Logo Cestydoprirody.cz

Co je to Vodní sloupec a nepromokavost

6.January 2013
Velikost písma: A A A Tisk Autor: Tomáš Kuthan

Vodní sloupec

Vodní sloupec je údaj, který najdete u velkého množství sortimentu. Nezáleží na tom, jestli se jedná o bundu, kalhoty, batoh či stan, vodní sloupec má pokaždé stejnou vypovídající hodnotu – schopnost materiálu odolávat tlaku vody.

Hodnota vodního sloupce se většinou udává v milimetrech a čím je číslo vyšší, tím je materiál odolnější. Samotné měření většinou probíhá v laboratoři, ale pro lepší pochopení se odolnost materiálu vůči vodě udává právě v hodnotě vodního sloupce. A jak to tedy je? Představte si například svojí bundu, na ní se položí válec a začne plnit vodou. Voda v tomto válci působí svojí vahou na materiál a rozhodujícím okamžikem se stane průnik prvních 3 kapek. Výška vody ve válci, při které již dojde k průsaku vody, je právě ten vodní sloupec, který by nás měl při výběru v obchodech zajímat.

Zejména v supermarketech se můžeme setkat s outdoorovým vybavením za super ceny, ale nejen cena by pro nás obzvláště u věcí ven měla být důležitá. Standard na odolnost proti vodě je kolem 2 000mm, ale samozřejmě čim vyšší číslo, tím lepší nepromokavost.

Nepromokavost

Nepromokavost je schopnost odolávat proniknutí vody, ale při výběru v obchodě bychom měli myslet na to, že udávaný vodní sloupec udává většinou nepromokavost materiálu a nikoliv celého produktu. Takže například švy, zipy a různé větrací otvory mohou nepromokavost vaší bundy výrazně snížit.

Ovšem ani po přihlédnutí k podobě finálního produktu nemáme ještě vyhráno. Uváděné hodnoty jsou měřené při ideálních podmínkách, ovšem při pohybu dochází k různému namáhání a natahování materiálu čímž se jeho schopnost odolávat vodě opět snižuje. Například u oblečení bychom nepromokavé věci měli vybírat takové, jejichž odolnost proti vodě odpovídá přibližně 10 000 – 20 000 mm vodního sloupce.

Reklama:

Komentáře k článku

 
 
Zatím nikdo nepřidal komentář...
 
 


© cestydoprirody.cz, 2011-2013 | Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK