrcholovému kříži.
Sestup vedeme po tzv. normálce – z vrcholu sestoupíme na náhorní ledovcové plató a doleva širokým obloukem přes trhliny a prudké sešupy (cca 40°) sestoupíme k bivaku Lombardi. Od bivaku po vyšlapané stezce dolů ke štandu, odkud slaněním překonáme 20m kolmou stěnu. Dostaneme se opět na ledovec, který přejdeme obloukem pod „Bärenloch“ (tady bacha na padající led a kamení) a traverzem se dostaneme na skalnatý hřeben, zde již můžeme sundat mačky. Po ostrém hřebeni (1–2) dolezeme ke štandu, ze kterého se dá slanit (3+) šikmo do viditelného sedélka. Lehce překonáme další část hřebene až na vrchol věže, jejíž stěna (70m) je odjištěna řetězem. Odtud již pohodovým terénem pod výrazný vrch Tabarettaspitze (3128 m), který zleva traverzujeme k chatě Payerhütte. Od chaty vede stezka vlevo od vrcholu, několik míst je odjištěno ocelovým lankem, do sedla Bärenkopfscharte, odkud prudce klesneme východním úbočím k chatě Tabaretta a dále po značeném chodníku č. 4 do Soldy.

Vybavení: sedací (+ prsní) úvazek, lano 50m, 6ks expresek, smyce různých délek, 3ks HMS, jistítko, přilba, kompletní ledovcová výbava pro sestup (mačky, cepín, šroub, smyce, .. ).

Parkování:

Solda – parkoviště u lanovky na konci údolí (lepší pro nástup) nebo u K2 (lepší pro sestup)

Občerstvení:

Hintergrathütte
Payerhütte
Tabarettahütte

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

Solda – Hintrgrathütte … 2h
Hintrgrathütte – Ortler … 6h
Ortler – Payerhütte … 6h
Payerhütte – Tabarettahütte … 1h
Tabarettahütte – Solda … 2h

Časy jsou orientační, záleží vždy na dané situaci, počtu lidí, počasí a hlavně na kondici a zkušenostech.

Čísla map:

Kompass č.636 – Ortles
Tabacco č. 08 – Ortles/Cevedale

Odkazy:

Topo a popis v němčině – ZDE

Autor tuto trasu navštívil naposledy:

6.8.2013

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 10.62km
Pěší turistika, délka 11.13km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (1.83km)
Lyžařská střediska (3.10km)
Lyžařská střediska (7.60km)
Lyžařská střediska (9.27km)
Lyžařská střediska (11.92km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK