Logo Cestydoprirody.cz

Titlis Cliff Walk - nejvýše položený visutý most v Evropě

17.February 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Kuthan
O tom, že nejdelší visutý most v Evropě najdete ve Švýcarsku, možná víte. Víte ale, že tam nejdete i most, který je v Evropě nejvýše položený?
Hlavní foto článku
(c) titlis.ch

Centrální Švýcarsko se do nedávna pyšnilo nejdelším visutým mostem v Evropě. Ten se nachází v Sattel-Hochstuckli a měří úctyhodných 374 m.

Od prosince 2012 najdeme ve Švýcarsku další visutý most s předponou „nej“. Most nese název Cliff Walk a je nejvýše položeným mostem v Evropě. Nalézt ho můžete u horní stanice Titlis Rotair a to ve výšce 3 020 m nad mořem.

Trasa byla vybudováno při příležitosti stého výročí vybudování lanovky Engelberg-Gerschnialp a vyšla v přepočtu na 31 milionů korun. Vzhledem k extrémním podmínkám trvala stavba celého mostu 5 měsíců a byl kladem důraz zejména na bezpečnost. Podle slov mluvčího střediska Titlis by měl most vydržet tisíc let a udržet až 500 tun sněhu.

Most se dá přejít pouze pěšky a to i v zimní sezóně. Vždy ale jen za dobrého počasí. K most se dostanete 140 metrů dlouhým tunelem ze stanice sedačkové lanovky Ice Flyer. a vstup je zdarma. Vzhledem k tomu, že most vede přes půl kilometru dlouhý sráz, není to rozhodně pro žádné bábovky a pro některé to bude zajisté hodně dlouhých 150 kroků. Most totiž měří 98 metrů a je široký pouhých 91cm.

zdroj: youtube.com

Co je visutý most?

Visutý most je typ mostu, jehož konstrukční systém je založen na volně visícím laně s pevně zajištěnými nehybnými konci. Hlavní nosný systém visutých mostů musí vždy tvořit materiály odolávající tahovým napětím, která jsou u těchto mostů dominantní. Obecně existují dvě základní skupiny visutých mostů, a to jednoduchý visutý most a visutý most se zavěšenou mostovkou.

zdroj: wikipedia.org

Reklama:

Kam dál?

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
Vyhledávač tras
 
 

Mohlo by vás zajímat

 

V okolí najdete

Lyžařská střediska (3.74km)
Lyžařská střediska (12.11km)
Lyžařská střediska (17.05km)
Lyžařská střediska (19.74km)
Lyžařská střediska (22.24km)
Více míst z této oblasti najdete na naší mapě
 

Webkamery v okolí

Webkamery zajišťuje webcams.travel
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK