Logo Cestydoprirody.cz

Orlí hnízdo (Kehlsteinhaus)

10.August 2012
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Kuthan
Orlí hnízdo je neoficiální název pro horské útočiště Adolfa Hitlera a jeho nejvěrnější spolupracovníky, které se nachází poblíž městečka Berchtesgaden. V oficiálních materiálech toto místo hledejte spíše pod názvem Kehlsteinhaus.
Hlavní foto článku
Orlí hnízdo (Kehlstein Teehaus) z vrcholu Kehlstein, foto Dana Nováčková
galerie >

Na tomto serveru se moc nehodí rozepisovat se o historii tohoto místa a spíše se budu věnovat turistickým poznatkům, ale něco málo určitě neuškodí. Ze všech materiálů nám známé Orlí hnízdo je pouze malou částí toho, co se pod tímto názvem skrývalo v době své největší slávy. Nacházel se zde totiž rozsáhlý komplex několika budov, které byly vzájemně propojený podzemními tunely a štolami.

Historie Kehlsteinhaus

Cíl mnoha turistů z celého světa se jmenuje Kehlsteinhaus nebo také Kehlstein Teehaus a je vybudován ve výšce 1834m nad mořem. Myšlenka vzniku této budovy vznikla v roce 1937, kdy se Martin Bormann (tehdejší reichsleiter) nadchl pro myšlenku postavit na vrcholu hory Kehlstein budovu pro odpolední dýchánky při čaji. Stavba měla být zároveň i jako dárek k 50. narozeninám Adolfa Hitlera.

Celý projekt byl velmi náročný, protože kromě stavby samotné budovy zahrnoval zároveň i vybudování přístupové silnice z horské vesničky Obersalzberg (areál orlího hnízda), vjezdový tunel do útrob skály a výtah pro 12 osob.

foto

Přístupová cesta dlouhá 6,5km byla vybudována za pouhých 13 měsíců a i přes velmi náročný terén je tvořena pouze jednou „vracečkou“ (zatáčkou o 180°) a pěti tunely o celkové délce 277 metrů. Silnice má šíři 4m a překonává 700 výškových metrů. Budova připomíná větší horský hotel a byla budována současně s přístupovou cestou. Užívat se začala v roce 1938.

Výlet na Orlí hnízdo

Na Orlí hnízdo jsou pořádány zájezdy, na Orlí hnízdo se jezdí na rodinné výlety, Orlí hnízdo je zkrátka vyhledávaným turistickým místem. Možná proto, že nejsem milovníkem historie, možná proto že už jsem část Alp viděl nebo mě zkrátka odradili tísíce turistů, ale mne Orlí hnízdo tolik neoslovilo.

Pro většinu turistů spočívá návštěva Orlího hnízda v příjezdu na parkoviště, nasednutí do autobusu, 10fotek na vrcholu a hurá dolu. Kvůli tomu je toto místo poměrně masovou záležitostí a ubírá mu to na kráse. Pokud si chcete užít nádherné výhledy, vyrazte sem mimo hlavní turistickou sezónu nebo minimálně brzo ráno.

foto Pokud zvolíte cestu autobusem, rozhodně to není nic „podřadného“ :-), tak můžete autem přijet na centrální parkoviště, hned vedle zástavky autobusů. Toto parkoviště je ale placené, takže pokud chcete ušetřit nějaké to euro, stačí zastavit na parkovišti cca 400m od pokladen a dojít tam za 10minut pěšky. Pak si koupíte jízdenku na autobus a ten vás vyveze přímo pod slavný Kehlsteinhaus. Cesta autobusem je sama o sobě taktéž zajímavá, takže nemusíte litovat, že jste nešli pěšky. Přímo u horního stanoviště autobusů je vstup do tunelu na jehož konci se nachází výtah, který vás rychlostí 3m za sekundu vyveze přímo do útrob budovy. Pokud se do výtahu bojíte, můžete nahoru i pěšky.

Před cestou výtahem si ale nezapomeňte zamluvit čas návratu. Hned vedle zastávky je totiž okénko a pokud si nezamluvíte místo v autobuse, tak nejedete.

fotoAle výlet na Orlí hnízdo rozhodně nemusí být jen o projížďce autobusem na vrchol. Z parkoviště se dá na vrchol hory Kehlstein dostat i pěšky a musím říct, že se zapotíte :-). Kudy přesně vede cesta na vrchol si můžete najít v turistický trasách v sekci Trasy nebo přímo zde. Pěší výlet na vrchol rozhodně dodá výletu na Kehlstein Teehaus na zajímavosti.

Pokud se vám ale nechce stoupat přibližně 3,5 hodiny do kopce, měl bych pro vás ještě jeden tip. Nahoru můžete autobusem a kousek od vrcholku hory Kehlstein začíná krátká (cca 45minut) okružní značená cesta, na kterou vyrazí jen velmi malé procento ostatních návštěvníků a během pár minut se ocitnete v nádherné přírodě a bez lidí. I tuto cestu najdete na našem serveru.

Když po sobě čtu napsané řádky, tak to vypadá, jako kdyby se mi Orlí hnízdo nelíbilo. Nemůžu říct, že by se mi nelíbilo, ale čekal jsem od něj víc a rozhodně je v okolí Berchtesgadenu hned několik míst, kde se mi líbilo mnohem více. Takže na výlet určitě vyrazte, ale ne jen kvůli Orlímu hnízdu.

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Kamila
před 5 lety

Naprosto souhlasim s tim , ze v Berchtesgaden je vic mnohem zajimavejsich cilu nez je Orli hnizdo.

Tonda 2
před 9 lety
před 10 lety

kodl: a kolik stupňů je podle vás vracečka? :-) rovná cesta je 0°

kodl
před 10 lety

180 stupňů je rovná cesta, ne vracečka…

 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

V okolí najdete

chaty Alpenverein (1.39km)
chaty Alpenverein (2.53km)
Lyžařská střediska (2.59km)
Lezecký park "Klettergarten" (5.09km)
Lezecký park "Klettergarten" (5.09km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK