Logo Cestydoprirody.cz

Via Ferrata | Rjavina

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Filip Seitl
Obtížnost: C
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 4.78km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis přístupu:

Ferratu lze absolvovat v rámci okruhu od Domu Valentina Staniča. Dom se nachází v nadmořské výšce 2 332 m a je východiskem turistických tras do 5 různých směrů. Vyjdeme směrem na jihovýchod po stezce přecházející nejprve pár sněhových polí, vystoupáme k rozcestí, z kterého se vydáme doleva. Cesta zde nejprve klesá do sedla Dovska vratca (2 254 m), aby vzápětí mohla opět začít stoupat. Strmé stoupání nás dovede k prvnímu jištěnému úseku, kde uvítáme ocelové lano a pár stupů ve skále. Směrem nazpátek se nám ukazuje nádherný výhled na hřeben Kredarice a nejvyší horu Julských Alp – Triglav. Vidíme krásně i Dom Valentina Staniča. Stezka dále pokračuje po hřebenu, který se mírně zužuje, jak se blížíme k vrcholu. Přelézáme zde jednotlivé vršky, které jsou občas jištěny řetězy. Zanedlouho již vidíme samotný vrchol, od kterého nás dělí už jen skalnatý hřebínek a poslední strmější stoupání. Zde se cesta napojuje na ferratu vedoucí z doliny Pekel (po naší levé ruce) na vrchol. Exponovaný hřebínek je zajištěn lany a kramlemi. Několikrát musíme vyšplhat po skále nahoru a potom zase slézt dolů. Za jedním z těchto skalních výběžků se skrývá nenápadně sestup doleva do doliny Pekel.

Popis cesty:

Po překonání exponovaného hřebínku, kdy šplháme po kramlích nad několikasetmetrovým srázem, se dostáváme ke skalnímu oknu pod vrcholem Rjaviny. Následuje poslední strmější stoupání na samotný vrchol (2 532 m). Zpět sestoupíme okolo okna a vrátíme se k odbočce do doliny. Nejprve nás čeká krátký prudký sestup šotolinou ke skále. V ní uvidíme fixní řetězy a kramle. Po nich sestupujeme dolů. Jedná se o sestup několika set výškových metrů, dobře jištěný a nikterak extrémně náročný. Trasa není příliš frekventovaná, ale pokud leze někdo nad vámi, tak pozor na padající kamení. Dole nás čeká ještě krátký sestup po serpentinách šotolinou, občas tu u skály může být trocha sněhu, pozor tedy na uklouznutí. V údolí se stezka napojí na cestu vedoucí od Domu Valentina Staniča.

Popis sestupu:

Po této cestě se můžete vrátit nahoru k Domu Valentina Staniča, pokud hodláte další dny absolvovat další túry. Nebo se vydat opačným směrem na sestup do doliny Kot. Sestup tam je poměrně zdlouhavý, zprvu cesta po úrovních strmě klesá v serpentinách. Poslední část strmého klesání už vede lesem, svah může být na některých místech dosti kluzký. Dole v lese se cesta rozšiřuje a postupně se změní na štěrkovou a asfaltovou komunikaci. To jste ale teprve v půli cesty k silnici. Cesta se po pár kilometrech napojí na silnici vedoucí z Mojstrany dolinou Radovna do Bledu.

Vybavení:

Feratový set, přilba.

Čas přístupu k cestě:

cca 2 hod 30 min

Čas výstupu:

cca 1 hod 30 min

Čas sestupu:

cca 1 hod

Nejlepší období:

léto, podzim

Čísla map:

Freytag & Berndt WK 141 Julische Alpen

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2013

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 3.87km
Pěší turistika, délka 14.51km
Via ferrata, délka 7.98km
Via ferrata, délka 5.85km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (7.85km)
chaty Alpenverein (10.22km)
chaty Alpenverein (10.24km)
Lezecký park "Klettergarten" (11.16km)
Lezecký park "Klettergarten" (11.16km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK