Logo Cestydoprirody.cz

Pěší turistika | Výstup na Triglav

Velikost písma: A A A Tisk Autor: Filip Seitl
Fotografie
pohled na Triglav a Malý Triglav od Domu Planika
Obtížnost: střední
Zajímavost: Interest: 5/5
Pro děti: ne
Délka trasy: 3.87km
Nadm. výška:
Nadm. výška:

Cestu ještě nikdo nenavštívil

Popis trasy:

Na Triglav, nejvyšší vrchol Julských Alp a Slovinska, lze nejsnáze vystoupit z vysokohorských chat Dom Planika nebo Triglavski Dom. Výstup od těchto chat není nijak zvlášť obtížný, exponované části na hřebenu jsou jištěny fixními řetězy. Jedná se o velmi frekventovaný vrchol, Slovinci zastávají názor, že každý z nich by měl aspoň jednou za život stát na Triglavu.

Popíši zde malý okruh, který prochází okolo obou dvou chat. Já jsem trasu realizoval od Domu Planika. Otočením směru lze stejnou trasu projít i od Triglavskeho Domu.

Dom Planika (2 401 m) je situován přímo pod vrcholem Triglavu, nedaleko Triglavské Škrbiny. Tou lze na Triglav vystoupit ferratou ze západní strany. My si ale namíříme přímo proti skalnímu masivu Triglavu. Pěšina zde ve spodní části není nijak zvlášť zřetelná. Je potřeba vyjít správným směrem, stezka se zanedlouho objeví sama. Vyjdeme po kamení, přejdeme nebo obejdeme pár malých sněhových polí, a stále držíme směr hřebínek mírně napravo od Malého Triglavu. Za chvíli spatříme stezku klikatící se vzhůru v serpentinách šotolinou. Po ní vystoupáme až pod skálu. Zde jsou natažena jistící fixní ocelová lana. Úvazek se hodí, ale není přímo nezbytný. Po skále vylezeme až na hřeben, kde se cesta napojí na tu vedoucí od Triglavskeho Domu.

Dále pokračujeme na východ vzhůru po hřebeni na Malý Triglav. Odtud již opět vidíme hlavní vrchol. Zanedlouho stojíme na jeho vrcholu. Cesta zde po hřebeni je místy jištěna ocelovými lany sloužících hlavně k přidržení při chůzi. Na vrcholu se nachází plechová budka – ochrana před bleskem, 2 864 m. Za hezkého dne jsou nám odměnou nádherné výhledy do všech světových stran. Pokud si ráno nepospíšíte, bude zde poměrně nával. Slovinci se budou fotit s vlajkou, kterou si s sebou donesli.

Sestoupit můžeme opět k Domu Planika, buď stejnou cestou, kterou jsme vyšli nahoru, nebo opačným směrem ferratou skrze Triglavskou škrbinu (obtížnost C). O schůdnosti této varianty v době mimo vrcholné léto je ale lépe se informovat na chatě, neboť ve Škrbině může být opravdu hodně sněhu.

Další možností je sestup zpět po hřebeni přes Malý Triglav, a dále nikoliv doprava, ale rovně směrem k Triglavskemu Domu. Cesta zde není tolik exponovaná, jako byl výstup po skále směrem od Domu Planika, ale hřeben zde klesá prudce, ale přesto více pozvolněji. Cesta je opět jištěna ocelovými lany, která oceníte při slézání skalnatého terénu. Triglavski Dom vidíte pod sebou dlouho předtím, než k němu konečně dorazíte.

U chaty se nalézá kaple a heliport (2 515 m). V chatě je možnost doplnit si zdarma zásoby vody. Na sever sestupuje cesta směrem k Aljazevovu Domu, nejčastějšímu východisku k Triglavu. Na východ vede stezka na hřeben zvaný Kredarica, který se někdy zmiňuje ve jménu chaty (Triglavski Dom na Kredarici). Na jih od chaty spatříme výraznou prohlubeň, po její straně blíže Triglavu vede cesta směrem Dom Planika. Je zde ale třeba přejít sněhový splaz, končící dole v prohlubni. Na prudkém svahu si všímáme vyjetých stop, zanedlouho naši myšlenku podpoří jeden kluk, kterému podklouznou nohu a sjede dolů, naštěstí mu až na pár odřenin nic není. Po tomto zážitku proto volíme druhou cestu po druhé straně prohlubně. Tato cesta je sice o trochu delší, ale nevede v prudkém svahu a ani po sněhu. Scházíme dolů na rozcestí, z kterého se vydáváme doprava. Za chvíli se napojíme na cestu od Triglavskeho Domu, kterou jsme kvůli sněhu obcházeli. Cesta se dále stáčí okolo skály, na pár místech jsou zde opět jistící řetězy. Zanedlouho vidíme Dom Planika, k němuž sejdeme posledních pár metrů.

Možnost koupání:

ne

Občerstvení:

v chatách Dom Planika a Triglavski Dom

S kočárkem:

ne

Celkový čas:

cca 6 hod

Čísla map:

Freytag & Berndt WK 141 Julische Alpen

Odkazy:
Autor tuto trasu navštívil naposledy:

2013

Další informace o trase:

Nastoupáno výškových metrů:
Zklesáno výškových metrů:

Reklama:
Plánovač tras by Google:
Odkud:
Kam:

Máte další informace k této trase? Nenechávejte si jej pro sebe, napište nám a my informace doplníme. Kontaktovat nás můžete zde.

 

Komentáře k této trase

 
 
LeslieWest
před rokem

Nejlepší portál pro přehledné informace o hraní online her, kde je najít a jak se registrovat. Nevěděla jsem jak na a chtěla jsem to hrozně zkusit, takže díky moc za tenhle https://nejlepsiceskacasina.com/ obsah

 
Vyhledávač tras
 
 

Trasy a cesty v okolí

Pěší turistika, délka 14.51km
Via ferrata, délka 4.78km
Via ferrata, délka 7.98km
Více cest z této oblasti najdete na naší mapě
 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (8.54km)
chaty Alpenverein (11.50km)
chaty Alpenverein (11.52km)
Lezecký park "Klettergarten" (12.35km)
Lezecký park "Klettergarten" (12.35km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK